6
kendi ideolojimi oluşturdum
tam anlamıyla benim ideolojime bir isim bulamamıştım, bunun yüzünden oluşturdum.

libecratem sözcüğü 3 farklı latince sözcüğünün birleşimi sonucu oluşmuştur. bunlar liberi (özgür), democratia (demokrasi), fortem (güç) olmak üzere düşünce sisteminin benimsediği ilkeleri vurgulamaktadır.

libecratem düşünce sistemi’ne inanan insanlara libekrat denir.

tam anlamıyla liberal olmak yerine, liberalizm’in ana özelliklerini aldık. örneğin kişi kendi refahı için çalışsın, zaten bunun sonucunda devlet kendi kendisini yükseltebilir. düşünce sistemimizin temelleri liberalizm’dir. ancak kamunun özelleştirilmesine tam anlamıyla destek vermiyoruz. bazı konularda devlet özelleştirmeye gitmemelidir. enerji, doğal gaz, su gibi üretimlerin devletin elinde olmasını tercih ederiz. çünkü şirketler kendi isteklerine göre zam yapması vatandaşı zor durumda bırakmaktadır. bu saydığım üç adet üretim temeldir ve en sağlıklı şekilde satışı sağlanmalıdır.

demokrasi ile halkın kendi görüşüne uygun seçim yapabilmesi sağlanmıştır. cumhuriyet mantığında ülkenin bir meclise sahip olması ve orada ülkenin bütünlüğünü, birliğini tehlikeye atmamak koşulu ile vatandaşları temsil eden vekillerin ve partilerin bulunması gerektiğini düşünüyoruz.

güç, ülkenin, sanayinin, bilimin, tıbbın, teknolojinin, ordunun güçlü olması gibi bir fikirle eklenmiştir. ne kadar güçlü bir ordu, o kadar güçlü bir ülkedir. çünkü hem içeride hem de dışarıda söz sahibi olmak, gelen tehditleri umursamadan ilerlemek için gereklidir. sanayinin gelişmesi teknolojinin, teknolojinin gelişimi bilimi, bilimin gelişimi tıbbı, tıbbın gelişimi ise sağlığı getirir. sağlığın yüksek olması, konforu sağlar. ne kadar sağlıklı birey-çalışan-öğrenci, ülkeye o kadar yararlı vatandaş demektir. ülkenin gelişmesi, halkın kendisini geliştirmesiyle sağlanır.

özetle libecratem düşünce sistemi tamamen ülkenin güçlenmesi için çalışır.

buna yakın düşünen arkadaşlar var mı?
 • 1
  darthvader 1 yıl önce
  birinci dunya ulkesi olan ulkeler icin guzel fikir :d
  1
  ege 1 yıl önce
  türkiye'de uygulanması gerekli bence, zaten yakınlar ama
 • 0
  darthvader 1 yıl önce
  kardes turkiyede zor benim peder bey prof antalyada bi gel bak cezaevlerine prof albay yarbay savci hakim vali yardimcisi hepsi iceride kim uygulayacak
  0
  ege 1 yıl önce
  atatürk zamanlarında var olsaydı.
 • 3
  sewo 1 yıl önce
  şunu hatırlatmak isterim öncelikle :
  -tüm ideoloji sistemleri insanı, toplumu veya devleti itopik oluşuma girmeye sonuç olarak ise ütopya kurmaya çalışmaktadır.
  yani ne demek istiyor bu sistemler her biri farklı boyutta; farklı bır bakış açısıyla gelişim güçlenmeyi hedef alır.

  peki hedefleri buysa niye bu kadar çok var ve hepsi kanlı bıçaklı:
  -doğuştan bulunduğumuz coğrafya nedeniyle herkesin ayrı bir çıkar yol sunmaktadır. örneğin şu sıralar . türk-kurt kavgası bulunmaktadır. çok daha eskıye gidelim sağ- sol biraz daha zihnimizi geriye götürelim, alevi-sünni çatışması .

  hemen şu soruyu soralım bu ideolojilerden hangisi devletin menfaatine zarar veriyordu:
  cevap çok basit hiç biri zarar verme niteliğinde değildi lakin niye çatıştılar niye birbirlerine zarar verdiler diye düşündüğümüz de ise cevap basittir. bizde ideolojiler bireyseldir. örnek verdiğim şeyleri hatırlayalım farkındaysanız bu ideolojiler bir grubu ilgilendiren isimlere sahiptir. bilhassa bu görüşlerin ayrı formasyonları vardır. nelerdi bunlar birisi radikali diğeri devletciliği diğeri güçlü orduyu diğeri ...

