geçmişten günümüze prezervatif

  9
  alicoyum 29.4.2018 22:27
  antik dönemde gebelik önleme amacıyla bazı yöntemler geliştirildiği bilinirken mısır, yunan ve roma'da gebeliğin kadınlarca önlendiği bilinmektedir. 15. yüzyılda asya'da penisin sadece baş kısmını örten prezervatifler görülürken, bu yöntemin doğum sebebiyle ve sadece üst sınıflar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. japonya'da kaplumbağa kabuğu ve hayvan boynuzundan yapılan, çin'de ise zeytinyağla ıslatılmış ipek kağıt ve kuzu bağırsağından prezervatifler yapılmıştır.

  tahmini olarak 1300'lü yılların ortasında ise mısırlı erkeklerin cinsel organlarına süslü kılıflar taktığı bilinirken, bunlar prezervatifin daha gösterişsel bir şey olduğuna dikkat çekmiştir. 16. yüzyılda tıp tarihinde prezervatife değinen ilk kişi italyan anatomist gabriele falloppio olurken, 1490'da avrupa'yı kasıp kavuran frengiyle (sifiliz) mücadele edebilmek için prezervatif tezini ortaya atmıştır. penis başını kaplayacak büyüklükteki keten kılıfları kurdele yardımıyla gerçekleştiren falloppi, bu kılıfları kimyasal bir çözeltiyle ıslatmış ve kullanmadan önce kuruması gerektiğini açıklamıştır.

  bu -keten kılıf- deneysel buluş, frengiyle mücadelede önerilip milyonlarca insanın ölümden kurtulabileceği yönündeki ilk yazılı belge olmuştur. bu buluş sonrası hastalıktan korunmak amacıyla penis örtüleri/ kılıfları kullanımı avrupa'da yayılmış ve bağırsaktan prezervatif yapıldığı görülmüştür. aynı dönem bir takım katolik ilahiyatçılar tarafından ahlaksızlıkla suçlamalara hedef olan prezervatif, 1666 yılında doğum komisyonu oranına göre doğumlarda düşüş olduğunu sunmuş ve bu konudaki ilk yazılı belge olmuştur.

  16. yüzyılın sonlarında tüm penisi kaplayan bağırsaktan yapılma prezervatifler görülürken, oldukça pahalı olmasından dolayı pek tercih edilmemiş ve zevki engellediği için büyük kesimlerce dışlanmıştır. avrupa'da doğum kontrol yöntemi olarak yüksek satışlar elde eden prezervatif, yine o dönem reklamlarla da yaygınlaşmış fakat yüksek fiyatından herkese ulaşamamıştır.

  prezervatif, 18. yüzyılda bağırsak yerine deri, kauçuk gibi sentetik maddelerden yapılmaya başlanmış ve savaşlarda askerlere dağıtılan standart eşyalar arasına girmiştir. savaş dönemleri özellikle hastalıklardan koruduğu nedeniyle tercih edilmeye zorlanan prezervatif, ı. dünya savaşı sonrası yasallaşarak herkesin daha kolay ulaşabileceği hale gelmiştir.

  1900'lerin ortasında modern anlamda lastikten ilk prezervatifi yapan firma goodyear olurken, kauçuktan faydalanmıştır. sonraları gelişen sektörle lateksle yapılan prezervatif günümüzdeki prezervatifin üretilmesine kaynak olmuştur.
  not: fotoğraf 1900'lerin ilk yıllarına ait hayvan bağırsağından yapılmış prezervatiftir.

  kaynak
 • 0
  tomclancy 29.4.2018 22:36
  bilgilendirici🤔
 • 0
  caytiryakisi 29.4.2018 22:38
  kaplumbağa kabuğu mu :(
 • 0
  dreamer_on 29.4.2018 22:55
  ıcadıni ilk okudugumda 9 yaşında mı neydim, kücük icatlar mı ne diye bir kitapta okumuştum, o zamanlar için gereksiz bir bilgiydi tabii.
 • 0
  suicidegirl 4.5.2018 19:40
  wow bizi aydınlattığın için sağol :d