yeni neslin bir tuhaf olması

bu konu hakkında onca görüş var zaten. o yüzden tartismasini yapmaya bile gerek yok. ama insanin dogaya mudahale edebilecegine katilmiyorum. doga, insanin kullanabilecegi bir kaynak degildir, tersine insan doganin alt kumesidir. insan dogadan kopuk yaptigi her hareketin bir akıbeti olacaktir. insan kendi soyunu yok etmeye dursun, yok ettiğinde bile doğa hep var olacak; yönetmeden, yönetilmeden ama her hareketin karşılığı olacağı bir şekilde.
coğrafya kaderdir savı üzerinde de ısrar etmek zorunda kalacağim. antropolojik arastirmalarda hep goruldugu uzere tarih öncesinden beri iklimin/yer yüzünün kisacası doğanın tribelar üzerinde nasıl etkili olduğu hep görulmüş. şu anda da olduğu gibi.
ben sadece bu milletine göre stereotyplama işine alerjiğim. hindistanlılar kokar, fransızlar pes eder, almanlar çalışır, türkler tembeldir... bunlar ancak mizah malzemesi olur bence. bu arada yanlış anlaşılmasın şovenistliğimden bunları soylemiyorm. hatta tam zıttı bir anlayışa sahibim.
kısacası yazdıklarından anladıgım kadarı ile çok da tezata düşen şeylerden bahsetmiyoruz. nolursa olsun her zaman iş yine insanları eğitmekte bitiyor.
ben de alakasız olarak bahsedeceğim.. her türlü dini/milli duyguyu manipüle ederek kitleleşmeye karşı olmakla beraber fetö ne yapar, necidir bilmiyorum beni de ilgilendirmez. ama fetöden gözaltında bulunmuş biri olarak nasıl bir durumdayım sen anla. o yüzden kendimi bir iki laf etmeye haklı görüyorum. tiyatro oyunu gibiydi izlediğimiz şey. bence "bunu" görememek için gündemi takip etmemek gerek (:. ve komplo teorilerine de ihtiyacimiz yok bence. bunlari ureterek ancak yillardir yapilan algi operasyonunun birer sonucu oluyorsunuz çunku.
1 yıl önce

sigara içmek vs kendine iğne batırmak

hangi bilgi anlamadım. nikotin ile alakalı olansa arastirmasi burada: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22232050

bu arada cok yanlis anlasilmis postum. ben spesifik olarak sarma sigarayi filtrelemekten bahsetmiyorum. genel olarak tutun yaninca ortaya cikan tarı filtrelemekten bahsediyorum. bong ornegini de o yuzden verdim. water bongların kanserojen birkimini gosteren arastirmalara da buradan ulasabilirsiniz: www.seattlepipeclub.org/content.aspx
verdigim linkteki "lung cancer risk index study" ye bakacak olursak 2-3 gunde yaklasik 2 kere bowl yapan birinin akciger kanseri olma ihtimali bir non-smoker ile neredeyse aynı. (linkteki butun arastirmalar referanslar ile gosterilmis bicimde)
hicbir bicimde "sigarayi" tavsiye etmiyorum tabii ki ama olur da nikotinin faydalarindan nasiplenmek isterseniz cok daha saglikli vücuda alim yontemleri var. vaporizing gibi ki tutunu vaporize ederken yakmamis olur ve yaninca ortaya cikan karbonmonksit gibi toksik maddelere de maruz kalmazsiniz.

