5
ay olmasaydı ne olurdu?
En önemli etki (ayışığının eksikliği dışında elbette) gel-gitlerde olacaktı. Yalnızca Güneş’in kütleçekim kuvvetiyle, gel-gitlerin üst ve alt seviyesinde dramatik düşüşler olacaktır. Bu da Dünya’nın hızında yüzyılda yaklaşık 0.002 saniyelik bir yavaşlamaya neden olur. Bunun uzun dönemdeki etkileri çok daha ciddi olur. Mevsimler Dünya’nın yörüngesindeki 23.5°lik eğikliğe bağlıdır. Ay’ın görece olarak muazzam kütle çekimi olmadan yörüngedeki eğiklik sabitliğini yitirecek, diğer gezegenlerin kütle çekimi bu açıda büyük değişikliklere neden olacaktır. Ama bu çok kısa zamanda gerçekleşmeyecek. Örneğin Mars’ın etkisiyle açının 60° değişmesi bir milyon yıldan fazla zaman alacaktır.

OLMASADA OLURMUŞ :)
 • -1
  lazcoder 1 yıl önce
  hem kendin soruyon hem kendin cevaplıyon :)
  0
  hukuk582 1 yıl önce
  bende butur bi mayağim :)
 • 0
  gtaiceteaa 1 yıl önce
  Theia Dünya'ya çarpınca etrafa bir çok izotop maddeler saçıldı. Bu maddelerin de açısal momentleri birleşmelerini...Aslında Ay Dünya'nın bi parçası ve 1900'lerin sonunda Ay'da su olduğu kanıtlandı. Dünya batarsa toplanıp Ay'a gitme şansımız var yani. Teşekkürler Theia
  0
  hukuk582 1 yıl önce
  bizi goturmezler :) daha yakina ataydi theia
  0
  gtaiceteaa 1 yıl önce
  Mantomuzu bile alamadı yavrucak. Hızımıza yetişemedi :(
 • 0
  sadurra 1 yıl önce
  ben duygusal açıdan bakayım. halk arasında ''ay dede'' diye bir tabir olmazdı mesela. ''mehtap'' konulu şarkılar şiirler olmazdı.

  (pi: ata demirer)
  (pi: mehtaba sıçıyoruz resmen ya biz o şarkılarla büyüdük)
 • 0
  ucusivrikundura 1 yıl önce
  yakamoz olmazdı, yaz geceleri sevgili ile romantik bir gece yaşanamazdı. benim için sadece panjuru açmamam için ikinci bir sebep olurdu.
 • 1
  yazarneyazarneyazmaz 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ay olmasaydı kızlar regl olmazdı sonuçta ayda 7-8 gün sürüyormuş.ay yoksa kanda yok. (pi: no moon no blood)
 • 0
  babates 1 yıl önce
  aslında olmasa olmaz çünkü gelgit olaylarıyla çok yardım ediyor ve uydu gezegenimiz olduğu için düşen meteorların gelmemesi içinde gerekli


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...