17

vikingler türk mü?

merhaba dostlar, hayatım boyunca merak ettiğim ve milyonlarca kez araştırdığım araştırmamı buraya taşımak istedim. konu ilgi çekici. iskandinav dönemi yaşamış olan savaşçı toplum vikingler, gerçekten türk olabilirler mi? ne türk benzerlikler var? bizleri bu düşünceye iten şeyler, kanıtlar, ve söylentiler neler?

hepsini araştırmamda bulabilirsiniz. çayınızı kahvenizi koyun. ve okumaya başlayın.

vikinglerin büyük tanrısı odin ve thor türk müydü?

prof. sven lagerbring: ''isveçliler türk kökenlidir. tanrımız odin de türktür.''

şimdi burası biraz ilginç. isveçli bir profesörün, durduk yere böyle bir şey söylemesi biraz düşündürücü. biraz daha sözü ve düşünceyi yakından inceleyelim, ne dersiniz?

isveç tarihinin kurucusu olan prof. sven lagerbring, türkçe ile isveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, isveçlilerin atalarının türkler olduğunu söylüyor. isveç masallarında da tanrı odin’in "türkland"dan geldiği anlatılıyordu.

prof. lagerbring'e göre isveç tanrısı odin, "herwarar masalı"nda tirkiar (türkler) ve asiemaen (asyalılar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi.

https://i.hizliresim.com/OvrWA5.jpg

odin'in tasvirlerindeki kuş ve kurt figürleri uygur dönemi türklerindeki tasvirler ile oldukça benzer özellik göstermektedir.

tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen odin'in türkland'dan (türk ili) isveç'e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir.

kurduğu krallıkların başların oğullarını geçirdiğini söyler.

vikinglerin thor ve odin isimli iki önemli tanrıları vardı. her iki isim de türk kökenli isimlerdir. thor adı tur sözünden ve odin adı da ot-in (inen ateş) sözünden kaynaklanır.


thor, yani tur; yüksek makam, yuvarlak gök, türeme, töre ve türk sözcüğünün de köküdür.

isveç tarihçiliğinin babası rektör sven lagerbring odin ve oğullarının kuzey avrupa'ya türkçeyi getirdiğini de kaydediyor. runik yazı adı verilen oyma yazılar da, noveç’ten orta asya içlerine, orhon yazıtları’na kadar görülüyor. norveç ve isveç’te runik harflerle yazılmış, fakat isveççe ve norveççe olarak okunamayan yazılar var.

prof. lagerbring isveççe ve türkçe gramer ve sözcük benzerliğini de ortaya koyuyor. çok sayıda sözcüğün birbirlerine benzediğini belirterek iki yüzden fazla örnek veriyor.
bugün bile benzerlikleri ortada olan bir kaç sözcük sayalım;

https://i.hizliresim.com/YQd14l.jpg

https://i.hizliresim.com/V9QZEr.jpg

odin ismine iskandinavya kadar orta asya türklerinde de saygı duyulduğu bir gerçektir. eski kaynaklar öden ata isimli kutsal bir türk büyüğünün eski türk yurdunda anıtları olduğu ve çok saygı duyulduğunu anlatır.

ünlü komutan timur batı seferine çıkmadan önce öden ata’nın kabrini ziyaret etmiş, dua ve dilekte bulunmuştur .

şimdi benim bir teorim ve yorumum var, öncelikle odin ve thor'dan bir iki cümle bahsetmek isterim. iskandinav, viking tanrıları olarak geçerler. öncelikle saçma sapan tek ilah allahtır diyecek olan islam edebiyatı yapmaya çalışan eli çükünden çıkmaya sefil ergen kitlesi gelip saçma sapan yorum yapacaksa baştan söyleyeyim siktirsin gitsinler. biz burada bilim ve tarih konuşuyoruz. neden böyle dedim, çünkü odin ve thor bir insan olabilir. yani dünyada varlıkları kanıtlanmamış olabilir fakat var olmadıklarıda kanıtlanmadı. yunan mitolojisi gibi değil yani. vikingler döneminde yaşamış çok saygı gören çok güçlü savaşçılar olabilir. halk arasında efsaneleştirilmiş tanrı olarak görülmüş yaşlı bilge kişilerde olabilir. bu yüzden araştırma boyunca odin ve thor'u var ve yaşamış olarak sayıyoruz.

