eğitim sisteminin zeka seviyesine etkisi

  4
  sexsexsekerek 14.5.2018 18:03
  "ingiliz psikoloji profesörü richard lynn ve dünyanın 80’den fazla ülkesinde ıq çalışmaları gerçekleştiren finlandiyalı siyaset bilimi profesörü tatu vanhanen iş birliğinde yürütülen çalışmada, birçok ülkeden toplanan birbirinden farklı veriler incelendi.

  incelenen 80’den fazla ülke arasından türkiye genel 90 ıq ortalaması ile 17. sıraya yerleşirken birinci sırada 108 ıq ile hong kong yer aldı. genel olarak asya’nın yüksek ıq ortalaması dikkat çekerken ortadoğu, 80 ile 90 arasındaki ıq skoru ile ortalarda yerini aldı.

  ıq sıralamasında türkiye'nin yeri

  genel olarak milli gelir ve eğitim imkanlarının bu skoru etkileyen faktörler arasında ilk sırada olduğunu ifade eden richard, ekonomik büyüme gerçekleştiren ülkelerin yüksek ıq ortalamasına sahip olduklarını belirtti."

  aşağıda verilen haritada genelde sorgulayan, düşünen, bir şeyler üretmeye odaklı toplumların ıq seviyesinin yüksek olduğu dikkat çekiyor.

  dünya ıq sıralaması

  bana göre türkiye'nin ıq seviyesinin ortalama olmasının sebebi zamanla eğitim sisteminin çökertilmesi ve sorgulamayan, aptallaştırılmaya çalışılan yeni nesiller yaratılmaya çalışılmasıdır. belkide bundan 30 yıl önce türkiye'nin ıq ortalaması daha yüksekti, kim bilir?