14

neden sosyalizm? #2

burada sosyalist bildiriden biraz bahsedeceğim. basit anlamda bir bildiri olacaktır. komünü toplumunda dendiği gibi dünya da iki tane sınıf vardır.

1-)proleterya(emeğini satan insan)
2-)burjuvazi(üretim faktörlerine sahip olan tanrımsı)

zamanla bu iki sınıfa bir sınıf daha eklendi.

3-)orta sınıf(kısmen duyguları sömürülmüş burjuvaziye destek veren kısım)

burjuvazinin elinde üretim faktörlerine sahip olduğu için tüm gücü elinde bulundurmaktadırlar.

üretim faktörleri nelerdir?
1-)emek
2-)doğalkaynak
3-)sermaye
4-)müteşebbis

bu bahsi geçen üretim faktörlerinin gücü burjuvazi de toplanıyor. ve bu üretim faktörlerini kullanaraktan emeğini satan insanların, ne ürettiklerini bilmeden 12 saat bedensel işlerde çalıştırıyorlar. bu bedensel işlerde çalışan insanların hiçbir şekilde gelişme gibi bir olanakları yok çünkü ne ürettiklerini bile bilmiyorlar.

peki neden sosyalizm?

dünyaya kimse ailesini seçerek gelmiyor. madem tanrı bize eşit bir dünya düzeni sağlamadı o eşit dünya düzenini biz sağlarız.

eğer sizin de babanız burjuva sınıfa ait olsaydı alacağınız eğitim, kültür sayesinde çok yüksek yerlere gelebileceksiniz. ama o burjuva çocuğu o seviyeye çok rahat ulaşırken bir çok halktan kişi ulaşamayacak, ulaşsa bile bir burjuva ailesinden verdiği emekten, acıdan kat ve kat fazlasına katlanmak zorunda kalacak.


bir tarafta burjuva ailesinin çocuğu, bir tarafta ise proleterya çocuğu. peki bu iki çocuk hangi aileden doğacağını seçti mi?

bunun cevabı kesinlikle hayır. madem ki bu çocuklar böyle bir hayat seçmedi neden ikisi de eşit şartlarda dünyada yaşamasınlar?

sosyalizm, ıncir zamanı incir yemesidir ama "herkesin incir yemesifir"

bugün mecliste milletvekilleri pirzola yerken, insanlar neden açlıktan ölsün?


 • 2
  bizanskurdu 5 ay önce ~ 5 ay önce
  sorun çok farklı yalnız, onu da söyleyeyim.

  bugün oluşan yeni burjuvanın en büyük destekçisi proleterya dediğimiz emeğini satan insanlar. orta sınıf burjuvanın tam karşısında dururken, en alt tabaka sömürüldüğüne bir türlü inanmayarak, ölümüne burjuvayı destekliyor.

  yani biz orta sınıf olarak meclisteki pirzola yiyen adamın tam karşısında dururken, dün konuşma şansı bulduğum aksaraylı çiftçi mehmet abi 'yiyecek tabi kardeşim, adamlar ömrünü bizim için harcıyor' gibi bir tepki verebiliyor. aslında harcanan tam kendisi.

  yani sosyalizm savunucuları olarak, milyonlar ile ifade edilen bu işçi sınıfının kafasını nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz? ben en çok onu merak ediyorum.

  atatürk türkiye cumhuriyetini kurduktan sonraki yaptığı ilk seçimde %30 civarında oy alabilmiş ve daha sonra seçimleri iptal etmiştir. çünkü türkiye'de herkesin kafası dine göre çalışır. bir adam namaz kılıyorsa oy verirler, kılmıyorsa oy vermezler. o en alt tabakanın kafası böyle çalışıyor yani.

  diyeceğim odur ki, dine bu denli kendini entegre etmiş veya ettiğini sanan milyonlarca alt tabaka bu topraklarda nefes aldığı sürece, sosyalizm denilen şeyin ancak hayali kurulur.

  atatürk bir devrim yaptı fakat emin ol, bugünkü medya ve teknoloji olsa, hiçbir şey yapamazdı çünkü halk onu kafir ilan edecekti. adamın onca kahramanlığına rağmen, ülkenin yarısına yakını atatürk'e hala kafir ve beton kemal diyor.

