ne mutlu türküm diyene

rahatsız mı oldunuz? ırkçı bir tabir değildir. bu gün bir fransız milli marşında yada her hangi bir marşında yaşasın fransızlar der, dönem türkiye cumhuriyetinde yaşayan türk sayısını düşününce bu tarz cümlelerin olması gayet normal. ne mutlu türkiye cumhuriyeti vatandaşı mı demeliydi? ayrıca türklük kelimesi ve ibaresi tarihin en eski günlerinden beri gelen bir gelenektir. üzgünüm söylediğinizde ufak bir haklılık payınız var. ama burası türklerin toprakları ve türk cumhuriyeti, türkler tarafından kurulmuş bu zamana kadar gelmiştir, bu vatanı benimsemiş azınlıklar yok mudur? elbette vardır yardımları dokunmuştur, gereken saygıyı onlarda görmeli ama bu tarz marşlarda andlarda böyle cümleler kurulmasında bir sakınca görmüyorum ben. bu vatan hepimizin olabilir hepimiz sahip çıkarız çıkmalıyız da, ama buranın türk cumhuriyeti ve türk toprakları olduğunu değiştirmez, kaldı ki tarihte saf ve devşirme olmayan yaradılış döneminin en eski kaynaklarına kadar ırk olarak gelmiş nadir ırklardan biridir türkler, günümüzdeki bir çok ırk devşirmedir, ırk bile değildir. kürt diye bir ırk yoktur, laz diye bir ırk yoktur, boşnak ki benim, diye bir ırk yoktur hepsi belli başlı öncü ırkların devamı ve devşirmesi niteliğindedir, bu yüzden türk ırkına gereken saygıyı sadece biz değil bütün dünya göstermelidir. bunun ırkçılık ile alakası yoktur benim gözümde. gayet kabul edilebilir şeyler. göktürkler döneminde bu azınlıkların hiç biri yoktu mesela, yada daha öncesinde, sadece devşirme toplumlar türedi ve topraklarda yaşıyor diye ne mutlu türküm diye cümlelerin değişecek hali yok. zoruna giden kapıya gitsin, o kadar sınır kapısı var.
12 saat önce

türkiye'de kumarhaneler neden kapatıldı?

(pi: @alkoritma59) abi bizim ki keyif tamamen ya. vallahi para için oynamak değil. tamamen keyif. ama sonuçta bir harcama yapıyorsun. yani türkiyede bir mekana gidip şişe açmak gibi birşey. onun yerine bunu yapıyorsun. yoksa haklısın sonuna kadar, biliyorum..
10 gün önce

puiv kuralları (güncellendi)

tarih etkinlik: bir sorum var yazı serim gitti. beşinci seri hazır ve paylaşılmayı bekliyor bile. çünkü sohbet havasında bir seri.
(pi:
@sewo) ile röportaj yapacaktım, müsait olmasını bekliyordum, soruları bile hazır.
röportaj serilerimin hepsi gitti. bariz sohbet ve muhabbet içeren birşey, bazılarının öğreticilik ile alakası yok. sürekli aynı içerikleri okuyan insanları bir nebze olsun eğlendirmek için yapılmış bir seri. öğreticilik yanı yok, ama seviliyor, tutuyor.
(pi: puivimsi şeyler # yazarlar) gibi değerli tamamen kendime ait yazı serilerim gitti. çünkü yeni kayıt olmuş yazarları teşvik etmek ve onların yalnız olmadığını belirten yazı serilerim. yeni bir içerik giremeyeceğim bu tarz.
puiv'de içeriklerin azaldığı ve ortamın sessizleştiğinde tamamen ortamı hareketlendirmek ve daha çok etkileşim alıp güzel sohbetler eşliğinde beraber birşeyler paylaşmak içilen başlıklarım gitti. bunlara örnek olarak; (pi: ayasofya cami olmalı.) geçenlerde, (pi: @gaddarus) (pi: @aydakigunes) (pi: @hedap) ve ben bir araya gelip tek bütünü bile bir içerik paylaştık, kimse fark etmedi 3-5 kişi dışında. öğretici bir metin değildi, birlik ve beraberlik içeren bir metindi. puivi anlatıyordu. farklı birşeydi ama, ilk defa olmuştu. bunlar olmayacak şimdi. deneme yazmayı çok sevdiğimi biliyorsunuz. öğretici bir yanı yok, ama bazı denemelerim var. ben yazmadan duramam. buna örnek olarak son içeriğim (pi: kutup ayısı arturo'nun anısına) gibi kişisel düşüncelerimi paylaşamayacağım. etkinlik yapamayacağım bu şekilde, çünkü öğretici bir tarafı yok bakılınca. tamamen birlik beraberlik sohbet için yapılmış bir etkinlikti, ama +100 yorum aldı. (pi: etkinlik: 3 adam vs puiv) içeriklerimin çoğu kurallara takılıyor. şimdi soruyorum sana sevgili dostum (pi: @hedap) ben neden içerik açayım şu saatten sonra? yada daha doğrusu ne açayım? sen bana bunun cevabını verebilirsen, söz veriyorum sırf senin için bile günde 3 içerik açacağım. bu kurallar emre bilgin'i diri tutuyor ama "sjense" yi komple yok etti.
12 gün önce

