einstein'ın izafiyet teorisi güneş sistemi dışında kanıtlandı

  13
  ferdiucuncu 29.6.2018 11:09
  sonuçları science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, hubble ile avrupa güney gözlemevi teleskobundan elde edilen veriler bir araya getirildi.

  portsmouth üniversitesi kozmoloji ve yer çekimi enstitüsünden thomas collett'in liderliğindeki uzmanlar, yer çekiminin yakın bir galakside albert einstein'in izafiyet teorisinde öngörüldüğü gibi hareket ettiğini yer çekimsel kırılmayla gözlemledi.

  gözlemin yapıldığı eso325-g004 galaksisinin dünya'ya 500 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu, bu yakın mesafenin, yer çekimsel kırılmanın kütlesinin titizlikle ölçülmesini mümkün kıldığı belirtildi.

  thomas collett, "genel izafiyet, büyük nesnelerin biçiminin uzay-zamanda bozulduğunu öngörüyor. bu, bir başka galaksi yakınından geçtiğinde ışığın yön değiştirmesi anlamına geliyor. iki galaksi bizim görüş hattımızda dizilirse, güçlü yer çekimsel kırılma adı verilen olay ortaya çıkabilir. bu durumda galaksinin geçmişine dair çeşitli imgeler görürüz. ön plandaki galaksinin kütlesini bilirsek çeşitli imgeler arasındaki boşluk miktarı, bize genel izafiyetin galaksiler ölçeğinde doğru çekim teorisi olup olmadığını izah eder." ifadelerini kullandı.

  eso325-g004 galaksisinin yıldızlarını yörüngede tutmak için ne kadar kütleye sahip olduğunu anlamak maksadıyla yıldızların dönüş hızını ölçtüklerini kaydeden collett, daha sonra bu kütleyi, hubble'ın gözlemlediği güçlü yer çekimsel kırılma imge boşluklarıyla karşılaştırdıklarını ve sonucun, genel izafiyetin öngördüğü gibi çıktığını söyledi.

  collett, bunun güneş sistemi dışında genel izafiyetin en hassas ölçümü olduğunu sözlerine ekledi.

  kaynak
 • 1
  nefretediyorum 29.6.2018 13:07
  yerin dolmayacak koca reis
  0
  ferdiucuncu 29.6.2018 15:13
  kesinlikle :)
 • 0
  kleptomancy 29.6.2018 16:05
  ımmm zaten güneş sistemi dışındaki elde edilen bulguları izafiyet teorisine bağımlı olarak elde etmiyorlar mıydı? yoksa kesin bir sonuç elde edebilmek için yani ''lan biz doğru mu yapıyoruz bu teoriden yararlanarak'' diyip de böyle bir ölçüm mü yapılmış acaba? ilginç ve yararlı başlık.
  1
  ferdiucuncu 29.6.2018 16:17
  veriler izafiyet teorisine bağımlı olarak elde ediliyor bu doğru ama genel izafiyetin galaksiler ölçeğinde doğru çekim teorisi olup olmadığı kanıtlanmış değildi yapılan bu gözlemsel araştırma ile izafiyet in galaksiler ölçeğinde doğru çekim teorisi olduğu kanıtlanmış oldu.
  0
  kleptomancy 29.6.2018 17:13
  eğer kesin ve doğruysa einstein'ın nasıl bir zeka olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez o halde.
  0
  ferdiucuncu 29.6.2018 17:38
  şuan yapılan haberler ve geçen yıl yayınlanan, 130 milyon ışık yılı önce birleşen iki yıldız olayları gerçekten doğruysa evet einstein 'ın izafiyet teorisi galaksiler ölçeğinde de doğru çekim teorisi, zekası şüphesiz muhteşem bir insan ama başarının altında zekanın yanı sıra bence çok çalışmak önemli bir faktör özetle einstein 'ın zekası ve çalışkanlığı muhteşem düzeyde.
 • 0
  karakartal1903 29.6.2018 16:31
  maara ama olsun + ;)