neden sosyalizm? #2

  14
  ploreterdevrim 12.7.2019 11:49
  burada sosyalist bildiriden biraz bahsedeceğim. basit anlamda bir bildiri olacaktır. komünü toplumunda dendiği gibi dünya da iki tane sınıf vardır.

  1-)proleterya(emeğini satan insan)
  2-)burjuvazi(üretim faktörlerine sahip olan tanrımsı)

  zamanla bu iki sınıfa bir sınıf daha eklendi.

  3-)orta sınıf(kısmen duyguları sömürülmüş burjuvaziye destek veren kısım)

  burjuvazinin elinde üretim faktörlerine sahip olduğu için tüm gücü elinde bulundurmaktadırlar.

  üretim faktörleri nelerdir?
  1-)emek
  2-)doğalkaynak
  3-)sermaye
  4-)müteşebbis

  bu bahsi geçen üretim faktörlerinin gücü burjuvazi de toplanıyor. ve bu üretim faktörlerini kullanaraktan emeğini satan insanların, ne ürettiklerini bilmeden 12 saat bedensel işlerde çalıştırıyorlar. bu bedensel işlerde çalışan insanların hiçbir şekilde gelişme gibi bir olanakları yok çünkü ne ürettiklerini bile bilmiyorlar.

  peki neden sosyalizm?

  dünyaya kimse ailesini seçerek gelmiyor. madem tanrı bize eşit bir dünya düzeni sağlamadı o eşit dünya düzenini biz sağlarız.

  eğer sizin de babanız burjuva sınıfa ait olsaydı alacağınız eğitim, kültür sayesinde çok yüksek yerlere gelebileceksiniz. ama o burjuva çocuğu o seviyeye çok rahat ulaşırken bir çok halktan kişi ulaşamayacak, ulaşsa bile bir burjuva ailesinden verdiği emekten, acıdan kat ve kat fazlasına katlanmak zorunda kalacak.


  bir tarafta burjuva ailesinin çocuğu, bir tarafta ise proleterya çocuğu. peki bu iki çocuk hangi aileden doğacağını seçti mi?

  bunun cevabı kesinlikle hayır. madem ki bu çocuklar böyle bir hayat seçmedi neden ikisi de eşit şartlarda dünyada yaşamasınlar?

  sosyalizm, ıncir zamanı incir yemesidir ama "herkesin incir yemesifir"

  bugün mecliste milletvekilleri pirzola yerken, insanlar neden açlıktan ölsün?


 • 2
  bizanskurdu 12.7.2019 12:31 ~ 12:32
  sorun çok farklı yalnız, onu da söyleyeyim.

  bugün oluşan yeni burjuvanın en büyük destekçisi proleterya dediğimiz emeğini satan insanlar. orta sınıf burjuvanın tam karşısında dururken, en alt tabaka sömürüldüğüne bir türlü inanmayarak, ölümüne burjuvayı destekliyor.

  yani biz orta sınıf olarak meclisteki pirzola yiyen adamın tam karşısında dururken, dün konuşma şansı bulduğum aksaraylı çiftçi mehmet abi 'yiyecek tabi kardeşim, adamlar ömrünü bizim için harcıyor' gibi bir tepki verebiliyor. aslında harcanan tam kendisi.

  yani sosyalizm savunucuları olarak, milyonlar ile ifade edilen bu işçi sınıfının kafasını nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz? ben en çok onu merak ediyorum.

  atatürk türkiye cumhuriyetini kurduktan sonraki yaptığı ilk seçimde %30 civarında oy alabilmiş ve daha sonra seçimleri iptal etmiştir. çünkü türkiye'de herkesin kafası dine göre çalışır. bir adam namaz kılıyorsa oy verirler, kılmıyorsa oy vermezler. o en alt tabakanın kafası böyle çalışıyor yani.

  diyeceğim odur ki, dine bu denli kendini entegre etmiş veya ettiğini sanan milyonlarca alt tabaka bu topraklarda nefes aldığı sürece, sosyalizm denilen şeyin ancak hayali kurulur.

  atatürk bir devrim yaptı fakat emin ol, bugünkü medya ve teknoloji olsa, hiçbir şey yapamazdı çünkü halk onu kafir ilan edecekti. adamın onca kahramanlığına rağmen, ülkenin yarısına yakını atatürk'e hala kafir ve beton kemal diyor.