  özet geç piç diyenler için: türkiye'de alt tabakanın sömürüldüğünden haberi yok ya da bunu dert etmiyor.
  1
  ploreterdevrim 5 ay önce
  ploreterya dediğimiz sınıf maalesef ki sömürülüyor ve bunun da farkında değiller. bizler de elimizden geldiğinden daha da fazlasıyla bilinçlendirmek için direniyoruz.
  0
  ghostrider 5 ay önce
  komünist manifesto'nun yazarları karl marx ve frıedrıch engels şöyle diyor "tarih elbette manifestoyu değiştirecektir, fakat ilkelerimiz değişmeyecektir."

  marx ve engels bu kitabı kaleme aldıklarında proleterya burjuvaziye karşıydı, günümüzde orta sınıf burjuvaziye karşı.
 • 1
  kun 5 ay önce ~ 5 ay önce
  bayiliyorum sizin pembe rüyalarıniza. bu puivde yayinlanan kacinci sosyalizm manifestosu bildirisi yada tanımı bilmiyorum ama sanirim en dandiklerinde ilk 3e oynar lisede tgbde gezen bi cocuga sorsam boyle bi tanım yapardi :d
  0
  ploreterdevrim 5 ay önce
  bu #2 seri. bilmediğin için anlatıyorum. teoriye direkt bir giriş yapılmaz. ilk önce genel konudan biraz bahsedersin. herkesin anlayacağı dilden. dilde sadeleşme önemlidir. özellikle de sosyalistler için daha da önemlidir. çünkü bizler insanların bilinçlenmesi için uğraşıyoruz. daha sonra da giriş yapılan konuya detaylarına girerek anlatmaya başlarsın. umarım faydalı olmuştur.
  2
  kun 5 ay önce
  :d durum gittikce komik bir hal aliyor peki sosyalizmin felsefesini, tanimini bu kadar yuzeysel baslayip kac partta sonlandırmayı dusunuyorsun :d
  2
  kun 5 ay önce
  madem konuya herkes esit olcak gibi genelden girip ozele inecegini soyledin bunu sade bir dil ile nasil anlatacağını merakla bekliyorum. sosyalizm icin sosyal, ekononik, ideolojik terimlerin altini nasil basit bir dille dolduracaksın madem boyle bir yetenegin var bu kadar cilt kitabi yazanlar yanlis yapmis sanirim sana akil danissalardi keske
  0
  ploreterdevrim 5 ay önce
  seni çok aceleci gördüm çocuk. bu kadar acele edip önceden konuşmamanı öneriyorum. beklersin sonuçlara göre yorumunu yaparsın. hem bilmeni isterim ki sürekli internete bağlanıp yazı yazamıyorum. çalıştığım için..
  0
  dusunenfasulye 5 ay önce ~ 5 ay önce
  madem bu düşünceye sahipsin müsadenle sana bir sorum olacak;
  marx in emek değer teoremi hakkında bilgiye sahip misin?

  müsait olduğun bir vakitte bu konudan başlayarak sana sosyalizm ve kapitalizm i açıklayabilirim..
 • 1
  adolfbey 5 ay önce
  zhaylongggg to gesssooohtaah
 • 2
  hedap 5 ay önce
  bak dostum, eğer bir milletvekili veya siyasete atılmayi düşünen birisi değilsen boşuna zamanını harcama. git aklını kullanmaya ve bir an önce paranı kazanmaya başla.
  siyasetçi olmayıp, siyasi düzenler hakkında atıp tutmakta sizin sömürulmenizi sağlar.
  dolayısıyla asıl sömürülen ve daimi olarak sömürulmek zorunda kalan da siz olursunuz.
  sokaklarda eylem yaparak devrim yapma hayallerin felan da vardır senin şimdi adım gibi eminim:)
  eğer bir şeyleri düzeltmek istiyorsan, önce düzeltmek istediğin sistemin içine girmek ve o sisteme entegre olmak zorundasın.
  değişimi sadece içeriden başlatabilirsin. yoksa bu şekilde sadece karşıt bir fikir olarak değersiz ve boşa bir çaba olarak kalacak yaptıklarin.
  senden çalışmanı, para getirmeni bekleyen insanlar varsa bırak bu işleri.
  isyana harcayacagin enerjiyi daha iyi işlere ayır.