hatta bunu da yeni buldum: https://profiles.nlm.nih.gov/NN/B/C/X/
linkteki arastirmayi okuyacak olursaniz. no 1103 sayfa 92 de mortality ratio olarak non-smoker lara base level 1.0 verilirken, dumanı içine çekmeyen pipe kullanıcıları 0.8 gibi bir değer almış. cok ilginctir ki bu bize hic tutun kullanmayan birinin pipe ile icine cekmeyen birinden daha az yasadigini gosteriyor(nikotin emilimi agizda da gerceklestigini unutmayalim) (:. bunlar mutlak olarak bir sey kanitlamiyor ama en azindan tutun kullanmanin o kadar da korkulacak bir sey olmadigini gostermis oluyor.
1 yıl önce

yeni neslin bir tuhaf olması

saldırmıyorum. neden saldırayım. oyle anlasildiysa ozur dilerim.
şimdi oncelikle kendimizi kandirmayalim. gelenegin gorenegin halkin caliskanliligi uzerindeki bir etkisi yok. antik türkler savaşçı bir topluluktu evet. ama neden? savascilik kanında veya külturunde oldugundan degil..
cografya kaderdir. sibiryanin taygalarında ortaya cikmis bir topluluğun tabii ki savasma eğilimi olacaktir. şu anki türkiye ordusunun gelişmişliğinden nasıl bu kadar rahat bir sekilde "gelismistir" diye bahsettigini de anlayamadim dogrusu. turkiye ordusu hangi indeksledeme gelişmiş? kendini kandırma..
almanya'nin japonya'nin nasil gelistigine gelirsek.. ben zaten hicbir zaman somurduklerinden dolayi gelistiklerini soylemedim. ikinci dünya savaşı sonrası yıkılıp dümdüz olan avrupa ülkelerini ussr ın kucağına atmak istemeyen birleşik devletler, marshall yardımları ile bahsi geçen bütün bu ülkeleri ayağa kaldırmayı amaclamistir. bu ülkelere yapılan yardımlar sanayiye , eğitime, gelismeye aktarılmış ve sonuçta ise bugünkü bildiğimiz avrupa ortaya çıkmış. aynı dönemde binbir yalvar yakarış ile turkiyenin de aldığı marshall yardımı menderes tarafından araba bile olmayan köy yollarının asfaltlanması için kullanılmış, netice olarak ise avrupa sanayide, eğitimde gelişirken turkiye yine yol yapmiş. olay bundan ibaret.
bir millet 'karakteri' oyle oldugundan caliskan olmaz. sen dogru sartlari saglarsan her millet çalışır, bilim de yapar sanat da. türkiye'nin ekonomisi gelişirse eğitim de gelişir, açlık sınırını altında yaşayan insan kalmazsa suç oranları azalır, refah artar, buna binaen insanlar en temel ihtiyaclari ile ilgili kaygilanmak yerine sanayide, bilimde gelişir. bu bagıntıların hepsi sosyo-ekonomiktir antropolojik değil..
ben bunun sadece hükûmet ile bağlantılı oldugunu soylemedim bu arada. hükûmetin etkisi bitabii yadsınamaz ama 3. dünya ülkelerinin klasiğidir corrupt liderlere sahip olmak.. senin için kabul etmesi acı olsa da gerçektir turkiyenin 3. dunya ulkesi oldugu. siyasetçisinden, sanatçısına, yaşanılan hayattan, kaygılara, günlük uğraşlardan , politikaya kadar her alanda, modern dünyadan çok uzak ve ne yazık ki tipik orta çağ zihniyeti ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. modern devletler uzaya çıkarken, çöllere güneş panelleri kurarken, her medeni devlet ar-ge faaliyetlerine milyarları yatırım yaparken turkiye türban, laiklik, dublaj, montaj ile yıllarını heba etti. hala dünya çapında tanınmış olan, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi kendisi geliştiren bir türk firması yok. bir tane bile.. bugün farklı farklı milletlerden dünyaya kafa tutan markalar varken turkiyenin sanayisi sadece montaj işleminden ibaret.
dediğim gibi almanyanin calisma ahlakinin, disiplinin türkiyedeki ile ayni oldugunu tabii ki soylemem. almanya bunda onlarca yıl öndedir. ama bunun sebebi "türkleri stereotype olarak tembel olması" değildir. bu kadar..
bu arada hangi darbe kalkışması lan? (:

1 yıl önce
@frostie meri
  • 1. nesil yazar
  • 31 puiv puan
  • 9 paylaşım
  • 444 yorum
  • 8 takipçi