yapay zeka halüsinasyon görebiliyor

  7
  kalcasever 13.3.2018 19:21
  google, amazon ve diğer büyük teknoloji şirketleri tarafından üretilen yapay zekaların denendiği araştırmada, imaj, ses ve metinlerde yapılan küçük oynamalar sonucunda yapay zekaların aslında var olmayan şeyleri görmeye başladıkları belirlendi.

  dünyanın en iyi üniversitelerinden massachussetts ınstitute of technology (mıt) ve berkeley’de yapay zeka üzerinde araştırmalar yapmaya devam eden bir grup bilim insanı, yapay zekaların halüsinasyon görebildiklerini ortaya çıkardı.

  the wire isimli internet sitesinin, massachussetts ınstitute of technology (mıt) bünyesinde çalışmalarını sürdüren anish athalye ve berkeley’den nicholas carlini ile david wagner tarafından yazılan makaleden derlediği bilgilerle oluşturduğu haberde, yapay zekaların sanrı görebildikleri bilgisi yer aldı.

  araştırmacılar yapay zekaların çok küçük oynamalarla kandırılabildiklerini gördükleri deneyler sonucunda, yapay zeka destekli sürüş sistemlerinin büyük tehlikede olduğunu belirttiler. sürücüsüz olarak hareket eden arabaların, yanlış algılama sonucunda kazalara ve ölümlere sebep olabileceklerini kaydeden bilim insanları, kötü düşünceli insanlar tarafından yapay zekaların halisünasyon yoluyla sabotaja uğrayabileceklerini aktardılar.


  via