şeytan nefistir.

  12
  kahvelipuding 9.5.2018 23:04
  şeytanın cennetten atılmasını hepimiz biliyoruz. insana secde etmiyor ve sonra cennetten kovuluyor.
  fakat benim hem sorum hemde bazı görüşlerim var.
  bi anne çocuğunu nasıl yetiştirirse çocuk öyle büyür. hırsızlık yapmamayı, iyilik yapmayı, hayvan sevgisini aşılarsa çocuk o şekle bürünür. tanrı da yarattığını nasıl yarattıysa öyle hareket eder. gel gelelim tanrı şeytanı bize vesvese versin diye yarattıysa ona kodlananı işliyorsa cennetten neden kovuldu? ya da şeytan onun elektrikli ev aleti, tanrı da kumandasıysa bu tanrıyı kötü biri yapmaz mı?

  insanların hakka girip, çalıp, tecavüz edip 'şeytana uydum, şeytan aklımı çeldi' gibi tabirlerde bulunmasından bıktım usandım. suçu başka bir varlığa atmak acizliktir. kimsenin aklına kimsenin girdiği yok. bunu yapan insandır. şeytan nefistir. adem ve havvanın cennetten atılma sebebi nefsiydi. ve şu an cennette nefsi olan bi varlık bulunmaz. çünkü yeryüzüne gönderilmiştir.
  siz ne düşünüyorsunuz?
 • 0
  ugurkaya1905 9.5.2018 23:32
  lütfen yazdıklarımı ukalalik olarak algılama. ben sadece okuduklarimi ve bildiklerimi aktarılan sana.

  aslında şeytan melek kademesine yuceltilmis bir cindi. cinlerin içinde allah için savaşan onun yolunda ilerleyen onun dediklerini yapan biriydi. cin ırkı bizden çok çok önce yaratılmış ve bizim gibi bir sınava tabi tutulmuştur. onlarda bizim gibi günaha ve sevabatabi tutulmuştur ve allah'a karşı çıkan bir çok cin vardır. müslüman cinler ve kâfir cinler arasinda savaşlar çokça olmuştur kendi dünyalarında. işte şeytan dediğimiz ise müslüman cinlerin başını çekerdi. allah bir gün huzuruna çağırdı ve onu yuceltti. allah katindaydi artık o ve şık sık müslüman cinlerin savaşına yardıma giderdi.

  ve sonra en üstün varlık olarak adem yaratıldı. bütün yaratilanlara itaat etmeleri istendi ve buna karşı çıkan şeytandı. allah ona dediki. senin içindeki kibir ve şirk şimdi ortaya çıkmıştır. sen artık kovulmuslardansin sen iblissin seytansin dedi. şeytanın adı oradan gelmektedir.
  cinler tabi şu anda bizim dünyamızda çünkü artık kendi dünyalarında yaşayacak alan yok.

  hepimiz biliyoruz o meşhur konuşmayı zaten her yerde var fazla detaya girmiyorum. 😀

  sonra şeytan ve yanına aldığı kâfir cinler bizi günaha itmek için elinden geleni yapıyor. bu bir intikam. şeytanın bizden aldığı intikam. tabi bunu fiziksel yolla yapamadığı için senin kulağına üflüyor. nefsinle oynuyor. sana eğlenceli gelen şeyleri güzel yapıyor. sense kaniyorsun. nefsine yenik düşüp şeytanın yolundan gidiyorsun.

  şeytanlar ikiye ayrılır. cin şeytan ve insan şeytan diye. insan şeytanlar cinlerle anlaşma yapıp allah'a inandığı halde karşı gelen insanlar.

