3
mülteci
Suriyeli mülteciler için bir referandum yapılabilir mi arkadaşlar ? Sizce de ülkedeki Suriyeli sayısı biraz ürkütücü değil mi ? Nasıl çözüm getirilebilir bu soruna ?
 • 2
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  Çözüm falan zor aq bunlar da on yıl sonra dağlara çıkmasa bari yani kısacası ülkeyi bu hale getirenlerin aq
 • 2
  nanichirgelair 1 yıl önce
  Ürkütücü ve ülkenin geleceği için büyük risk taşıyor,hükümetin yanlış kararları yüzünden bu durum kat kat kötüleşecek. Daha kendi halkını doyuramıyor bu devlet.
  1
  piuuuvv 1 yıl önce
  Haklısın hocam. Suriyeliler geldikten sonra kira fiyatları 2 kat yükselirken iş gücü fiyatları da yarı yarıya düştü nerdeyse. Ülkenin her yerinde böyle durum söz konusu mudur bilemem ama benim yaşadığım şehirde durum böyle. Adamlar günlük 20-30 liraya çalışmaya razı. Bu da bizim işimize gelmiyor açıkçası
 • 1
  kullanici 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  İşim gereği çalıştığım bölgede Suriyeli sayısı fazla. Takip ettiğim kadarıyla, ülkelerinde iç savaş bitince gidecek olanların sayısı, Türkiye'de kalmak isteyenlerden fazla. Türkiye'de kalmak isteyenler de zaten burada iş yeri açmış, iyi para kazanan suriyeliler. Türkiye'de kalmak isteyenler zaten zamanla asimile olacaktır. Bazen rastlıyorum, adamlar senden benden güzel Türkçe öğrenmişler. Bazen Türk sanıyorsun konuşurlarken. Devlet, her türlü parayı alıyor Suriyelilerden rahat olun, görüyorum her gün.

  Kalmak isteyen kalsın, gitmek isteyene zaten kapımız açık. Önemli olan kontrol altında tutabilmek. Elimizden geldiğince bununla uğraşıyoruz.
  1
  piuuuvv 1 yıl önce
  vatandaşlık verme söz konusu hocam. belki de binlercesine vatandaşlık verilmiştir bilemeyiz. Türkiye de bulunan Suriyeli vatandaşların sayısı da hafife alınacak türden değil. 5-10 yıl sonrasını düşünüp ona göre hamle yapılmalı bence
  0
  kullanici 1 yıl önce
  Biliyorum, sonuçta Türkleşecekler zamanla. Geçici vatandaşlıkları var, eğer kalmak isterlerse mülteci statüsünden çıkabiliyorlar. Hele bir savaş bitsin gidişata devlet bakacaktır. 5-10 yıla Türklerden farkları kalmaz :)
  1
  piuuuvv 1 yıl önce
  Osmanlı himayesi altında yüzyıllar boyu yaşamış hangi millet Türkleşti hocam ? Bir insanın asimile olması o kadar kolay mı ? Hem de günümüz koşullarında. Bence siz fazla iyimser bakıyorsunuz. Ya da ben çok karamsar bakıyorum


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...