puiv kuralları (güncellendi)

(pi: @lazcoder) canım puvom, ben sana haksızsın demiyorum zaten, haklı olduğun noktalar var. zaten sende biliyorsun, bazılarımız buranın itibarı için hep uğraştı, uğraşıyor. daha geçen beraber birşeyler ürettik, başrol sendin. bu insanlar neden gelmiyor diye. bu böyledir, bizler buranın gelişmesi için itibarı için elimizden geleni hep yaptık zaten, yapmayı hep istedik. ona bir lafım yok.

ama sanırım bende (pi: @hedap) mod : on açacağım,

bu şartlar altında özgün içerik üretemeyeceksem, istediğim içimden geçen, ilham geldiğinde özgür bir şekilde içerik açamayacaksam sevgili (pi: @mathillda) 'nın bahsettiği gibi.

bende artık sadece ilgimi çeken yazılara yorumlarımı yapacağım. içerik için kendimi yırtmayacağım. kafam estiğinde atarım üç beş. o kadar.

biz kötü olan birşeyi eleştirmiyoruz. daha iyi olması için eleştiriyoruz. neyse, söyleyeceklerimizi söyledik zaten, sonuçta karar mecraları var, onlar karar alır, onlar uygular. onların bileceği iş, saygı duymak lazım. ama böyle olmadı, olmaz, göreceksiniz. yazıyorum buraya. ve umarım yanılırım. biz yine farklı şekillerde, farklı yöntemler ile burası için uğraşırız. elimizden geldiğince yorumlarımız ile destek olmaya yazarları teşvik etmeye devam ederiz, sıkıntı yok.

herkese iyi puivlemeler. herşey gönlümüzce olsun.
12 gün önce

puiv kuralları (güncellendi)

pardon da, sen bir düzen kurup aylar, seneler sonra, yazarlar karakter ve kimliklerini koyduktan sonra, belli bir rutinde birşeyler üretmeye başladıktan sonra, birçok şey oturmuş ve yeni yeni şeyler yapmaya başladıktan sonra, bir anda böyle katı değişiklikler yaparsan, eleştirilir.

yapma gözünü seveyim. bazı maddeler var. çok gereksiz şeyler. sitede olsa, kuralları da olsa, ki ben bunu eleştirmiyorum elbette olmalı. ama sohbet etmek yasak. içerik dışında yorum yapmak yasak. bir yazar hakkında başlık açmak yasak. gibi şeylerin mantıklı açıklaması ve savunması ne olabilir acaba?

sonra dönüp özgür bir platform yazmak.

ne içerik gireceğiz biz, hani kişisel düşünceler, hani edebi eserler, hani denemeler, hani sohbetler, muhabbetler. sanatçı insanlar var burada, diyorlar ki sanatı bırak, ruhi çenet ol. yazarların kimlikleri ve karakterleri zerre önemsenmemiş. belli bir düzene standarda oturtulmak istenmiş. ki bunu anlıyorum. yönetim ekibinin yapmaya çalıştığı şeyi anlıyorum. birçok maddeye hak veriyorum, ama çok gereksiz şeylerde var. ve ben bunu yazar olarak dile getiririm. getirmekte zorundayım. yanlış gördüğüm birşeyi sırf yönetim ekibi yapıyor, yazıyor diye burada göze girmek için "ay çok güzel olmuş" diyecek halim yok. fikrimi söylerim. belirtirim seviyeli şekilde.

yapma, etme gözünü seveyim. robot değiliz biz. bu kadar karışılmaz. (pi:
@lazcoder)

