4
türkiye'de ateist ile müslüman farkları.
öncelikle biliyorum ki gerçekleri yüzlerine vurduğum için "ammmıqq atayızı - - - -" yapacak insanlar var.


1. türkiye'de müslümanlar doğuştan müslüman sayıldıkları için dinleri hakkında namaz kılmak hakkında neredeyse hiç bir bilgisi yoktur, çoğu müslüman genç namaz kılmayı bırakın 3 tane dua bilmez.
oysaki beyin yıkama işlemlerinden bir şekilde kurtulup bilime ve gerçeklere merak salıp ateist oldukları için seçtikleri oluşum hakkında daha çok bilgileri vardır.

2. türkiye'de müslümanlar etraflarında ateistlik hakkında konu geçtiğinde önce "böyle şeyler konuşmayın günah" der eğer muhabbet edenler "biz ateistiz" tarzında bir şeyler söylerse etraftaki insanlar mitoz bölünme ile çoğalarak kişilere saldırırlar. (biz öyle bir şey yapmayız diyenler en küçük olayda bile "laaan olum mal mısın sen inkar mı ediyorsun ? cehennemde yanıcaksın !!" derler)

3. türkiye'de müslümanlar sosyal medya platformlarında "feyzbuk sıponsor oldu" diye photoshoplu fotoğraflara amaçsızca amin yazar beğenirler.

4. tüm dünyada ki müslümanlar (istisnalar hariç) sadaka vermek veya bir insana yardım ettikten sonra.

"ohh ne kadar sevap kazandım acaba" diye düşünür. ateist ise bunu karşılıksız yapar.

5. türkiye'de müslümanlar osmanlı torunuyuz diye dolaşırlar; ancak osmanlıyı sadece fatih sultan mehmetten ibaret sanarlar. ve istanbulun fethi 1453 tarihinden ve (çok az kısmı) osmanlının kurucusu osman beyi bilirler. başka pek bilgileri yoktur.

gerçek osmanlı torunları ve osmanlı torunu olduğunu iddia edenler


şimdilik bu kadar yeter. yeni hesaplar açında onlardanda eksilersiniz. kolay gelsin
 • 2
  bodurzurafa 1 yıl önce
  yazının içinde doğru tespitler var fakat ülkemizdeki müslümanları yozlaşması islam dinini yansıtmıyo bence.islamı araştırmak öğrenmek isteyenlerin en son bakacakları yer biz müslümanların yaşam tarzı maalesef.
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kitapta'da karın sana itaat etmezse döv diyor puro ve bunun nicelerini onları mı örnek alalım ?
  0
  bodurzurafa 1 yıl önce
  nisa-34 için 40 meâl bulundu. kadri çelik (4/nisâ-34: allah'ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. (ama öte yandan da) saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri (hakları), kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara (önce) öğüt verin, (etkili olmazsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (o da olmazsa, son çare olarak sınırları aşmamak şartıyla) onları (iz bırakmayacak şekilde, suçlu oldukları hasebiyle) dövün. size itaat ederlerse sakın aleyhlerine yol aramayın. (unutmayın ki) allah (hepinizden daha) yücedir, büyüktür.)


  bunu kişi okuduktan sonra allah kuluna nasıl karısını dövmesi için emreder diye şok olur. bi de tefsire bakmak lazım
  1
  npsaytan 1 yıl önce
  eyvallah kardeşim tam ben paylaşıcaktım sen paylaşmışsın
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  bunu nereden aldığını biliyorum ve okumadan kopyaladığınıda biliyorum dostum, ama merak etmene gerek yok kötü bir şey yazmıyor. parantez içindeki yazıların tamamen paylaşılan platformda bu meal'i yazan kişi tarafından uydurulduğunu belirtmek isterim.

