acıma duygusundan çok çektik

  14
  fieldman 1.3.2018 17:08
  insanlarda acıma duygusu neden vardır? hadi bu duygu var, insanlar neden "acıma acınacak duruma düşersin" sözünü neden dinlemez? yıllardır paramız vardı çocukları okuttuk, durumu olmayan insanlara yardım ettik, ihtiyacımız olmadığı halde sırf evde çoluk çocuğu var diye işe aldığımız insanlar oldu. bir çoğu bunları bizim yaptığımızı hiçbir zaman bilmedi. sonuç ne oldu dersiniz. iflas ettik. 10 yıl önce herşey bitti. illaki bi şekilde hayat devam ediyor. iş bulup çalışmak lazım. çalıştık. yeri geldi iş değiştirdik, yeri geldi işten atıldık. hayat bi şekilde devam ediyor. hiçbir zaman isyan etmedim. ama geçen sürede öğrendiğim tek şey var. babamın "yardıma muhtaç olan insana yardım edeceksin" mantığının tamamen yanlış olduğu. eğer paran varsa acımasız olacaksın arkadaş. yanında çalıştırdığın insanları ezeceksin. hep daha fazlasını isteyeceksin. sen isteyeceksin onlar yapacak. yapmıyorsa koyacaksın kapıya yenisini alacaksın. çünkü senin cebindeki paranın daha çok olması lazım. çalışanın karnı doyacak diye ben niye az kazanıyorum diyeceksin. yolda muhtaç birini mi gördün. yüzüne gülüp geçip geçeceksin. yardıma muhtaç insan seni ilgilendirmez hayır kurumu değilsin. neye ihtiyacı varsa gitsin belediyeden istesin. yoksa insanlara yardım edeyim derken düşeceğin durum bu. benim eski günlerime dönmem mümkün değil. ömrü billah asgari ücrete talim çalışcaz artık, yapacak bişey yok. ama yetiştireceğim çocuk veya çocuklar tamamen vicdansız ve acımasız olacak. ezilen değil hep ezen olacak. haydi selametle....
 • 1
  aracfolyokaplama 1.3.2018 17:42
  ne çektik be
 • 3
  mortal 1.3.2018 17:47
  birilerini ezmek, kapıya koymak, vicdansız olmak seni belki daha güçlü kılabilir fakat arkaya dönüp baktığında kendinden utanabilirsin. zamanı geri getiremeyeceğin için, bu utanç duygusunu yok etmen de mümkün olmayacaktır. hayatın boyunca bununla yaşamak zorunda kalırsın.

  hatalarından ders alarak, çok çalışarak yine bir seviyeye gelebilirsin. maddi olarak güçlü hale gelemezsen bile vicdanın rahat bir şekilde hayatını sürdürebilirsin. insanı mutlu eden şey rakamlar değil iç huzurudur. umarım fikirlerin değişir ve çocuklarını da vicdanlı, hoşgörü sahibi bireyler olmaları yönünde yetiştirirsin.
  0
  fieldman 1.3.2018 17:58
  öyle düşünmek istiyorum ama düşünemiyorum
  2
  shewolf 7.3.2018 20:36
  burdan geçmişsin belli :))) *
 • 0
  micheldebourbon 7.3.2018 20:40
  buradaki hata şudur. acıma ve diğer duygularda ölçüyü kaçırmak insanı sosyal ilişkilerinde sıkıntıya sokar. bu metinde bunun örneği.

  o zaman acırken ölçülü bir şekilde acımamız gerekiyor aksi takdirde üzülen hep acıyan kişi olur.