"imam hatiplileri deist yapan" saçma sorular

  11
  pentaigo 16.1.2019 20:57 ~ 21:01
  18 nisan 2018'de cumhuriyet gazetesinin yazdığı bu saçma başlığı daha yeni farkettiğim için açıkcası üzülüyorum. inanmayan biri olarak böyle gerizekalıca soruların çoğunu cevaplamakta kimsenin zorlanacağını sanmıyorum.

  aralarında en çok dikkatimi çeken soru:
  "adem’le havva dünyaya nasıl geldiler? (uzay gemisi ile olabilir mi?)"

  siz.. siz ciddi misiniz? yani adem ve hav... neyse tamam buna cevap vermeye gerek var mı bilmiyorum.

  her neyse bir kaç soru seçtim bare kendimce, müslüman gibi cevaplamaya çalışayım.

  -- allah bizim cennete ve cehenneme gireceğimizi biliyor neden bizi imtihan ediyor?
  -eğer imtihan edilmediğini hayal edersen sorunun cevabını alabilirsin. düşün aniden ahirettesin ve sana deniyorki: "eğer yaşasaydın cehenneme gidecektin." bu durum karşısında şok olan sen, hiçbir şeyi üstüne alınmayarak bu durumu kabul etmezdin. ama şuanda her şeyi yaşadığın için tüm deldiğin yasakların sorumluluğundasın.

  --allah kötülüklere neden engel olmaz?
  -çünkü eğer bunu yapsaydı imtihan dünyası denen bir şey olmazdı. herkes kendi yaptıklarından sorumlu olmalı.

  --cennette birini istiyorum o da başka birini ne olacak?
  -cennet herkesin birlikte olduğu online oyun tarzı gibi bir şey değildir. kendi gerçekliğinde yaşadığın sonsuz ömürdür. tekrar ediyorum herkesin kendi gerçekliği...
 • 1
  porthos 16.1.2019 23:37
  kader denilen kavram sadece allah'ın elinde değildir bana göre, tüm olası gelecekleri bilen allah sonuç olarak insanın ileride ne yapacağını bilmiş olur, kararları ise insan kendisi verir.
  0
  piiuv 16.1.2019 23:48
  evet puvom kader ezeli ilimle tamamiyle allahın tasavvurundadır ancak insanın da imtihan gereği cüzi olan iradesine de pay bırakılmıştır. kısaca örnek vermek gerekirse biz allah öyle yazdığı için öyle yapmıyoruz.! allah ezeli ilmiyle ne yapacağımızı bildiği için öyle yazıyor vesselam :)
  0
  porthos 16.1.2019 23:51
  çoğu insan bunu tamamen yanlış biliyo, bu açıklamayı yaptığımızda ise bize "münafık" diyenler dahi oluyor, halbuki "oku" ile inmeye başlayan kur'an'ı kerim'in öğüdünü dinleyip birazcık okusalar gerçeği apaçık görecekler
  1
  piiuv 17.1.2019 00:05
  aynen öyle puvom maalesef günümüzde öyle bi fitne varki hergün birşey inkar edilir oldu ama bizim vazifemiz hakkı, doğruyu söylemek. bazıları varki gözleri var görmezler kulakları var duymazlar ayeti sırrınca allah onlarada doğruyu anlama kabıliyeti versin
 • 0
  siyaasiyabend 17.1.2019 00:56
  “biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık” isra 13
  1
  piiuv 17.1.2019 01:10
  "her insanın amelini boynuna yükledik. kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız."(isrâ suresi 13. ayet)(diyanet işleri yeni meali) kardeşim ayetin doğru meali bu şekilde senin yazdığın yanlış çevrilmiş bi meal daha önce araştırmıştım ordan biliyorum.
  0
  siyaasiyabend 17.1.2019 15:46
  +1
 • 1
  helianthus 17.1.2019 02:37
  bu tarz sorular imam hatiplileri deist yapıyorsa bunlar ne eğitimi alıyor orada aşırı merak ettim. bu şey gibi insan maymundan evrildiyse maymun nasıl hala var sorusuyla bir evrimcinin yaradılışçı olmaya karar vermesi gibi. gerçekten sağlam bilgi ve inançla desteklenen bir düşünce o kadar kolay yıkılmaz. insanlar bundan yüzyıllar önce kanıtlara rağmen dünyanın boğanın boynuzunda sallandığına inanıyorlardı. buna inanmayı kesmeleri için ciddi sosyo-kültürel gelişmeler yaşanması gerekmişti avrupa'da.
 • 0
  faruk_bey 17.1.2019 16:31
  imam hatipli olarak sistemini eqitim sistemini az bulan biriyim bu tür sorulara cevaplari bile yook