  nisa-34'de öyle iz bırakmayacak aman serçe parmaktan ince olacak yazmıyor. dini pembiş göstermek için yazılmış.
  0
  bodurzurafa 1 yıl önce
  burdaki parantez içindekiler hadislere dayanarak yazıldığını biliyorum.ayetlerin bi çoğu olaylar akabinde inmiştir.yada ayetin ardından peygamber efendimizin söylediği hadisler ile ayetin tefsiri açıklamaları yapılır tefsir meal kitaplarında.
  1
  npsaytan 1 yıl önce
  tek bir örnek üzerinden din kötülemek saygısızlıktır bilmeden araştırmadan yazdığın ne kadarda belli
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  16 yıldır müslümanım 1 yıldır şirk koşuyorum :) sence araştırmadan mı yazdım ?
  1
  npsaytan 1 yıl önce
  sana şirk koşuyosun diyen yok zaten az tefsir yada tahlil okusan anlarsın
 • 0
  bedelsizasker 1 yıl önce
  müslümanları sadece etrafındakilere bakıp yargılama bence.sadaka olayında da zaten kişi sadaka verdiği zaman bunu karşılıksız yapmalı dediğin gibi düşünen insanların verdiği sadakanın allah katında bi hükmü olmadığı hadislerde geçer.
 • 3
  keyiftuccari 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  (pi: @yusufir) ile (pi: @kaygusuzyazar) arasındaki farklar gibidir

  (pi: ateist kardeşlerim bi okuyun derim.)
  2
  yusufir 1 yıl önce
  oo en sevdiğim
  1
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ibretlik
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  pek fark yokmuş :)
 • 0
  yusufir 1 yıl önce
  ya bende müslümanım ama böyle düşünenlerden bende nefret ediyorum ve muslumanligi berbat hale getirip size bu tespiti yapma firsatini verenler işte bu körü körüne müslüman olan kesim. ama ateist olan dediğin gibi araştırıp ateist olmuyor. daha cok acizlikten. yazin ortasinda oruç tutacaksin. bir sürü dua ezberleyeceksin. hayatinda bazi şeyleri yapamicaksin kurallara uymak zor gelecek. işte aciz olan çoğu insan bunlardan kurtulmak icinde ateist oluyor. nasil olsan dinin bilimsel aciklamasi yok diyerekde için işinden siyriliyorlar. cennet cehennem derdi yok çünkü adam gamsiz. elinde kibrit bile sonduremeyen insan ateşin içinde yanmaktam nasi korkmaz yoksa:) bu yazi daha cok müslümanların kötü taraflarini yazmış bende dengelemis olayim bari.
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kardeş ben hiç bir zaman "görüşüme inanmıyorsan yanacaksın oç" diyen bir ateist görmedim, bir ateiste bir konu açtığında onu araştırıp sana döner sizin gibi "ne diyon lan sen inanmıyosan saygı duy senin !'^+%&/()" demez.

  ben şu ana kadar "off oruç mu tutucam ateist oliyim" diyen bir insan görmedim ki bu mantığa terstir. oruç tutmak dinde vardır ve onu yapmamak için ateist olman birş ey ifade etmez bunu yapanda gerizekalıdır. acizlikten dolayı inandığı bir şeyi inkar eder ateizm ise bir şeye inanmamaktır "" inandığın şeylerden yapmamak için kurtulma algısı"" değildir.

  1
  yusufir 1 yıl önce
  öyle öyle. sen nasil bir müslümanın tepkisi ile bu kararı verdiysen bende gördüğüm bir iki ateistin durumunu yorumlayarak bu kararı verdim. bu isler böyle:)
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  doğduğumdan beri türkiye'de yaşıyorum gördüğüm neredeyse herkes müslüman ve emin ol sen hayatında sadece 2 3 ateist üzerinden bunu değerlendiriyorsun ben ise onmilyonlarca kişi üzerinden.

  tekrarlıyorum oruç tutmak inanç meselesidir yani oruç tutunca cennet yolunun bir adım daha yaklaşacağına inanan biri bunun gerçekliğine inanır, ateizm ise bunun gerçek olmadığını savunur eğer insan derse ben tutmak istemiyorum ateist oliyim diye bunun yinede gerçekliğine inandığı için ateist olmaz yada en başından beri ateisttir.

