7

seferde ölen denizcilerin cesetlerinin denize atılması geleneği

toprağa gömmek gibi bir seremoni eşliğinde okyanus derinliklerine bırakmak da tarih boyunca romalılar ve vikingler gibi aylarca denizde olup ölü bedenleri ülkelerine geri getirme şansı olmayan denizcilerin uyguladığı cenaze töreni yöntemlerinden birisi olmuştur. nitekim, ıı. dünya savaşı sırasında da yeni zelanda, kanada, amerika gibi anakarasından uzakta savaşan ülkeler için de cesetleri okyanusa bırakmak başlıca seçeneklerden birisi olarak açığa çıkmıştır.


amerika'da bu tören biçimi isteğe bağlı olarak günümüzde de uygulanmaktadır. fakat genel yöntem bedenlerin krematoryumlarda yakılması ve küllerinin "kıyıdan 3 mil uzaklık" gibi kurallara tabi olmak koşulu ile okyanusa saçılmasıdır.


--------

uss ıntrepid uçak gemisinin denizcileri, ıı. dünya savaşı'nın en büyük deniz savaşlarından birisi olarak adlandırılan leyte körfezi savaşı'nda hayatını kaybeden arkadaşlarının bedenlerini okyanusun derinliklerine bırakırlarken, 26 kasım 1944.

https://i.hizliresim.com/VDWvnj.jpg
 • 1
  mesopotamia 1 yıl önce
  eskiden onu gemide tutmak icin sogutucu yoktur, hastalik falan kapmamak icin atiyorlardir. ama günümüzde buna gerek yok.
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  bence tarihi olan,güzel bir gelenek.
  denizin evladı denize geri döner hesabı.
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik