15

2024'te ilk defa bir kadın ay'a ayak basacak!

evet o astronot benim.
-demeyi çok isterdim.-

bu zamana kadar, 12 astronotun ayak basma imkanı bulduğu ay'a, yeniden insanlı uçuşların gerçekleştirileceği uzun zamandır biliniyordu.
geçtiğimiz aylarda 2029 yılında ay'a insanlı uçuş gerçekleştirileceğini açıklayan rusya'nın ardından, abd uzay araştırmaları kuruluşu nasa tarafından 2024 yılında bir insanlı uçuş gerçekleştirileceği açıklandı.

bu zamana kadar sadece erkeklerin ayak bastığı ve son olarak 1972 yılında bir insanın ayak bastığı ay'a, bu sefer bir kadın astronot da katılacak. kadın astronota bir de erkek meslektaşı eşlik edecek.

nasa, ay görevinin adının ‘artemis' olacağını duyurdu. yunan mitolojisinde "ay tanrıçası" olarak bilinen artemis, bu göreve cuk oturmuş.
bu detayı çok sevdim nasacığım.

 • 0
  alicoyum 21 gün önce
  1 erkek 1 bir kadın uzayda tek başına... hmmm.... bekar göndersinler bari
 • 1
  mybae 21 gün önce
  kadınlar ilk defa şunu yapacak ilk defs bir kadın olacak bilmem ne asıl ezikliği siz veriyorsunuz kadınlara. sanki bir şeyi ilk defa kadın yapınca anormal bir şeymiş gibi gösteriyorsunuz. aslında çok normal!
  0
  sjense 21 gün önce
  aslında mükemmel yorum, eksi alması üzdü, katıldığım bir düşünce bir ölçüde.
  0
  mybae 20 gün önce
  toplum mu bu şekilde yönlendiriyor bilmiyorum ama feminist olmak da buna giriyor. erkeklerin niye öyle bir topluluğu yok? çünkü eziklik düşünceleri yok. kadın erkek eşit değildir denktir. eşitlik aynı cinsten olan şeylerde aranır.
 • 0
  aaronbrethorst 21 gün önce
  bacistronot
 • 0
  tomclancy 21 gün önce
  eski zamanlarda bile uzay programlarının hazırlanması bu kadar uzun sürmüyordu. rusya'nın bir mekiği hazırlaması ve hesaplamalar yapması 10 yıl sürmez diye düşünüyorum. yine bir şeylerin peşindeler ama neyse. biz yine "helal olsun." demekle kalalım.
 • 1
  magic 21 gün önce
  erkek bastı mı ki yalan. ilk basıldığı iddia edilen tarihin üzerinden 50 yıldan fazla geçmiş, arada o kadar yıllık iletişim, yapay zeka, bilgisayar teknolojisi var. yine de geçen aya indirilemeyen hindistan roketinin inme ihtimali zaten %30 lardaydı. şaka mı yapıyonuz kardeşim 32mb ramli pclerle mi indirdiniz roketi aya
  1
  tomclancy 21 gün önce
  hindistan istisna desek daha doğru olur. rusya onları yarı yolda bırakınca ilk defa bir fırlatma roketi tasarladılar ve bunu 150 milyon dolarlık bir bütçeyle 2 yılda tamamladılar. o bütçeyle imkansızı başardılar.
  1
  magic 21 gün önce
  puvo 32mb ramli pcye de cevap ver kfdkfkfk.
  1
  tomclancy 21 gün önce
  puvom o konuda yorum yapamam tabii ama adamlar çok eski yıllardan beri havacılık ve uzayla ilgili araştırma ve çalışmalar yürütüyorlar. bir yolunu bulup gitmişlerdir illa ki.
 • 1
  horseman 21 gün önce
  bir köşeye şunu serpiştiriversin encrypted-tbn0.gstatic.com/images
 • astronomi ve uzay

  Astronomi hakkında bilgi, haber, video ve fotoğrafın paylaşıldığı bölümdür.

  47 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. astronomi dışında bir şey paylaşmayın

  2. haber yazısı paylaşılıyorsa lütfen kaynak belirtin