0

ney dersi

müziğe, ilkokulda, geleneksel türk sanatları sanatçısı olan babası ahmet yıldız’ın teşvikiyle başladı. üniversiteye gelene kadar da okuduğu tüm okullarda, korolarda sesiyle ve daha çok da neyi ile görev aldı.

kütahya’daki ilköğretim ve lise yıllarında kütahyalı bestekâr ve kanun sanatçısı erhan akalın’ın yönettiği klâsik türk müziği topluluklarında timuçin çevikoğlu, yavuz akalın, bora uymaz gibi değerli müzisyenlerle çalışma imkânı bulmakla birlikte bu topluluğun konserlerinde de sesiyle yer aldı.

ciddi olarak ney üflemeye,1998 yılında kütahya kültür müdürlüğünde açılan kursta,ilk hocası merhum neyzen m.ali elifoğlu ile başladı. daha sonra yine kütahyalı neyzen ve rebapzen şemsettin güvey ile devam etti.

kütahya’daki türk müziği ve folklor derneklerinde, anma toplantılarında ve çeşitli müzik gruplarında ney üfledi. 2005 yılında babasının program danışmanlığı ve metin yazarlığını yaptığı trt tarafından hazırlanan ve rebabı tanıtan “tamburam rebap oldu” isimli belgesele neyi ile katıldı.

itü türk musikisi devlet konservatuarında, neyzen süleyman erguner(torun)'in talebesi oldu , neyzen niyazi sayın‘ın uzmanlık sınıfından istifade etti.
2011 yılında “ney makamı “ isminde de bir albüm çalışması yaptı.

müzik yaşantısına ney dersleri vererek devam eden fatih yıldız, musiki cemiyetlerine ney'i ile eşlik etmekte , stüdyo çalışmalarında bulunmakta , aynı zamanda farklı müzik topluluklarıyla çalışmalarına devam edip, yurt içi ve yurtdışı çeşitli konserlerde ve festivallerde , özel tv kanallarında da ney üflemektedir.

https://www.neyzenfatih.net

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.