  incir zamanı incir yensin. hak etmeyen yemesin.
  herkes yemesin.
  ben çalışırken, kahvede okeye dönmekten başka bir amacı olmayan herifin teki yemesin.
  anlıyor musun?
  eşitlik zorla olmaz. hak etmek ve çabayla olur.
  çabalamazsan ve çaba göstermezsen sen benimle eşit olamazsın.
  senin benimle eşit olman adaletin bittiği yerdir.
  0
  ploreterdevrim 5 ay önce
  2. enternasyonelistler konuşuyor..
  0
  hedap 5 ay önce
  ben heryönelistlerdenim yalnız 😜
  0
  ploreterdevrim 5 ay önce
  mecliste zaten öyle vekillerimiz var. insanlar görmek istediklerini görüyor. hem sokakta eylem yapan hem de mecliste bildiri okuyan vekilleri araştırırsanız bulabilirsiniz.
  0
  hedap 5 ay önce
  tamam ama bunun için sosyalist olmaya gerek yok. başına böyle bir tamlama koyarsan yine kendine ve düşüncelerine bir çizgi çekmiş ve sınır çizmiş olursun:)
  0
  ploreterdevrim 5 ay önce
  iki yüzlü olmaya gerek yok. insanlara gerçekleri haykırmak için onlar gibi ilk önce yalancı olamayız. dava ne ise onu savunacaksın. katillerle, sömürücülerle aynı kelamı edecek ağız bizde yok.
  0
  hedap 5 ay önce
  doğruya doğru, yanlışa yanlış deme erdemine sahip bir insan olmak başlangıç düzeyi için yeterli.
  modern çağın putları başta para ve mevkii.
  bunları yıkmak için de ibrahim nebinin yaptığı gibi eline balta alıp yıkamazsin. önce insanların düşüncelerine, fikirlerine dokunmak onlar gibi düşünerek, onların kazandığı mevkilere gelerek onların duyacağı yerlerden haykirman gerekir.
  duyuramadigin bir sesin ne kadar yüksek çıktığı önemsiz:)
  3
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  siyasete atılması da saçma aslında sosyalistlerin. daha doğrusu meclise girmeleri kendi ideolojileriyle ters değil mi. ne yani sermayedarlarla yan yana mı oturacak. halkı çorbayı 8-10 liraya içerken belki içemezken mecliste 2 liraya çorba mı içecek. burjuvaya hizmet eden(kendi tabiriyle) hukukçularla,iktisatçılarla ne konuşacak.
  sosyalist adıyla kurulursun sosyal demokrat olursun avrupa'daki gibi ona tabi birşey demem. ama öbür türlü, siyasete girince tkp gibi ne idüğü belirsiz bir parti olursun.
  1
  hedap 5 ay önce
  birşeyist olmaya gerek yok. genel geçer tüm şeyler için geçerli bu.
  dışarıdan veya sokaklardan çiftçiye, emekçiye hakkını veremezsin yada onların hakkını savunamazsin.
  mevcut düzende gidilmesi gereken yol yordam neyse ordan gideceksin.
  eskisi gibi devrim, ayaklanma, ihtilal felan gibi şeylerle hükümetler yada rejimler değişir gibi bir algı var hala insanlarda.
  bir şeyler için mücadele etmek istiyorsan evet mecburen yeri geldiğinde pisliğe de dokunmak zorundasın o meclise de girmek zorundasın.
  bugün o mecliste 2 liraya çorba içmekten keyif alan ve gocunmayan insanlarin yerine, bu durumdan rahatsız olan insanlar olsaydı ortada rahatsızlık verecek bir durum kalmazdı.

  o yüzden onlar gibi görüneceksin, onlar gibi düşüneceksin, onlar gibi davranacaksin ve virüs gibi içeri sizacaksin. oraya adımını attıktan sonra başlatacaksin mücadeleni.
  yoksa ömür boyu eşe dosta internete propaganda yap hiç bir şey değişmez.
  ha bu dediklerimi yapacak göt kimsede de yok, varsa bile yemez orası ayrı:)
 • 1
  caesar 5 ay önce
  söylenir ki deniz gezmiş şarkışla'da arkadaşı öldürüldükten sonra bir miktar daha kaçar. işin sonunda yakalanır. tutuklayan komutan 'senin arkanda kim var ' diye sorar. aradığı cevap önyargısı tabi ki sovyetlerdir. deniz gezmiş 'benim arkamda halk var. halkı arkamıza aldık biz' diye cevap verir.

  işlemler yapılır. arabaya bindirilir. tabi halk gazetelerde boy boy fotosu çıkan ünlü devrimcinin kasaba yakınlarında yakalandığını duymuştur. hemen organize olup jandarma aracının geçeceği meydana birikirler. aracın içinde deniz gezmişi gören halk hain anarşişt vb ifadelerle slogan atmaya başlarlar. bir kısmı aracın camlarını yumruklar. ellerinde olsa deniz gezmişi indirip orada canını alacaklardır.

  sonra komutan orada denize döner ve der ki

  - senin arkandaki halk bu mu
 • 0
  rmzn0242 5 ay önce
  20. yüzyıl kafasıyla 21. yüzyıla bodoslama dalan milletim. hâlâ kendini 60 lılar zannedenler var. aloo sabah oldu kalkın.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..