söylemesi çok kolay ama evde kalamayız

  14
  systemfailed 22.3.2020 02:37
  'evde kal' çağrılarına uyamayan genç anlattı: faturalarımız mı ertelendi, evdekiler ekmek bekler; nasıl kalayım
  yeni tip koronavirüs salgınına karşı 'evde kal' çağrılarına toplumun farklı gelir gruplarından farklı yanıtlar geliyor.

  pazarcılık yapan bir gencin sözleri o farklı yanıtlardan biri oldu.

  "siz neden dışarı çıktınız?" sorusuna genç, "biz dün cumhurbaşkanımızdan, 'halkımıza şu kadar bütçe ayırdık, doğalgazı 6 ay erteliyoruz, elektrik faturasını biz ödüyoruz' şeklinde bir paket beklerken, 'bu süreci dua ve sabır ile aşacağız' açıklaması bizi biraz sarstı" yanıtını verdi.

  bir youtube kanalına konuşan öğrenci genç, babasına yardım etmek için pazara geldiğini belirterek, "filipin cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, 'siz hiçbir düşünmeyin, sağlığınızı düşünün' derken, bizim cumhurbaşkanı ise 'bu süreci sabır ve dua ile aşacağız' açıklamasını yaptı. nasıl evde kalalım" diye cevap verdi.

  "evde annem var, kardeşim var. hepsi evde ekmek bekliyorlar" diyen genç, "çok merak ediyorum, o masada 10 tane bakan vardı. o masaya bir simitçi, bir çaycı, bir börekçi koysaydınız, bu durumu düşünürdü. sokağa çıkma yasağı tamam da, halk ne olacak?" ifadelerini kullandı.

  "biz babamla birlikte sabah 5'te toptancıya, hale gidiyoruz. ben öğrenciyim, aynı zamanda kursa gidiyorum. bizim hayatımız çok sıkıntılı bir hayat" diyen genç, vicdanı el vermediği için babasına yardım ettiğini, okuduğunu ve gelecekte iş bulabilecek miyim kaygısıyla yaşadığını, bunları düşünmekten yorulduğunu söyledi.
 • 3
  imperium 22.3.2020 10:27
  kalınmak zorunda, devlette herkese bakmak zorunda. insan hayatından daha önemli bir şey yok.
 • 4
  circlepit 22.3.2020 11:51
  ölü sayısı 4000-5000 i bulmasını bekliyorlar sanırım. anca büyük bi darbe yemeliyiz ki devlet endişelensin , idlip şehitlerimiz örneğindeki gibi...
 • 1
  666o999 22.3.2020 16:01
  corona morona boşverin yaa konut satalım biz size.............
  0
  systemfailed 22.3.2020 16:49
  hhahahaha
 • 1
  aynendiyerekyasamak 23.3.2020 15:58
  şuan iş yerinden bildiriyorum.
  mecburum işe gelmeye ay sonunda maaş alıp genel giderleri karşılamak zorundayım.
  iş yerinin servis uygulaması yok tramvay nihayet bugün bir nebze boştu geçen hafta aşırı aşırı yoğunluk vardı malesef.
  eğer böyle devam ederse, top yekün bir sakağa çıkma yasağı gelmezse, hiçbirşey yok gibi hayata devam etmeye mecburuz.
  neyse ki evde sadece eşim ve ben varız, 2 haftadır ailelerimize gidemiyoruz taşıyıcı isek onlarada bulaştırmayalım diye.
  beklemeye devam. ne kadar büyük nimetmiş tedirgin olmadan işe gidebilmek. tez zamanda güzel günler görelim inşallah puvolar
 • 0
  systemfailed 23.3.2020 16:09
  söylentiler artık gün yüzüne cıktı yasak gelebilir ama işe gidecek olanlara yasak gelirmi bilemem işe gideceklere yasak gelmezse yasagın ne anlamı olur oda ayrı bir konu tabikide.. ne kadar zaman evlerde kalacak insanlar parasız faturalıda geçtim ne yiyecek ne içecek bu insanlar milletın tuzu kuru evden cıkmayın dıyor