  ben sana "şuanda karşında görünmez bir şey var senin yüzüne çarpıcak" desem ve sen buna inanmasan korkar mısın ? aynı şey cennet cehennem işe daha niye zorluyorsun ? lütfen önce biraz bilgilen
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ya milyonlarca müslüman sana çıkıp oc mu dedi. bu neyin kafası ya. sen ornek veriyorsn bende ornek veriyorum. benim tanıdığım ateistlerde acizlikten ateist oluyor.bu kadar basit.
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kardeşim yazdığın o kadar mantıksız ki şimdi adam olmadığına inandığı bir şeyden korkup tekrar islama mı dönecek ?
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  yorulma yorulma, he de geç bu kadarı yeterli olur... arada gül filan ama ciddiye alınca sinirlerin bozuluyor "bunlar ne dior yahu" diyorsun bir süre sonra...
  -1
  yusufir 1 yıl önce
  muslumanligida he diip gecerek birakmadiniz mi zaaten dimi:) he deyin.sonra ne deyin. ha deyin sonra ho deyin. maksat laf olsun:))
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ne yaptığımı bilmeden direkt dogmalardan yapıştırdın afferin sanaa... daha adımı bilmiyorsun hayatımı geç...
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  "ama ateist olan dediğin gibi araştırıp ateist olmuyor. daha cok acizlikten."
  "işte aciz olan çoğu insan bunlardan kurtulmak icinde ateist oluyor. nasil olsan dinin bilimsel aciklamasi yok diyerekde için işinden siyriliyorlar. "
  "elinde kibrit bile sonduremeyen insan ateşin içinde yanmaktam nasi korkmaz yoksa:)"
  biri bişey yazsın ben yorulmak istemiyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bu sefer bi hayır işleyip itfaiye çağıracagim sana.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ateist değilim.
  ama müslüman da değilim.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  peki bu bir çelişki midir?
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ne alaka yusufir beyefendi, diğer dinsizliklerden haberiniz yok, aşikar. bunun agnostisizmi var, deizmi var, teizmi var... her şeyi ateistliğe bağlamayın. üstelik dinden çıkma nedenimiz -kişisel olarak- dindeki zorluklar değildir. öyle olsaydı 20 yaşıma kadar çarşaflı gezmezdim, günde beş vakit namaz kılmazdım, her yıl orucumu düzgün tutmazdım vesaire... ben bunların çoğunu yaptım. ama resmen siz genelleme yaparak beni ve benim gibi insanları sktr ettiniz. haa, ben de genelleme yaparak tüm müslümanları yobaz,kafa kesici, dinden sorgulayanları 'aciz' zanneden, tüm dinsizleri ateist tüm ateistleri maneviyat yoksunu gören, dinsizliğin doğumdan itibaren olduğunu sanki dinsiz olarak yetiştirildiklerini ima eden şahıslar olarak nitelesem olabilir. ama sonuçta yaptığım şey, sizin yaptığınız şey olur.
  aslında tam olarak bunu neden yazdığımı bilemiyorum. bi görün istedim insanları dinleriyle ayırmaktan vazgeçin.
  ama böyle düşünmeye devam edeceğinizi -%95- düşünüyorum ve ek düşüyorum: sorgulamadan önce insanları iyice anlayın... yoksa komik duruma düşüyorsunuz.

  edit: üstteki yazıları okuyarak bir de onlara cevap vermek isterdim ama sıkıldım. birkaç tanesini eklesem dönüp de cevap verir misiniz yusufir bey?

  ekler:"sen nasil bir müslümanın tepkisi ile bu kararı verdiysen bende gördüğüm bir iki ateistin durumunu yorumlayarak bu kararı verdim. bu isler böyle:)"

  "valla bizde ortam böyle küfür" gibi olmuş. ben de gördüğüm bir iki müslümanın davranışlarından yola çıkmak isterdim ama çok müslüman tanıyorum hepsini değerlendirip yazdım. sizin gibi üç beş ateist karşıma gelecek, onları dinliycem sonra dicem ki 'lan bu salaklar da canları ibadet istemedikleri için dinen çıkmışlar' insanlar kafalarındaki soru işaretlerini gideremedikleri için dinden çıkıyorlar. sorgulayarak çıkıyorlar. siz kuran okumayı sorgulamak zannediyorsunuz, herhal?