  bilgiler eksik ya da hatalı olabilir. aklımda kalanlari aktarmaya çalıştım. bir hata olduysa affola.
 • 0
  tesla52 11.5.2018 03:38
  yaa bir taraftan ateist olarak böyle sorgulayan insanlar gördükçe seviniyorum. diğer taraftan bu konuları ciddi ciddi tartıştığınız için gülüyorum, şeytan kıskançlık ediyordu, cinlerin başını çekiyordu filan, kafir cin bi elinde mızrak bi elinde kalkan atıyla savaş meydanlarında yiğitçe savaşırken, şeytan müslüman cinlere yardıma gelir ve allaha savaşı kazanmaları için dua ederler filan,zeki bir cin nükleer silah filan icat eder, aslında sinema öğrencisiyim süper senaryo hee. şunu farketmeniz lazım allah, melekler, şeytan, cinler vs. hepsine insansı özellikler yüklenmiştir.
  -1
  kahvelipuding 11.5.2018 10:24
  şurdan bakmak ister misin? ya sana tanrısal özellikler yüklendiyse :)
 • 1
  yasinkmk 12.5.2018 00:50
  tanrı şeytanı bize vesvese versin diye yarattıysa ona kodlananı işliyorsa cennetten neden kovuldu? sorusu çok güzel bir soru burda önemli olan tercih galiba. azrail(as) insanların canını allah'ın emri ile aldığı için bir sıkıntı yokken şeytan allah emrettiği için değil kendi iradesi ile vesvese verdiği için sorun oluyor bence.