2 senedir, bir yerlere gelmek için asla yalakalık yapmadım, yine yapmam. doğru bildiğim ve yanlışı gördüğüm ne varsa, söylerim. ayrıca buralara kendi özgün içerik türlerim ile geldim, şu yukarıda yasaklanan birçok şey ile. anket kaldırıldı, birşey demedik, ama bu kadar abartı. kullandığım hangi argüman varsa tek tek yasaklanıyor. e niye içerik dizip emek veriyorum ben o zaman? nasıl yeni özgün içerikler üretilecek acaba? çıksın biri bununda açıklamasını yapsın o zaman. ve bahse varım şuan gördüğüm ve rahatsız olduğum şeylerden rahatsız olan çok yazar var. bende bunu seviyeli bir şekilde dile getirdim. getirilmesi lazım. öyle katılan bir çok yazar olabilir, ama katılmayanda var. burası bir aile ise iki tarafında düşüncesi önemsenmeli. ayrıca özgür bir platform ise, böyle şeyler konuşulabilmeli. ben bile bunları söylüyorsam, ki adminleri tanıtmak adına yaptığım etkinliği biliyorsunuz, ben bile bunu söylüyorsam, artık şakayı espriyi bırakalım ve ciddi şeylerden konuşalım. haklı olan çok şey olduğu gibi, yanlış çok şeyde var.
12 gün önce

puiv kuralları (güncellendi)

fazla duygusal kararlar olduğunu düşünüyorum.

1) her içerik, mutlaka bilgi veya ''değer'' içermeli ve net olmalıdır. içerik kısa dahi olsa mutlaka bilgi içermelidir. başlık ve içerik uyumu tam olmalıdır. bilgiden kasıt, akademik seviyede bilgi değildir. başlığa dair faydalı her bilgi veya tanım geçerli sayılabilir. içerik, sözlük tanımları kadar katı sınırları olmasa da, temiz bir dil kullanılarak yazılmalıdır.

bunun amacı nedir? tamam güzel birşey, harika bir olay ama, herkes bilgi içerikli içerik atmak zorunda değil. niye böyle yapmak zorunda kalsın?


2) "içeriğe hiçbir katkısı olmayan yorumların atılması yasaktır." ne konuşacağımızada siz karar verin isterseniz, yazın bir yazı, biz onu copy paste yapalım. seviyeli ve kimseyi rahatsız etmiyorsak, neden kendi içeriklerimizde sohbet edemiyoruz?


3) kişisel başlık açmak yasaktır. örnek: bugün çok dertliyim, naber beyler?, uzun zamandır aranızda yoktum... vb. puiv ziyaretçilerinin büyük bölümünün ilgisi dışında ve bilgi içermeyen içerikleri eklemek yasaktır.

bunun amacı nedir onu anlamadım, kaliteyi arttırmak istediğinizin farkındayım ama, burası vikipedi değil, farkında mısınız?

4) herhangi bir puiv yazarına hitaben başlık açmak veya yorum atmak yasaktır.

1-2 kötü yazı oldu diye, niçin böyle bir karar aldığınızı anlamadım. benim projelerim vardı. yazı içeriklerim vardı mesela, kurguladığım birçok şey vardı. bir karakterim kimliğim vardı. bazı yazarlar gibi, siz şuan bu kararlar ile birçok formatımı yok ettiniz. birçok yazarın açmayı düşündüğü birçok içerik yok oldu şuan. özgünlük ve yenilik yapmak isteyen birçok yazar etkilendi.

kurunun yanında yaşta gitti şuan.

bütün bunların üstüne "puiv, her zamanki gibi özgür bir site olmaya devam ediyor." yazmanız ayrıca manidar.

yazarların karakter ve kimliklerini hiç hesaba katmıyorsunuz. benim eleştirdiğim kısım bu.

bazı kurallar var x yazarın bütün yazı formatını ve buraya koyduğu kimliği tamamen ortadan kaldırır nitelikte. fazla zorlamışsınız. fazla kasmışsınız.

kusura bakmayın, bence yanlış kararlarda var. yazarları bu kadar kısıtlamayı doğru bulmuyorum.

(pi:
@mortal)
12 gün önce

gençler toplanın!!!

(pi: @hedap) davetsiz? bence ikimizde de fazlasıyla yerin var..
15 gün önce
@sjense gothmog
  • 4. nesil yazar
  • 3714 puiv puan
  • 0 paylaşım
  • 3262 yorum
  • 122 takipçi
bilirkişi