benim teorim şu. bence vikingler türk olabilir. %100 türktür diyemem. fakat kesinlikle türk kanı taşıdıklarını düşünüyorum. yani bir moğollar gibi, bir macarlar gibi. farklı bir ırk ile kırmalaşmış, fakat türk kanı taşıyan kökünün türklere dayandığı fakat günümüzde islamiyetten ve türk ırklarından çok farklı yaşamış ve yaşamakta olan kırma bir türk ırkı olduğunu düşünüyorum. bence şöyle olmuş olabilir. o dönemde yaşayan bir türk topluluğu yada oba, birden fazlada olabilir. anadoluda ve asyada kalmadı. coğrafi şartlar gereği iskandinavya dediğimiz bölgeye gitti ve yerleşti. orada başka bir ırk ile zamanın getirisi ile birleştiler, ve kan bozuldu. fakat %100 yok olmadı. bunun sonucundada iskandinav dediğimiz ırk topluluğu türedi. vikinglerin yaşayış biçimleri, inanış biçimleri, savaşçı toplum oluşları, kadına değer vermeleri, imgelerinin ve tasvirlerinin türkler ve atalarımız ile çok benzer nitelikte olması. bizi bu düşünceye itebilir. her türk toplumu ve kavimi müslüman olacak veya öyle yaşayacak diye bir şey yok. günümüz isveçin norveçin veya danimarkanın temellerinin o dönemde atılmış olduğu, yani vikingler döneminden bahsediyoruz. bu kavimin ve savaşçı toplumun köklerinde kesinlikle türk kanı olduğunu düşünenlerdenim. ve bir çok tarihçide bunu halen daha araştırıyor. her geçen gün bizi bu düşünceye iten yeni bir şey çıkıyor.

çünkü hep ne diyorum diyoruz?

günümüz dünyasındaki bir çok ırkın ve toplumun kökenleri türklere dayanır, çünkü dünyanın en yaşlı 3 ırk toplumundan biriyiz. ve elbetteki geçen süre zarfında devşirilen, kırmalaşan ve ortaya yeni çıkan ırklar oluyor, oldu. fakat bunların temelinde o dönem dünyada yaşamış olan çok kısıtlı ırklar olduğu ve bunların en köklülerinden ikincisi olan biz türklerin olduğu gerçeğinide değiştirmiyor.

ayrıca gerçekten öyle bir şey varsa, filmlere ve amerikan yapımlarına kesinlikle bakmayın gurur duyun.

vikingler tarihin gördüğü en savaşçı ve en korku salınan savaşçı toplumudur. saka türkleri gibi deniz hakimiyetleri ve savaşlarını genelde sularda yapmaları ve dünya coğrafyası açısından keşfetmiş oldukları topraklar, azımsanmayacak ve göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

eğer gerçekten vikingler türk ise, bununla gurur duymalıyız, duymalısınız.

nasıl ki moğollar, cengizhan her ne kadar dünya geneli tarafından sevilmiyor olsa bile, türk kökenli bir imparatorluk ve ırk, vikinglerde aynısı olabilir yüksek ihtimal.

