5
insanlar giderek aptallaşıyor mu?
stanford üniversitesi’nden genetikçi dr. gerald crabtree, bu görüştekileri rahatlatacak bir iddia ortaya atıyor: insan zekâsı son bin yıldır inişte. crabtree’nin bir kötü haberi daha var: bu gidişat ne yazık ki her geçen gün daha da kötüye gidecek.

dr. crabtree, trends in genetics isimli bilim dergisinde yayımladığı araştırmasında, modern insan zekâsının zaman içinde izlediği yolu inceledi. sonuçta insanoğlunun toplu zekâsının uzun süredir inişte olduğu doğrultusunda bir kanıya vardı.

“kırılgan zekâmız” başlığı altında, iki bölüm halinde yayımlanan araştırmaya göre genetik yapımızda zaman içinde ortaya çıkan, önü alınamayan değişiklikler, modern teknolojik gelişmelerle yan yana geldiğinde, insanları “aptallaştıran” bir etki yaratıyor. crabtree, araştırmasını tamamlayıcı nitelikteki analizinde de, yaklaşık 5.000 genin insan zekâsının oluşumunda önemli bir rol oynadığını; ancak yıllar içinde ortaya çıkan çok sayıda mutasyonun zekânın gelişiminin önünü tıkadığını belirtiyor. sonuçta atalarımızdan daha düşük bir zekâ ile yaşamak zorunda bırakılıyoruz.

crabtree çalışmasının ilk bölümünde şöyle yazıyor: “genetik, antropoloji ve nörobiyolojideki son gelişmeler, entelektüel ve duygusal yeteneklerimizin çok fazla sayıda genin insafına terk edilmiş olduğunu gösteriyor. dolayısıyla bu da yeteneklerimizi şaşırtıcı bir şekilde çok kırılgan bir hale getiriyor. insandaki mutasyon hızına, duygusal ve entelektüel açıdan formda kalmamız için gerekli olan gen sayısına bakarsak bu yeteneklerimizi kaybetmek üzere olduğumuzu net bir şekilde görebiliyoruz.”

crabtree, son birkaç bin yıldır maruz kaldığımız genel mutasyonların, atalarımızın kolayca altından kalktığı sorunlarla baş edebilme yeteneğimizi elimizden aldığını düşünüyor: “mö 1000’li yıllarda atina’da yaşayan ortalama bir vatandaş, bugün aniden karşımıza çıksa, pırıl pırıl belleği, parlak fikirleri ve olayları kolayca kavrama yeteneği ile günümüzün ortalama bir insanını kendisine hayran bırakabilir.

dahası duygusal açıdan da tanıdıklarımızın tümünden daha dengeli olacağından eminim. 2000-6000 yıl önce afrika, asya, hindistan ve amerika’da yaşamış kadim insanlar için de aynı şeyleri düşünüyorum.” crabtree’ye göre insan doğasının doruğa çıktığı an “her bireyin günlük faaliyetleri içinde doğanın ham seçici mekanizmalarına maruz kaldığı dönemlerdi.” bu koşullar altında uyum “kaç veya savaş” meselesiydi.

crabtree’nin bu konudaki görüşleri özetliyor: “tür olarak insan zekâsı şaşırtıcı derecede kırılgandır. bu kırılganlığa karşın toplumun eğitim sayesinde güçlü ve sağlıklı olması zekâ azalmasını telâfi eder.”
 • 1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  eğer dünya'da sanat biterse emin olun her şey biter, son zamanlar da baktığım zaman sanat'ı o kadar fazlası ile kolaylaştırmışlar ki... robotlar yapmışlar resmen, sadece görseli göstermek yeterli, anında karşınıza o çizimi çıkartıyor. bu durum gerçekten üzücü, yapay zekalara mı bırakmak istiyorlar bu dünyayı bilemiyorum.
 • 1
  lethe 1 yıl önce
  zeka bilgi öğrendikçe gelişir. her yeni bilgi öğrendiğiniz zaman nöronlarınız arasında yeni bağlantılar oluşur. bu da daha hızlı düşünmenizi ve farkındalığınızın artması gibi şeylere sebep olur. 6000 yıl önce yaşayan insan şu anki 17 yaşında üniversiteye doktorluk için hazırlanan çocuğun öğrendiklerini öğrenmedi, bu bilgi sayısına yakın veya daha fazlasını da öğrenmedi. yaşamak için ihtiyacı olanları öğrendi. bu kadar. yani bu adam gerizekalı olmasa da aynı konuda günümüz insanı kadar hızlı düşünemez. ancak günümüzde uygulanan eğitim yaratıcılığı yok ediyor. sadece ona öğretilen konuda zeki insanları görüyoruz. bu insanlar sosyal yönden zayıf oluyorlar, günlük olayları değerlendiremiyorlar vs. kısaca sadece verileni yerine getirip kendi yaşantısında aptal oluyor bu kişiler. günümüzde bolca örneği var. 6000 yıl önceden gelen adamı alsak bence de daha parlak fikirler bulabilir günümüz insanına karşı. çünkü adam yaşam kalitesini artırmak için icat etmek zorundaydı. yaratıcılığa sahipti. günümüz insanına sadece matematik problemi verebilirsiniz (ya da eğitim aldığı alan her neyse).

  bence aptallaştırmaya sebep olan önce eğitim (şu anki eğitim), sonra teknolojidir. aynı şekilde adamın yaşaması için her şeyini ayağına getiren bir teknoloji verin o insan yine aptal olur. günümüzde bu teknoloji daha yok zaten.


 • bildiğimi bil

  Bildiklerimiz anlatıyoruz düşündücelerimizi yazıyoruz. ufkumuzu açalım

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...