range rover alınır mı alınmaz mı?

d sınıfı araçlardan yeni c180 amg'yi bir süre kullandım. d sınıfının en iyisi olmasına rağmen, range'de olan buzdolabı, tv, arka koltuklar için ekranlar, airmatic, vs. yok. araç arkadaki yolcular için sıradan bir araç izlenimi uyandırıyor. bmw 3 serisi zaten range'in yanında gariban kalır. talisman'ı da 1 hafta kadar kullandım. tam anlamıyla başarısızdı. kısaca d sınıfında ne donanım ne de lüks anlamında range rover'larla kıyaslanabilecek bir araç yok. e sınıfı araçlara gelince, mercedes e, bmw5 gibi araçlar da donanım olarak pek çok insan için doyurucu olmakla birlikte range'den bir tık altta kalıyor. range'i donanım açısından ancak f segment araçlarla yani mercedes s, bmw7 gibi araçlarla karşılaştırlabiliriz. şehir içinde yine x5, x6, xc90 gibi araçlarla karşılaştırılabilir. bu segmentte donanımlar aşağı yukarı aynı olduğu için kişisel zevkler ve tercihler ön planda oluyor diyebiliriz. örneğin basık sedanlardan, yumurta tasarımlı suvlardan bıkmak, daha erkeksi, daha retro, daha sert ve güçlü hatları olan, büyük, sağlam bir araç istemek de bir tercih sebebi. arazide ise range zaten rakipsizdir :) bu arada ön cam ısıtmadan kasıt, "resistanslı ön cam" ise range'lerde 20-30 yıldan beri standart olan bir özellik :)

rr vogue ve rr sport sadece birer günlük test etme fırsatım oldu, elbette dar sokak aralarında insan özellikle de emanet arabayla tedirgin oluyor. fakat araç sahibi arkadaş sokak aralarına taksici eminliğinde ve hızında dalıyor, zamanla her araca alışılacağını düşünüyorum.
3 yıl önce

range rover alınır mı alınmaz mı?

bence de arazi için fazla lüks. ama kibar değil :) fabrika verileri 45 derecelik açıdaki tepeleri rahatlıkla tırmanıp-inebilir diyor. kullanıcı marjinini de hesaba katınca 50 dereceleri tırmanıp-inebilir diyebiliriz.

999 merdiven tırmandığı video
45 derece görsel olarak şöyle bir eğim oluyor

cam yüksekliğine kadar denizde gittiği, kanalizasyonlara girdiği, ölüm çukuruna girip çıktığı videolar da mevcut, hepsini koyup da kirlilik yaratmak istemedim. zaten marka dünyanın en iyi arazi markası olduğunu 40 yıldır kanıtlamış :)
3 yıl önce

range rover alınır mı alınmaz mı?

tv, buzdolabı, tüm koltuklarda ısıtma-soğutma ve full otomatik ve hafızalı koltuklar, 6lı cd changer, 3 ayrı ekran, dvd player, zaman ayarlı veya kumandalı (sen araca binmeden önce) kabini ısıtma-soğutma, otomatik garaj kapısı açma, sayamadığımız daha pek çok özellik. bu lüksle bentley veya rolls royce haricinde yarışabilecek araç var mı bildiğiniz?

yüksek araç kullanmayı şehir içinde avantaj olarak görüyorum, yerden yüksekliğinden dolayı tamponu diğer araçların cam hizzasına geliyor. malum türk sürücüler önüne kırmayı, makas atmayı sever. önüne atlayınca range'in tamponuyla muhattap olan sürücü muhtemelen bir miktar tereddüt yaşayacaktır. ha çok yüksekte olduğunu düşünürsen airmatic ile indir, alçak olduğunu düşünürsen aracı yükselt. alçalınca sıradan bir suv mesafesine kadar basılıyor, yükseltince kamyonlarla aynı yükseklikten trafiği seyrediyorsun :)

araç geniş mi? eh sayılır, uzun mu? evet. eski kasası 5.5 metre yeni kasası 6 metre. ama infotainment sisteminden etrafını 360 derece görebildiğin için sorun yok. bir cisme fazla yaklaşınca araç sesli-görüntülü uyarıyor. yani korkulacak bir şey yok.

kısaca;
lüks mü? evet.
keyifli mi? evet.
arazi aracı mı? evet. arazi performansı açısından dünyanın en iyisi. en yakın rakibi yine 2 milyon tllik mercedes g. ama onda da bu iç donanım, lüks ve keyif yok. yürüyen buzdolabı gibi bir araç.
range alınır mı? kesinlikle evet.
3 yıl önce
@odunadam gollum
  • 4. nesil yazar
  • 14 puiv puan
  • 6 paylaşım
  • 67 yorum
  • 1 takipçi