  özet geç piç diyenler için: türkiye'de alt tabakanın sömürüldüğünden haberi yok ya da bunu dert etmiyor.
  1
  ploreterdevrim 12.7.2019 13:05
  ploreterya dediğimiz sınıf maalesef ki sömürülüyor ve bunun da farkında değiller. bizler de elimizden geldiğinden daha da fazlasıyla bilinçlendirmek için direniyoruz.
  0
  ghostrider 13.7.2019 10:23
  komünist manifesto'nun yazarları karl marx ve frıedrıch engels şöyle diyor "tarih elbette manifestoyu değiştirecektir, fakat ilkelerimiz değişmeyecektir."

  marx ve engels bu kitabı kaleme aldıklarında proleterya burjuvaziye karşıydı, günümüzde orta sınıf burjuvaziye karşı.
 • 1
  adolfbey 12.7.2019 14:01
  zhaylongggg to gesssooohtaah
 • 2
  hedap 12.7.2019 20:40
  bak dostum, eğer bir milletvekili veya siyasete atılmayi düşünen birisi değilsen boşuna zamanını harcama. git aklını kullanmaya ve bir an önce paranı kazanmaya başla.
  siyasetçi olmayıp, siyasi düzenler hakkında atıp tutmakta sizin sömürulmenizi sağlar.
  dolayısıyla asıl sömürülen ve daimi olarak sömürulmek zorunda kalan da siz olursunuz.
  sokaklarda eylem yaparak devrim yapma hayallerin felan da vardır senin şimdi adım gibi eminim:)
  eğer bir şeyleri düzeltmek istiyorsan, önce düzeltmek istediğin sistemin içine girmek ve o sisteme entegre olmak zorundasın.
  değişimi sadece içeriden başlatabilirsin. yoksa bu şekilde sadece karşıt bir fikir olarak değersiz ve boşa bir çaba olarak kalacak yaptıklarin.
  senden çalışmanı, para getirmeni bekleyen insanlar varsa bırak bu işleri.
  isyana harcayacagin enerjiyi daha iyi işlere ayır.

