patates

  4
  hellomyfriend 22.1.2017 23:19 ~ 23:20
  patates (solanum tuberosum), patlıcangiller (solanaceae) familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. boyu 70–80 cm’ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir. patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği tohum ile üreme yerine vejetatif üreme yapmasıdır. yani patates ile geri dönüşüm kullanılarak elde edilmesidir. örneğin: bir patates parçasını toprağın altına koyduğunuzda bu önce kendiliğinden patates bitkisi olur sonra patatesler toprağın altında çoğalırlar.

  bitkinin toprak altında kalan yumruları “patates” olarak bilinir. bu yumrular nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %2'dir. besin değeri 90 kaloridir. bitkinin toprak üst kısımlarında zehirli alkaloidler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir. ancak çimlenmiş patateslerde de bu alkoloitler teşekkül ettiğinden zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. patates yumrularında bulunan nişasta taneleri yumurta veya armut şeklinde olup, 70-100 mikron büyüklüğünde tanelerden ibarettir. patates dış kabuk rengine göre sarı ile kırmızı, etine göre beyaz ve sarı olarak ayrılır. patates tohumuna milva denir. özellikle nevşehir niğde illerinde yetiştiriciliği yapılır.


  ilk ortaya çıktığında köpek mamasıydı, fransız ihtilalinde aç kalan fransızlar bunları pişirip yediklerinde puan ki hali aldılar.
 • 0
  darko 22.1.2017 23:21
  patatets i saniyede patates yapan redkit modumuz kim acaba .
 • 0
  borav 23.1.2017 00:57
  votka yapımında kullanılan candır kendisi. onu da eklemek lazım. mısır ve nişasta içeren tahıllardan yapılan votkalara karşı yaşasın patatesten yapılan votka !
 • 0
  kaanbozz 28.5.2018 13:23
  bana göre dünyadaki en güzel yiyecektir hele de haşlayıp kaşar ile karıştırınca muazzam tadına asla hiç bir şey ulaşamaz.