ki zaten mantıklı düşünecek olursanız günümüzde yaşayan iskandinav toplumlarını ve insanlarını inceleyin. uzun boylu fizikli insanlar, beyaz tenliler, renkli gözlüler, kızıl renk oldukça çok. günümüz türk ülkelerindeki insanlara baktığınızda ise, kara kaş kara göz, esmerlik çok,

bakınız türkler böyle insanlar değildi. bizim atalarımız bu fiziksel görüntüye sahip değildi. 600 yıllık osmanlı monarşisi yüzünden kanımız bozuldu ve arap kavimler ve toplumları ile kırmalaştık devşirildik. kanıtlar insanlığın elinde olmayabilir. fakat mantıklı düşününce her şey yerine oturabiliyor. iskandinavyanın ve iskandinav toplumların temelinde çok yüksek ihtimal türk kanı var.


bu konu hakkındaki yorumlarınızı belirtirseniz, gerçekten mutlu olurum. siz ne düşünüyorsunuz?
 • 3
  gaddarus 9 gün önce
  bu konuyu bir kaç yil önce ben de çok araştırdım bundan sana da bahsetmiştim.

  benim düşüncem saka türkleri orta asyada çok büyük hakimiyet kurmasına karşın denizcilikte inanılmaz gelişmişlerdi ve çok hızlı çöküş yaşadılar sakalar dağıldı ve deniz yolu ile yeni yerlere keşife çıktılar ve iskandinav topraklarını keşif edip urada kaldılar dediğin gibi çok kültürel benzerlik çok çok fazla. dünyanın bir ucundan diğer ucuna o dönemde bu kadar benzer kültür olması tesadüf değil diye düşünüyorum.

  o dönemde dünyada ve şu an medeniyet diye adlandıralan avrupada bile kadın değersizdi köle gibiydi ama türkler ve vikinglere bakınca kadın çok değerli ve el üstünde tutuluyordu. yaşam tarzları kullandiklari araç gereç bile çok benzer olması hiç tesdüf değil.

  kısaca benim düşüncem de vikinglerin türk olabileceği yönünde
  1
  huseyinargun 9 gün önce
  türkler türk müdür?
  1
  gaddarus 9 gün önce
  şu an için mi o zaman için mi?
  1
  huseyinargun 8 gün önce
  her ikisi de
  1
  gaddarus 8 gün önce
  %100 değil coğrafi değişiklik ve karışık kültür ile %45 filan türkler türk
  1
  huseyinargun 8 gün önce
  teşekkürler
  1
  sjense 9 gün önce
  çok mantıklı ve seviyeli yorumun için teşekkür ederim kral. kesinlikle haklı olabileceğini düşünüyorum. evet bahsetmiştin biliyorum aklıma geldi patlatayım dedim. :))
  1
  gaddarus 9 gün önce
  yazı çok iyi olmuş ellerine sağlık :))
  1
  sjense 8 gün önce
  eyvallah kral :)
  1
  ghostrider 9 gün önce ~ 9 gün önce
  2
  gaddarus 9 gün önce
  dur orayı karıştırma orası islamiyete kayıyor. bunun sebebi de vikingler istilacı bir toplum olduğu ve anadoluya kadar geldikleri de biliniyor büyük ihtimal bu istila sonucu elde edilmiş bir yüzük olabilir.

  vikinglerde islamiyet inancı yaygın olsaydı çok daha fazla örnekle karşılaşırdık
 • 1
  ferhattt 9 gün önce
  vikingleri yaşayış ve inanış biçimi olarak islamiyetten önceki türk soylarına her zaman benzetmisimdir. kapsamli bir araştırma yapmasam da ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. sonuç olarak göçebe hayatı yasayan türklerden ayrılan türkler ya da kırma türkler olduğunu düşünüyorum. thor ve odin ise saygı değer birer savaşçı olmasının dışında tanrının dinini iletmek için gönderilmiş elci olduğunu düşünüyorum. daha sonrasında vikinglerin de bu ikisini tanrilastirdigini.
  1
  ghostrider 9 gün önce
  bak bu güzel teoriymiş. :)
  1
  ferhattt 9 gün önce
  ironi mi yaptın ya anlamıyorum ben:)
  2
  ghostrider 9 gün önce
  yok cidden teorin akla yatkın. ama teoride kalıyor. :)
  0
  sjense 9 gün önce
  değil mi değil mi, yorumları okudukça çok mantıklı ve güzel teoriler ortaya çıkıyor. işte araştırılma sürecinde, yada gerçekten böyle bir şey var yada bir şekilde saklanıyor olabilir. diplomatik ve siyasi anlamda. düşünsene isveçlerin danimarkalıların norveçlilerin kökeninin türk olduğu ve türk toplumundan türedikleri ortaya çıksa dünyada neler olur?
 • 2
  ofsaytsizburak 9 gün önce
  vikinglerin ilk ortaya çıkış tarihi ve saka boylarının dağıldığı tarihi verebilirsen daha sağlıklı bir analiz yapabiliriz. çünkü vikinglerle türklerin boy farkı,yüz hatları farkı derken o hale ulaşmaları için belli bir zamanın geçmesi gerekiyor çevre şartlarına uyum altında.
  1
  sjense 9 gün önce ~ 9 gün önce
  ekleme yapalım hemen üstadım o zaman.

