4

52# fildişi sahili

kıta: afrika
başkent: yamoussoukro
nüfus: 25 milyon (2015 - 2016)
resmi dil: fransızca
para birimi: afrika frangı
bayrak: fildişi sahiliuzun zamandır yapmıyordum, dedim kim kaldı ülke tanıtan samanyolundan başka. hemen olaya el atıp 52.ülkeden devam ediyorum arkadaşlar.

*

fildişi sahili, galatasaraylı kardeşlerimiz için didier drogba demektir. drogba, diğer takım taraftarları için kabus, fildişi sahili vatandaşları içinde bir kurtarıcıdır. şimdi çok derine inmeden fildişi sahilli futbolcu drogba hakkında 2 satır yazalım. drogba ülkesine bağlılığı ile bilinen biridir. ülkesi için her şeyi yapıyor ve karşılığında da saygı görüyor. zamanında darbeyi durdurdu bu adam, heykeli dikilse... spor tesisleri, salonlar ve bir çok şeyi için hem fildişi hem de afrika için yaptı. büyük adamsın drogba.

*

şimdi esas kısma gelelim.

ülke atlas okyanusunda yer almaktadır. atlas okyanusu'na 515 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır. vay anasını, ülkeden yokuş aşağı indiğiniz zaman 15 dakika sonra sahile ulaşıp güneşlenebiliyorsun. tabi bu hesap ghostrider hesabı, çok inanmayın.

ülke tamamen onların mı tam anlamadım. çünkü; ülkenin toplamda sahip olduğu 3.458 km sınırın 545 km'si burkina faso, 720 km'si gana, 816 km'si gine, 778 km'si liberya ve 599 km'si mali ile oluşuyormuş. yani vikipedi de böyle yazıyordu.

ülkenin en yüksek noktası nimba dağıdır. nimba dağı (arkadaşlar bu dağ bana küçükken izlediğimiz, ormanda ya da afrika da geçen çizgi filmleri hatırlattı.) bunun dışında ova ve yaylardan oluşan bir coğrafyası var.

kış aylarında ülke sıcak ve kurakmış. gelen alize ve muson rüzgarları buna sebep aluyormuş. bana ilginç geldi. ayrıca sebepten dolayı kuraklık yaşanıyor ve tarım etkileniyormuş.

ülke sömürgecilikten dolayı, ne bir dile, ne de bir dine mensup. genelde avrupanın etkisinde kalmış bir kültürden oluşuyor. bu yüzden fransızca konuşuyorlar ve din olarak hristiyanlığa inanıyorlar. (az önce gittim araştırdım, ülkenin yarısı müslüman, yarısı hristiyanmış) he böyle oldu diye geleneklerinden de vazgeçmiyorlar. burna ve kulağa takılan halkaları hatırlamışsınızdır. (samanyolu dejected)

çikolata yiyen kardeşlerim, çikolataya tapan kardeşlerim, bu ülke kakaonun babası. evet kakao burada yetiştiriliyor. hatta insan hakları örgütünün verilerine göre yediğiniz çikolataların ham maddesi olan kakaoyu, 12.000 köle olarak kullanılan çocuk topluyor.

tarihi'ne bu linkten bakabilirsiniz. yazmıyorum çünkü çok uzun bir tarihi var ve önemli insanlardan oluyor bu tarih. yazıyı eksik yazmak istemiyorum, uzun yazınca da okunmuyor. o yüzden bakmak isteyen buradan baksın.

ekonomik olarak; ihracat alanında çok iyi bir ülke. çünkü maden ve petrol konusunda zengin olan ülke, dünyanın bir çok ülkesine mal göndermektedir. bunun dışında dünyanın en büyük kakao üreticilerinden olduğu için, ihracat kaçınılmaz oluyor. bravo koca yürekli insanlar.

ithalat kısmında, ekipman ve yakıt alımı yapıyorlar. fransa ve çin genel olarak alım yaptıkları ülkeler.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

6 saat önce 6 saat önce
 • ülkeler ve politikaları

  bu bölümde dünya'da bulunan 194 vatikan'ı da dahil edersek 195 ülkenin ekonomik, politik ve siyasi durumlarını açıklayacağım.

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • 1-) bölüm siyasi, politik ve ekonomik amaçlı kullanıma açıktır. tabi bu ülkeleri ilgilendiren bir meseleyse. 

  2-) bu bölümde hiçbir ülkenin siyasi, ekonomik ve politik durumuna kötü bir söz kullanılamaz. fikirlerinizi saygı çerçevesinde belirtebilirsiniz. 

  3-) +18 içeriklerde +18 ibaresini işaretlemeyi unutmayalım.