  suçu şeytana atmak ise kolaya kaçmak bencede hatta nefisde aynı şekilde düşünülebilir yani nefsime yenik düştüm derken sanki nefis senden bağımsızmış gibi düşünülmesi biraz salağa yatmak oluyor bence çünkü insan bedeni, kalbi, egosu, nefsi ve ruhu ile bir bütündür.
  0
  kahvelipuding 12.5.2018 01:13 ~ 01:14
  fikrimce tanrı kendisiyle düşman olmamızdansa yarattığı başka bir varlığa bu özelliği yüklüyor ve bum iki taşla bir kuş. hem bizi sınıyor hem de sınama şeklini kendini aklayarak yapıyor. biraz ağır konuşmuşum gibi geldi ama fikrim bu yönde. onu kötülemek adına da konuşmuyorum yanlış anlaşılma olmasın.
  0
  yasinkmk 12.5.2018 01:18 ~ 01:18
  ama azrail onun emri ile insanları öldürsede kimse onu suçlamıyor aynı şekilde şeytanda azrail gibi yapsaydı yani vesvese vermeyi bir görev olarak yerine getirseydi sorumlu olmazdı hatta sevaba bile girmiş olabilirdi. diğer konuda yani haşa tanrı kendini aklamak için yapıyor derken bakmamız gereken asıl nokta şeytanın yaratılması hayır mıdır sorusunu iyi düşünmek gerekiyor. şerri yaratmak şer değildir bence.
  0
  kahvelipuding 12.5.2018 01:32
  bir devlet topraklarını genişletmek için b devletine savaş açıyorsa şer yaratmış oluyor ama bu şer olmuyor mu? diğer konuya gelirsek azrail melektir iradesi yoktur. kurduğun alarm gibi düşün zamanında çalar ama neden çaldığını bilmez ve sorgulamaz.
  0
  yasinkmk 12.5.2018 08:04
  yaratmadan kasıt allah'ın bir sıfatı olması yoksa insan bir şerri yada hayrı yaradamaz sadece işler. şeytan şerli bir varlıktır ama onun yaratılması hayr olabilir çünkü insanlar bir bakıma şeytanla mücadele ederek meleklerden üstün hale gelirler.
  0
  kahvelipuding 12.5.2018 11:32
  bence yaratılan hiçbir şeyden üstün olmak bi anlam ifade etmez. tanrı her yarattığı varlığı sever. yani öyle olmasını umuyorum. bilemedim. teşekkürler yorumların için:)
 • 0
  mateodelutfen 14.5.2018 17:47 ~ 17:48
  bence de şeytan nefistir. şahanedir. öyle böyle değildir yani. çok acayip bir şeydir. etc.
  1
  kahvelipuding 14.5.2018 18:53
  hocam yenmiyo yalnız ancak haltlar yenilebilir aman hepsini bi anda yutmayın hazımsızlık yapmasın 😅
  1
  mateodelutfen 14.5.2018 18:58
  2 büyük günah devirsem, yanına da yola çöp atmak, çocukların topunu kesmek gibi küçüklerinden, çerez niyetine. çakır keyif gezerim, bana yeter 🤔
  1
  kahvelipuding 14.5.2018 19:13
  tadndan yenmez
 • 0
  safaatay 14.5.2018 19:04
  insanlar şeytana uymayabilir.şeytan nefis değildir ama nefis sahibi bir mahlukattır ve allah ona iki yol sunmuştur,adem (as)'e secde et dediğinde ya secde edecekti ya da nefsine ve kibrine uyarak böyle isyan edecekti ama o allah'a uymadığı için onun kalbi kilitlendi;kıyamet kopana kadar insanları kendi tarafına çekeceğini söyledi.bizim işimiz de bu dünyada iki yol arasında kaldigimizda şeytana ve nefse uymamaktir.
  0
  kahvelipuding 14.5.2018 19:14
  zaten bildiğim ve hep duyduğum bilgiler için teşekkürler hocam
 • 1
  derdim 14.5.2018 19:12
  ben tanrının insana ruhundan üflemesi gibi her insanın içinde şeytandan izler olduğuna inanırım. içindeki şeytanı hapseden insanlara iyi insan deriz, şeytana yenilecek kadar güçsüz olanlara ise kötü insan... tüm bunların yanında belki de şeytan insanın ta kendisidir
  0
  kahvelipuding 14.5.2018 19:33
  fikrime yakin bir düşünce. peki sizce bizler seytansak neden hala gulebiliyor ve cehennem azabi yasamiyoruz bir umut bizde bir şeylerin degismesini mi bekliyor ustelik her şey daha da kötüye gidiyorken?
  1
  derdim 14.5.2018 19:59
  bence ona olan sevgimizin kibrimizden üstün olduğunu ispatlamak için çırpınıyoruz. insanlar dinleri çok basit yorumluyorlar çocuk masalı gibi iyi ödüllendirilip kötü cezalandırılıyor . bence din bundan çok daha fazlası, insanların gözardı ettiği çok şey var , konuşmaktan korktukları, duymak bile istemedikleri. dilerim ki bizler dünyada yaşamamız gerektiği gibi yaşayalım ve ölmemiz gerektiği gibi ölelim
  1
  derdim 14.5.2018 20:00 ~ 20:01
  bu arada sorgulayan ve görüşlerini paylaşmaktan çekinmeyen birilerini görmek çok güzel saygısızlıklara kulak asma
  0
  kahvelipuding 14.5.2018 21:38
  çok teşekkür ederim, fikirleriniz için de aynı zamanda. mantıklı yönü yüksek. ve birden başka bi düşünce düştü aklıma. ya şu an da önceki hayatımızın cennetini ya da cehennemini yaşıyorsak diye. sizce böyle bir şey mümkün mü? kur an da biraz çelişkili şeyler okumuştum. daha dogrusu belki bana çelişkili gelmişti. merak ediyorum ?
  0
  derdim 14.5.2018 21:52
  aslında bahsettiğim gibi kuran bir çok şeyi açıklasa da yeterince aydınlatıcı değil . öyle olsaydı zaten peygamberler de beraberinde gönderilmezdi. e kuran ve peygamberler dışında biz insanların kendi zihin ve düşünce yetilerini ne kadar kullandıkları da önemli.bu tarz şeyleri ben de çok sık düşünürüm. düşündükçe daha çok sorgularım. kara delik gibi bir şey. hiçbir konuda bilgi sahibi olmamakla birlikte her şeyin mümkün olabileceğini söyleyebilirim . tek yapmamız gereken daha çok araştırmak. ben henüz tüm dinleri derinlemesine incelemedim . bu yaz tatilinde yapmak istediğim tek şey bütün kutsal kitapları okumak ve bütün din ve din karşıtı görüşleri incelemek. aynı zamanda kuranı daha iyi anlamak için arapça öğrenmek istiyorum.tabi hepsine zamanım yeterse 😅
  0
  kahvelipuding 14.5.2018 22:00
  bence istedikten sonra pek çok şey başarılabiliyor, deneyin :). incilden biraz zeburdan girdim mevzuya. zebur inanılmaz ayrıntı içeriyordu mesela o çok dikkatimi çekti. kurbanlar konusunda sayfalarca yazı okudum. temizlik konusunda da. biraz irrite edici gelse de objektif bakmaya çalıştım. ve gerçekten hiçbir zaman hiçbir şeyden emin olunamayacak olması hoşuma gitmiyor yani benim için. teşekkürler fikirleriniz için:)
  0
  derdim 14.5.2018 22:01
  ben teşekkür ederim ☺️