tuz kapitalizm karabiber sözlük para

  9
  ikshazretleri 2.7.2018 23:10 ~ 20.7.2018 05:07
  para gerçekten iyi bir fikir miydi? şöyle açıklayayım:

  sahip olduğumuz herhangi bir şeyi ele alalim, tuz örneğin. tuzun iki değeri vardır. bir kullanım değeri var. tuzu kullanabilirim, yemeğe dökebilirim. bir de mübadele değeri var. diyelim ki yeteri kadar tuzum var ve yemeğin tuzlu olmasını istemiyorum biraz karabiber karşılığında seninle değiş tokuş yapabilirim. farklı kullanım değerlerinin farklı amaçları var örneğin tuzu tuzlu olduğu için kullanırken montu üşümemek için giyiyoruz. farklı mübadele değerlerinin de farklı miktarları var. yani burda ürünün ne olduğu önemli değil, önemli olan ne kadara sahip olduğun. eğer yeterli miktarda tuzum (montum, vs) olsaydı herhangi büyük bir şirketi satın alabilirdim. ama şirket sahipleri o kadar tuza ihtiyacı olmadıkları bize söylediklerinde, paranın devreye girdiği nokta burası diyebiliriz. işın içine para girdiği zaman herşey başka bir şeyle mübadele edilebilir ve her şey meta haline gelir. basit bir mübadele yapalım. ben elimde ki tuzu ihtiyacı olanlara para karşılığında versem daha sonra o parayla şirket satın alsam. muazzam öyle değil mi?
  şaşkınlık verici para formu. iyi bir fikre benziyor. sanki bizim için çalışıyor gibi... ama biz onun için çalışıyoruz. sahi hiç kapitalizm demişiz :)
 • 2
  korku 2.7.2018 23:11
  anlamadım ama tuz gibi aziz ol arkadaşım.
 • 0
  alicoyum 2.7.2018 23:14
  tuz gölüne gidiyorum
 • 0
  dejin 2.7.2018 23:17
  tuz, zamanında paradan daha değerliymiş. işçilere yevmiye olarak para yerine tuz verildiği bile olmuş. ingilizce'deki "salary"(maaş) kelimesinin kökeni salt (tuz) kelimesinden türemiş. (salarie -salary).
  türkçe'deki "pahalı" anlamına gelen "tuzlu" kelimesi de buradan gelmektedir.
9 saat önce