16

bitmek tükenmeyen gözlemleme yetim ve vardığım kanılar üzerine

hayat hengamesi içinde bir oraya bir buraya sürüklenirken, kendimizi dinlemeye fırsat bulamayız çoğu zaman. ya bunun için uzun bir otobüs yolculuğu gereklidir ya da yatağın içinden hiç çıkmadan, öylece tavana bakarak geçirebileceğimiz bir zaman dilimi. kimi insanlar ise kendini dinlemenin bir yolunu çevresini gözlemleyerek bulur. tıpkı benim gibi.

hayatın cilvesi olsa gerek, bir günde nereden bakılırsa 2-2.5 saatim yollarda geçiyor. evden okula, okuldan eve giderken binmediğim otobüs, görmediğim insan kalmadı şu 3-4 sene içinde.

yine bir otobüs yolculuğu içindeyken insanları fazlaca gözlemlediğimi fark ettim. bu neredeyse bir rutine dönmüştü. rahatsızlık vermeden insanları uzaktan uzaktan gözlemlemeye çalışıyordum. hayatları hakkında yargılara varmak eğlenceli bir işti, bunu kabul etmeliyim.
hatta öyle ki gözlem merakından ötürü kimi zaman zihnimde harika senaryolar yaratıyorum. bu da hikaye yarışmalarına katılmamın kapılarını açıyordu.

yine bir gün, olayların geçtiği otobüste gözlemlediğim insanları whatsapp'ta kendi sohbetime not ettim.

hemen önümdeki yaşlı kadın leopar desenli bir elbise giymişti. ilerleyen yıllara inat saçları beyaz değil, yeni boyanmış gibi simsiyahtı. göz makyajı geceden kalma gibiydi. kocasını kaybetmiş, hiç çocuğu da yokmuş gibi bir havası vardı. belki de hiç evlenmemişti. filmlerde sıkça rastladığımız, tıpkı alzheimer hastalığına yakalanmış teyzeler gibi bir gülümseme vardı yüzünde. üniversitede indi.

o indikten hemen sonra yerine genç bir erkek geçti. saçlarını üçe vurmuştu. kaşında da jilet izi vardı. meslek lisesine gidiyor olmalıydı. ve bingo! formasındaki amblem hangi okula ait olduğunu belli ediyordu. tahminim doğruydu. kapüşonunu kafasına geçirip uzun uzun dışarısını seyretti. çok geçmeden uyuyakaldı.

ayakta duran koyu gri montlu, seyrek saçlı, yapılı adam sanki dallama gibiydi. kaba bir tavrı vardı. sigara içiyor olmalıydı çünkü güçlükle nefes alıyordu.

otobüs kırmızı ışıkta durduğunda, okul bahçesinde, elinde bir top oradan buraya koşuşturan bir çocuk gördüm. gözlerindeki ışıltıyı oturduğum yerden hissettim. büyüdüğünde yine aynı heyecanı yaşasın, umudunu hiç kaybetmesin diye geçirdim içimden. az ileride ağaçların arkasında yürüyen yapılı bir adam vardı. yüzünü görmek nasip olmadı. onun hakkında bir kanıya varamadım. yeşil ışık da yandı zaten, otobüs yavaş hareketlerle ilerlemeye devam etti.

benim açımdan her allah'ın günü böyle geçtiğini bir düşünsenize! tanrım, ne zorlu bir iş.
şaka bir yana biraz olsun zevkli bir olaya dönüşüyor bu yeti, kusma isteğimin geldiği o mor otobüslerde.
 • 1
  banabubade 20 gün önce
  hayatım için sarf ettiğim hiç bir şey yoktu yarına kadar yaşayabilen, yarın doğacak güneşi görebilecek hiç bir şeyim yoktu ne bir elimden çıkma eser ne bir söz ne de insanların hakkımda hatırlayacakları güzel bir ânı, varlığım veyahut yokluğum arasında bir fark varsa da ben bilmiyorum, göremiyorum kimseye bir faydam olduğunu, hani bir cocuğun iştahına bile sahip değilim.
  ne vakit olsa görsem sıkıca bir işe tutunmuş birini ona saygı beslerim cürretkar birde sevgi.


  yazı yazmayı bende seviyorum, niyeyse yazını okuyunca şu kısa giriş cümlemi paylaşmak istedim. :)
 • 1
  diyosun 20 gün önce
  bu postun sahibine ve okuyupta kendinde ufakta olsa bir parça bulan arkadaşlara bir sorum var. hiç sıradan bir olay karşısında yada sıradan sayılacak bir rüya görüp uyandığınızda anormal derecede heyecan, duygu yüklenmesi yaşadığınız anlar oluyor mu? bende tam anlamıyla ayda yılda bir böyle birşey oluyor ve kalbim normal atmaya başladığı anda, şahit olduklarımı gözden geçirdiğim anda ne saçma bişey yaşadım ben şimdi ne oluyor ya diye soruyorum kendi kendime, hafiften korkmuyor da değilim. sizde de oluyor mu?
  0
  aydakigunes 20 gün önce
  üzgünüm, zannedersem ben böyle bir şey yaşamadım.
 • 3
  hedap 20 gün önce
  şu niklere bakınca ne görüyorsun bize bunlarla gel
  1
  aydakigunes 20 gün önce
  hahah. sözüm olsun hedap, bir gün bunun hakkında yazacağım. senin nickinin müthiş bir olayı var zaten.
  1
  hedap 20 gün önce
  o gün bugündür
  1
  aydakigunes 20 gün önce
  şimdilik uykuya hasretim. başka bir zaman hallederiz. :d
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..