  "elinde kibrit bile sonduremeyen insan ateşin içinde yanmaktam nasi korkmaz yoksa:)"
  adamları inanmadıkları şeylerden korkutamazsınız, yusufir bey. lan 3. dünya savaşı çıktı, amerikaya bombalar atılmış desen millet inanmadıkça kılını kıpırdatmaz. şahsen, ben cehennem görmedim :) inandığım da söylenemez o yüzden bundan korkmak sadece inananlar için geçerli.

  "benim tanıdığım ateistlerde acizlikten ateist oluyor.bu kadar basit."
  heheh, tanışabiliriz tabii. ama bir ateist olarak değil...

  "muslumanligida he diip gecerek birakmadiniz mi zaaten dimi:) he deyin.sonra ne deyin. ha deyin sonra ho deyin. maksat laf olsun:))"
  insan can sıkıntısından araştırıp da 'lan çok saçma, çıkayım şundan hem gusülden de kurtulmuş olurum oh rahat' diyip çıkmıyor yusufir bey, bilesiniz...


  0
  yusufir 1 yıl önce
  hala çıkıp itiraz ediyorum hakim bey diyesim var ama yok ya edemicem. ceketimi ilikleyip saygi duruşu yapmak istiyorum:) yani ne kadar soylediklerimi yanlış anlamış olsanda aslında bu hata bende. ucu açık cümlelerle farklı yönlere çekilme riskini ben göze aldim sonuçta. soylediklerinin ya doğrudur yada yanlıştır. iki ihtimal var sadece. bunun arasında git gel yapmakla kat edeceğim nötron mesafesi yerine ateistte olsan veya başka bişey, fazlasıyla gördüğüm saygı ve ilk defa gördüğüm atarlanmayan yazıların sebebiyle, yazının başında da dediğim gibi itiraz değil teşekkür edeceğim sadece. kimbilir belki yıllar sonra bunu gören bir ateist ve müslüman:bak bunlar yıllar önce tartışıp bi sonuca varamamislar, gel bizde ugrasmayak diye güzel bir fikir edinirler :)
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ama sizi kimse anlayamıyor yusufir bey ben de mi sorun var?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayir anlayanlar var. hak verende var vermeyende. herkes beni anlasa ve bana hak verse bi keyfi kalmazdi zaten.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  çoğu konunuzun dinle alakalı olmasından dolayı herhalde insanları gerçekleri görmeye teşvik ediyorsunuzdur. çevrenizdeki diğer dinleri neden reddettiğinizi sorabilir miyim?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayir ara ara milleti trolleyecek degisik konular ve basliklar aciyorum ama onlar pek gündeme gelmiyor. profilime girersen ufakta olsa tebessum ettirecek başlıklar illaki bulursun:) gerçekleri gostermek veya dini konular demeyelim de insanlarin itiraz edebileceği şeyleri seçmeye özen gösteriyorum açık konuşmak gerekirse. ateist olsam ayni şekilde müslümanlara hitap ederdim. ki yine bütün tartışma konularimda dini konular değil:) reddetme konusuna gelecek olursak: buna redetme demeyelim karşıyım diyelim. reddetmek onu yoksaymaktir. ben reddetmiyorum ama yanlış olduğunu savunuyorum.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  neden?
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  çünkü ben beyle düşünüyorum. bazen de beyle.
 • 0
  csharpnet 1 yıl önce
  müslümanlar gerici ve yobaz, ateistler modern çağdaş ve bilgili olur
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kardeşim öyle bir ayrıma gerek yok. benim burada belirtmek istediğim şeylerin bir noktasıda insanlar seçmeden müslüman olduğu için araştırma yapmıyor ve neredeyse ülkedeki tüm cahiller müslüman oluyor. bilime ve gerçekliğe ilgi duyanlarda ateizmi mantıklı bulduğu için daha mantıklı bir ateizm oluşumu içinde yer alıyor yani ateizmler modern çağdaş ve bilgili ancak tüm müslümanlar gerici ve yobaz değil.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bilemiyorum pek ayrima gerek yok. sonucta ateistlerde baslangicta muslumandi. ateist donemimle islam donemim arasinda belirgin bi fark yok . sadece dini olaylarla vakit kaybetmiyorum.bn yine ayni ben
 • 2
  secko 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  birinin ibadet hakkı özgürlüğü vardır bunu kullanırç öteki zaten bir inanaca mensup olmadığından bu hakkını kullanmaz farklı şeylerle değerlendirir o zamanı.