  saka türkleri (iskitler) mö 7. ve 8. yüz yıllar arasında yaşamışlardır.

  vikingler ise mö 8. ve 11. yüz yıl arasında yaşamışlardır.

  tarih bulguları bunu gösteriyor. yani saka türklerinden sonra türüyen bir topluluk vikingler buda sevgili (pi: @gaddarus) un teorisini biraz daha mantıklı kılıyor.
  0
  gaddarus 9 gün önce
  araştırdık biz raat ol ofsaytsız biliyoz da konuşuyoz yani :)
  1
  ofsaytsizburak 9 gün önce
  yo illa çürütçem.
  1
  gaddarus 9 gün önce
  napacan saka türküyle roportaj mı yapacan adam illa inkar mı edecek viking olmadiklarina
  1
  ofsaytsizburak 9 gün önce
  kim bu arif?
  hatta arttırıyorum arif ışık saka türküydü ve vikinglerle bağlantısı vardı.
 • 1
  bizanskurdu 9 gün önce
  çok desteklediğim bir görüş. osmanlı türklüğün anasını belleyen bir toplumdur ama bunu kimseye anlatamazsın. 30 karı alan padişahı evliya diye, turancı diye yutturmaya çalışır anadolu çomarı.
  0
  sjense 9 gün önce ~ 9 gün önce
  hacı hep söylemişimdir. osmanlıya çok derin bir saygım var. fakat bazı çok yanlış şeyler var çok haz etmem. bir türk imparatorluğu değil keşke öyle olabilseydi. gerçekten çok şey var bozuldu yani eski türk obaları türk yaşayış biçimleri falan yok oldu gitti. dediğin gibi harem yapan padişahlar türedi. bu türk örf ve adetlerine göre çok ters bir durum. bir türk hakanının bir hatunu olur. onu el üstünde tutar. ve hak sahibidir. türkler hiç bir zaman kadınları hor görmemiştir. fakat osmanlıda tam tersi bir durum var. bir islam halifesi ve cihan padişahı bir kadın uğruna oğlunu öldürtüyorsa onun gazına ve iktidar hırsına yenik düşüp, ne bileyim ya.. anladın sen beni. şehzade mustafa olayı.
 • 1
  ddoguzdd 9 gün önce
  teori den ileri gidemez ama ben bile türk olduklarını düşünmeye başladım
  0
  sjense 9 gün önce
  sorunda bu işte tarihçilerin ellerinde ip uçları var, veriler var, fakat %100 diyemiyoruz.
 • 1
  galen 9 gün önce
  bu soruyu bi vikinge sorsanız şöyle bi konuşma geçme ihtimali var :d
  + ragnar abi var mı öyle bi şey?
  - yok oğlum topla topla

  kızılderililer türk mü?
  1
  sjense 9 gün önce
  haha :d iyiydi bu
 • 2
  bakeryemekcilik 6 gün önce
  kanuni sultan süleyman vikinlidir. aksini idda eden nonoşdur
  0
  sjense 6 gün önce
  fatih sultan mehmette, araptır. aksini iddia eden yumuşaktır.
 • 0
  mecnun58 5 gün önce
  * yahu biz istanbul'dan geliyoruz. kızılderililer için de türk'tür derler hani.

