komünizmde devlet var olacak mıdır?

  8
  ploreterdevrim 29.8.2019 02:44
  devlet, insan toplumu örgütlenmesinin edebi bir biçimi değildir. devletin mevcut olmadığı bir zaman nasıl vardıysa, onun artık mevcut olmayacağı bir zaman da er geç gelecektir. devlet, toplum düşman sınıflara bölündüğünde ortaya çıkar, ve sınıfsız toplumda, yani komünizmde, giderek kaybolur. sınıfsız bir toplumda devlete ihtiyaç yoktur.

  sınıflar arası çekişmenin olduğu bir toplumda sınıf kavgası da kaçınılmazdır. kapitalizm sistemi bunun üzerine kuruludur.

  komünizmin ilk aşamasında, yani sosyalizmde, devlet'in varlığı hâlâ esastır. yeni sistem, kendini ülke dışı düşmanlardan, tıpkı genç sovyet rusya'ya dış müdahalede ve sscb'ne nazi almanyası'nın saldırısında olduğu gibi, korumak zorundadır.

  iç faktörler de çok önemlidir. çünkü, kapitalizmin devrilmiş olması, halkın derhal, yardımsız, rehbersiz olarak, sosyalist bir yoldan toplum için çalışacağı anlamına gelmez. bunun için ekonomik koşullar kapitalizm yıkılır yıkılmaz var olmayacaktır. başka bir deyişle, sosyalizmde maddi eşitsizlik hâlâ kalmakta devam edecektir. orada da hırsızlar, caniler, başkalarının sırtından kolay kolay yaşama yollarını arayanlar varolacaktır.

  tüm halk devlet işlerinin yürütülmesinde yeraldıkça devlet'e de gerek kalmayacaktır.
 • 0
  karaatli 29.8.2019 11:39
  sosyalizmden komünizme geçişte devletin eriyecegi yanlış bir fikirdir.devlet olmadan düzen olmaz.tarihteki tüm medeniyetler,devlet yapısı sayesinde varolmustur.komunal sistemde de birilerinin düzeni bozmaya çalışan adileri engellemesi gerekecektir,bunun içinde devlet lazımdır
  0
  ploreterdevrim 29.8.2019 11:48
  bunun cevabını zaten verdim ama yine de yenileyim. halk devlet işlerinde yer almaya devam ettikçe devlete de gerek kalmayacaktır.
  0
  karaatli 29.8.2019 11:50
  saçmalık,devlet olmadan hiçbir şey olmaz.halk iktidarı diye bir şey de olmaz.komunal sistemi korumak için dahi devlet lazımdır
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..