  ateist bilime dayanarak müslümandan dha zeki olduğunu her şeyi akıla mantığa sığdırdığını düşünür kutsal kitaplarda bug arar bir takım uydurmalar yada işine gelmemelerle inançları yanlış göstermeye çalışır.

  allah inancı olan her hangi bir insan ise ateistbirine sadece zavallıymış gözüyle bakar.

  anası babası 2 dua öğretmeyen elinden tutup camiye, kiliseye götürmeyen modern üst sınıf kesimlerin ayırt edici özelliği haline gelmiştir ateizm.

  içlerinde oldukça fazla inananlarıda vardır.

  insanların islamı yada herhangi bir dini benimseme kabul etme yaşı 12-15 yaşları iken; ateizm, genelde 18 yaşından sonra üniversite ortamında yada eğitim süresince ağır basan özellikle bazı ideolojilerinde işin içine girmesiyle insanlarda yer edinen bir inançsızlık kavamıdır.

  en yakın arkadaşlarım ateistler bu arada hiç birine de malmısın felan demedim.

  çoğunun anasının babasının öğretmemesi boş bırakması kendisinin daha aklı ermiyorken hür iradesiyle neye istiyorsa ona inansın demesi sonucu ateist olmuş bişeye inanmamış insanlar.

  geneli böyledir bu tiplerin kalburüstü ailelerin böyle iz moderniz çocğumuza baskı yapmıyoruz imajı yaratması çocuğu dinsizleştirir.

  ama sorsan ana babaya biz müslümanız derler..

  neyse işte ateist adama laf demem ama üstteki yada yorumlardaki böyle müslümanlığı yada müslümanları aptal sapkın yobaz olarak gösteren herkeslede sidik yarıştırırım....
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  +1 veriyorum aga son söze
 • 0
  ebubekir91 1 yıl önce
  sen bnce brz algıda seçici davranmışşın.. üzerine de bu gördügün seyleri cehaletinle birleştirince böyle bişe ortaya çıkmış...ataist olabilirsin snn tercihindir ama müslüman diye cahil görüp küçümsemeye hakkın yok...!!!!!!
  -2
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kardeş sana cevap vermek istemiyorum. önce git tdk sayfalarında yazdığın şeylere bak, bana cahil demeden önce cahilliğini kanıtladığın "ataist" kelimesinin doğru yazılışını öğren.
  1
  ebubekir91 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  herhalde yazdıklarım zoruna gidince way efendim ataisti yanlış yazmışsın ..böle bi saçmalık yok ...:(
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  her yerde senin gibi arap türk kırması ailenin arap isimli çocuğu olmak zorunda mı ? ne kadar cahil bir şeysin ulan ? yazdıkların neremi rahatsız etsin ? tdk'da senin gibilere cahil derler ne kadar okusanızda değişmezsiniz, çünkü; yobazsınız.
  1
  ebubekir91 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  cahil at kafası...soyumu araştırdım selçuklu türküyüm..senden de türküm... ismim de müslüman sanane...seni niye reahatsız ettiğini anlamadım...sn herhalde sölicek bişe bulamayınca tdk ya sığınıyosun...daha doğru dürüst düşünceni saygılı şekilde ifade bile edemiosun.. bi fark etsen burda bağnaz ve yobazın sen olduğunu da nerde .. ne senle bu mesele tartışılır ne de burası yeri...
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  susar mısın arap arkadaşım ? seninle bilmediği(n) konularda tartışmak istemiyorum.

  ne demiş atalarımız "cahille kavgaya girmeyin, önce sizi kendi seviyesine çeker; sonra tecrübeleri ile yener"
  1
  ebubekir91 1 yıl önce
  ne oksijen israfı adamsın.. bunu da tdk den bakmışındır sen şimdi...byy
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  sanada byy ahahah
 • -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  trendin başına çıkmışız :d


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...