6
çerkesler
kuzey kafkasya bölgesinde uzun zaman barınmış ardından rus işgaliyle 21 mayıs 1864 de yurtlarından edilmiş, soykırıma uğramış millettir. en geniş nüfusları dünya genelinde türkiye olup, 3.5 milyondur. ardından rusya, ürdün ve suriye gelir. ürdün'de nasıl başardılarsa kraliyetin büyük çoğunluğu çerkeslerden oluşur. türkiye'de belirli bir bölgeleri bulunmayıp en çok bulundukları yerler ''kayseri, samsun, kocaeli, düzce'' gibi yerlerdir. türkiye'nin çoğu ilinde kendilerine rastlanır. rusya'da özerk cumhuriyetleri olup, asimilasyonun eşiğindedirler.

soçi olimpiyatları yapılacağında soçi için ''orası bizim atalarımızın katlediği yer!'' diye bas bas bağırmalarına rağmen seslerini hiç bir demokrat ya da ''halkların kardeşliği'' savunucuları duymamıştır.

israil'de ''kfar kama'' isimli bir kasabası vardır çerkeslerin. nahit serbes'in iddiasına göre kültürlerinin en iyi yaşatıldığı yer burasıdır.

türkiye'de ''abzex, kabardey, şapsığ'' gibi çerkes boylarının nüfusu diğerlerine oranla daha fazladır.

dilleri ''çerkesce'' olup aslen de çerkestirler. türk falan değillerdir.

kendilerine ''adige'' diyen bu millet türkiye'de yaşayan sadık milletlerden birisi olarak kabul edilir. hiç bir zaman toprak gibi bir talepleri olmadığı gibi olacağa da benzememektedir. bu işler belli olmaz tabii.

son dönemler de ''çoğulcu demokrasi partisi'' ni kurarak meclise girmeye çalışıp, başaramamışlardır. böyle bir partisi vardır yani çerkeslerin. bilin istedim.

son dönemlerdeki en iyi gelişme ise ''adige dil derneği'' nin asimilasyondan kurtulmak için ''halk eğitim merkezlerini'' çerkesçe kursu açtırabilmek için ikna edebilmiş olmasıdır. bilmeyen çerkeslere duyurulur.

''rauf orbay ve çerkes ethem'' en ünlü çerkes milli mücadele liderleridir.

tarih sahnesinde çok az devlet kurabilmiş olan çerkesler zaten bulundukları bölgeden çıkmayıp adeta ''yurtta sulh, cihanda sulh'' düşüncesiyle hareket etmişlerdir. en ilginci ise bir türk devleti olan memluk devleti'nde bir dönem ''çerkeslerin'' döneminin geçmiş olmasıdır. ''memluk zamanında araya nasıl kaynadın sonra gittin başa geçtin birader sen?'' sorusunu akla getirirler. cevabını ise bilen yazsın ben bilmiyorum.

bir ara türk televizyonlarında ''ağlatan dans'' isimli bir çerkes dizisine başlanmış, lakin dizinin çerkes dizisinden çok brezilya dizisine dönmesi nedeniyle tutmamıştır.

ideolojik anlamda sürekli farklılıklar yaşayan çerkeslerin asla bir araya gelmemesinin sebebi de bu farklılıklardır. ideolojik anlamda başka başka grupları vardır, kendi yağında kavrulurlar.

çerkesler ve türkler tarih sahnesinde nasıl olduysa beraberlerdir. ikisinin de birbirlerine gıcığı yoktur, olmamıştır da. kültürlerinin benzer olmasından kaynaklandığı düşünülür.

bir hikayeyle yazıyı noktalayalım.

çerkesler ruslar tarafından soykırıma uğradıklarında onları topraklarına kabul eden osmanlı, abdülaziz'in de isteğiyle güzel bir yer olan kayseri'ye ikametleri yapılır. o bölgede ise o zamanlar en çok olan millet ''avşar türkleri''dir. çerkeslerin durumunu kontrol etmesi üzerine kendisinden rapor istenen bir avşar, raporuna şunu yazmaktadır:

giydikleri deri, yedikleri darı
gözleri göğ, benizleri sarı,
el aman sultanım
geri gönder onları...

not: osmanlı döneminde bir ara herkesin bıçak taşıması yasakken çerkeslerin değildir. çünkü çerkesler kültürleri gereği ''kama'' taşımak zorundadırlar.

worepsow adigexer!


.
 • 1
  ankays 1 yıl önce
  onlarda bizim soydaşımız ve kardeşimiz reis :))
  1
  sadurra 1 yıl önce
  helalin var :)
  1
  ankays 1 yıl önce
  eyw. reis seninde helalin var buraya yazman bile adamlıktır yani seviliyosun :)))
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  Tokatlı cerezim orda koyde var koydekiler cok iyi cerkezce konusuyor biz uzun zaman once ayrilmisiz birkac kelime disinda bilmem ulkede basa dert acacak en son irktir
  0
  sadurra 1 yıl önce
  Tokatta erbaa da çoğunluktalar diye biliyorum. Yazı da bahsettiğim gibi artık halk eğitim merkezleri istek olduğunda Çerkesçe dersi için sınıf açıyor. İlgin varsa başvurabilirsin bilmeyen akrabalarınla birlikte.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  Bi yayayim ben bunu yardimci oldu saol :) biraz ogrenmek istigofum ama sans olmuyordu
 • 1
  accordionist 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Wopsow sigoş. • karışık

  Karışık

  51 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...