  - inan abi, var mı öyle bir şey?

  + yok oğlum öyle bir şey, topla topla.

  # kasımpaşa'dan apaçi selim'in selamı var desek?

  ...

  skmeseler bari.
  0
  sjense 5 gün önce
  sayılı efsane türk film repliklerindendir.. :d
  0
  mecnun58 5 gün önce
  ya kısacası bize ne viking lerden onlar dediler mi acaba türkler için de viking olup olmadığını
  0
  sjense 4 gün önce
  mantiken turkler viking olamaz zaten ihtimali bile yok ancak vikingler turk olabilir, buda bizi ilgilendirir
  0
  mecnun58 4 gün önce
  yaşadığımız zamanı düşünen yok kaç tane aç insan var yokluk içinde kim bilir kimler ne zor durumda belki şu an terör belası ile baş etmeye çalışan kardeşlerimiz var belki şehit düşüyorlar bunlar dururken onları düşünemem
  sen düşün dur
  0
  sjense 4 gün önce
  bu nasıl bir kafa la? ne alaka şimdi? nasıl geldik şehitlere açlara, konumuz vikingler ve türkler. vay amına koyayım be. az ötede yaşa ne yaşıyorsan hiç çekemeyeceğim.
  0
  mecnun58 4 gün önce
  önce kelimelerine dikkat et
  herşey bitti de bunları mi düşünüyorsun düşün ne düşünüyor san herkesin görüşü farklı bende bu olaya başka yönden bakıyorum amq
  0
  sjense 3 gün önce ~ 3 gün önce
  konu dışına çıkamazsın benim yazımda, yazı içeriği ile alakalı bir yorumun varsa iyi yada kötü olması önemli değil buyur gelirsin. ama yazıda siyahtan bahsediyorsak gelip sen ya işte insanlar ölüyor siz ne konuşuyorsunuz diyemezsin. goy goy ve boş muhabbet başlıkları ve boş içerikler ana sayfa kısmında, rahatlıkla ulaşabilirsin zorlanmadan. seni öyle alalım. ayrıca kelimelerimde şahsına münasır hiç bir hakaret yoktu neye dikkat edeceğim? argolu veya küfürlü bir ağız kullanıp kullanmamam, sana mı kalmış?
  0
  mecnun58 3 gün önce
  yaw he he en büyük sensin tamam kaybettim çekiliyorum
  0
  sjense 3 gün önce
  yav bir siktir git kardeşim, ciddiyim
  0
  mecnun58 3 gün önce
  hasssiktir lan
 • 1
  sekila1 4 gün önce
  kökenini bilmem ancak tavırları türk, tarihine baktığınız zaman bizler gibi bir tarzları varmış.
  0
  sjense 4 gün önce
  degil mii
 • 1
  altaydangelenbarbar 4 gün önce ~ 4 gün önce
  köken olarak türk değiller de dil ve kültür olarak benzerlikler var diyebiliriz islamiyetten önceki türkler vikinglerle bulunduğu coğrafyalar sonucu birçok etkileşime geçmiş olabilirler senin örnek verdiğin gibi birçok benzer sözcük kültür vs adamlar runik yazıyı bile kullanmışlar şimdi bu iki halk birbirini tanımamış ta ne olmuş değil mi ve fiziksel özelliklere girersek türkler esmerde değildi sarışında değildi bir altay sibirya ırkıydı ortalama boylarda koca kafalı çekik gözlü beyaz tenli renkli göz ve açık renk saçada sıkça rastlanabilen düz saçlı bir ırktır
 • 0
  baran_aslan 2 gün önce
  bi vikingler kalmıştı zaten......
dün dün
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;