  incir zamanı incir yensin. hak etmeyen yemesin.
  herkes yemesin.
  ben çalışırken, kahvede okeye dönmekten başka bir amacı olmayan herifin teki yemesin.
  anlıyor musun?
  eşitlik zorla olmaz. hak etmek ve çabayla olur.
  çabalamazsan ve çaba göstermezsen sen benimle eşit olamazsın.
  senin benimle eşit olman adaletin bittiği yerdir.
  0
  ploreterdevrim 13.7.2019 10:13
  2. enternasyonelistler konuşuyor..
  0
  hedap 13.7.2019 12:16
  ben heryönelistlerdenim yalnız 😜
  0
  ploreterdevrim 13.7.2019 12:18
  mecliste zaten öyle vekillerimiz var. insanlar görmek istediklerini görüyor. hem sokakta eylem yapan hem de mecliste bildiri okuyan vekilleri araştırırsanız bulabilirsiniz.
  0
  hedap 13.7.2019 12:23
  tamam ama bunun için sosyalist olmaya gerek yok. başına böyle bir tamlama koyarsan yine kendine ve düşüncelerine bir çizgi çekmiş ve sınır çizmiş olursun:)
  0
  ploreterdevrim 13.7.2019 12:28
  iki yüzlü olmaya gerek yok. insanlara gerçekleri haykırmak için onlar gibi ilk önce yalancı olamayız. dava ne ise onu savunacaksın. katillerle, sömürücülerle aynı kelamı edecek ağız bizde yok.
  0
  hedap 13.7.2019 12:34
  doğruya doğru, yanlışa yanlış deme erdemine sahip bir insan olmak başlangıç düzeyi için yeterli.
  modern çağın putları başta para ve mevkii.
  bunları yıkmak için de ibrahim nebinin yaptığı gibi eline balta alıp yıkamazsin. önce insanların düşüncelerine, fikirlerine dokunmak onlar gibi düşünerek, onların kazandığı mevkilere gelerek onların duyacağı yerlerden haykirman gerekir.
  duyuramadigin bir sesin ne kadar yüksek çıktığı önemsiz:)
  3
  ofsaytsizburak 13.7.2019 10:16
  siyasete atılması da saçma aslında sosyalistlerin. daha doğrusu meclise girmeleri kendi ideolojileriyle ters değil mi. ne yani sermayedarlarla yan yana mı oturacak. halkı çorbayı 8-10 liraya içerken belki içemezken mecliste 2 liraya çorba mı içecek. burjuvaya hizmet eden(kendi tabiriyle) hukukçularla,iktisatçılarla ne konuşacak.
  sosyalist adıyla kurulursun sosyal demokrat olursun avrupa'daki gibi ona tabi birşey demem. ama öbür türlü, siyasete girince tkp gibi ne idüğü belirsiz bir parti olursun.
  1
  hedap 13.7.2019 12:15
  birşeyist olmaya gerek yok. genel geçer tüm şeyler için geçerli bu.
  dışarıdan veya sokaklardan çiftçiye, emekçiye hakkını veremezsin yada onların hakkını savunamazsin.
  mevcut düzende gidilmesi gereken yol yordam neyse ordan gideceksin.
  eskisi gibi devrim, ayaklanma, ihtilal felan gibi şeylerle hükümetler yada rejimler değişir gibi bir algı var hala insanlarda.
  bir şeyler için mücadele etmek istiyorsan evet mecburen yeri geldiğinde pisliğe de dokunmak zorundasın o meclise de girmek zorundasın.
  bugün o mecliste 2 liraya çorba içmekten keyif alan ve gocunmayan insanlarin yerine, bu durumdan rahatsız olan insanlar olsaydı ortada rahatsızlık verecek bir durum kalmazdı.

  o yüzden onlar gibi görüneceksin, onlar gibi düşüneceksin, onlar gibi davranacaksin ve virüs gibi içeri sizacaksin. oraya adımını attıktan sonra başlatacaksin mücadeleni.
  yoksa ömür boyu eşe dosta internete propaganda yap hiç bir şey değişmez.
  ha bu dediklerimi yapacak göt kimsede de yok, varsa bile yemez orası ayrı:)
 • 1
  caesar 14.7.2019 00:46
  söylenir ki deniz gezmiş şarkışla'da arkadaşı öldürüldükten sonra bir miktar daha kaçar. işin sonunda yakalanır. tutuklayan komutan 'senin arkanda kim var ' diye sorar. aradığı cevap önyargısı tabi ki sovyetlerdir. deniz gezmiş 'benim arkamda halk var. halkı arkamıza aldık biz' diye cevap verir.

  işlemler yapılır. arabaya bindirilir. tabi halk gazetelerde boy boy fotosu çıkan ünlü devrimcinin kasaba yakınlarında yakalandığını duymuştur. hemen organize olup jandarma aracının geçeceği meydana birikirler. aracın içinde deniz gezmişi gören halk hain anarşişt vb ifadelerle slogan atmaya başlarlar. bir kısmı aracın camlarını yumruklar. ellerinde olsa deniz gezmişi indirip orada canını alacaklardır.

  sonra komutan orada denize döner ve der ki

  - senin arkandaki halk bu mu
 • 0
  rmzn0242 14.7.2019 04:06
  20. yüzyıl kafasıyla 21. yüzyıla bodoslama dalan milletim. hâlâ kendini 60 lılar zannedenler var. aloo sabah oldu kalkın.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..