  mevzu bahis ney diye sorduğumuz zaman ise devletin bütünlüğü milletin çıkarı diye cevapladılar. yanlış ney peki bu olayı nasıl engellemeliyiz koşulsuz şartsız yargının üstünlüğü devletin birliği halkın özgürlüğü, bunun dışında duran her şey devlete zarar verir.

  misal aşırı laiklik dönemleri dini bütün muhafazakarları kızdırdı. her şeyin aşırısı zararlı laiklik yeterliydi.
  misal aşırı dine dayanmak cemaatlere yardım. bunu açıklamama gerek yok umarım 15 temmuz...
  ...

  bu böyle gider @1 e yani başlık sahibi sıra sana geldi.

  yok libecratem ? nedir niçin vardır??

  örnekler vermişsin ancak saçma sapan olduğunu 65 yaşını görmen gerekiyor ve sonrasında emekli maaşını aldığında anlicaksın.(eğer normal bir yurttaşsan yani zengin birisi değilsen)

  neden diye soruyorsan kitaplardan gördüğün kelimeler yeterli olmaz bir algıyı bir ojeyi ortaya çıkarmak için niye mi şuan yazdığın '' tam libaral olmak yerine ...'' yazmışsın senden kaç yıl ilerde olan batının sadece iyi yönlerini mi alıyorsun sadece ihtiyacın olanını mı alıyorsun yoksa iyisiyle kötüsüyle olan şeyleri mi alıyorsan bir parçayı söküp almak çok zordur hele bu liberalizm denen bir olgu ise hiç basit değildir. yapılamaz mı '' yaptım olacak'' diyorsan düğmelerimi ilikler ayakta alkışlarım.

  yinede şöyle bir durum var gerçekleri görmen için söylemeliyim. şu söylediklerin çok basit ojeler ''platon- devlet'' kitabını okumalısın. ve şuan tekrar okudumda yazdıkların cidden çok saçmaymış sinirli bir anıma denk geldi ciddi ciddi yorum yazmışım olması gerekenı yazmışsın ve buldum diyorsun isimde koymuşsun. sen kitabı oku ondan sonra mesaj kutumu yeşillendir daha ayrıntıya girersem yorumum çok uzun olucak ve gereksiz bilgiler içericek .
  0
  ege 1 yıl önce
  ben kendi inandığım şeyleri temsil eden bir isim bulamadım,
  atatürkçülük, milliyetçilik, ekonomide liberallik (bazı anlamlarda), kürt-laz-çerkez (etnik) milliyetçiliğine karşıyım ancak liberalizm bunu desteklemiyor

  haliyle bende birisi bana düşüncemi sorduğu zaman bunları saymaktansa kendi düşüncelerimden bir ideoloji yarattım. olurda parti kurarsam başka türlü yapabilirdim ama şuanlık düşünceleri anlatan bir sistem. benim gibi düşünen az olsa da böyle insanları bir araya toplamak istiyorum.
  1
  sewo 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bak popiccim illaki insanları bir ideolojiye iten büyük ülkelerin büyük lobileridir buna ihtiyacın yok. abd örnek verirsem partileri cumhuriyetciler ve demokratlar olarak 2 ye ayrılır neden zenciciler beyazcılar kimi dar kalıplara sokmuyorlar insanları bu bölücülüktür. insanları bir araya toplamak istiyorsan bölücüler gibi bu (chp:atatürkün partisiyiz gelin- akp:türbanıma dokundurtmam- mhp: ccc milliyetciyiz- hdp:kürtler eziliyor vb..) yola bulaşmak yerine zekanı kullanıp bir araya getirmeyi sağla bunu nasıl yapıcaksın eşitlik ve adalet için yap özgürlükleri savun eğitime destek ver. parametreleri birleştirelim.

  eğitim: kalifiye eleman arttı, istihdam arttı.
  özgürlük: istihdamı artan insanlar özgürlükleri büyüdükce mutlu insanlar oldular.
  adalet: özgürlükleri büyüdü lakin bu olguyu denetleyebilmek kısıtlayabilmek icin şart.
  sonuç : gelişen değişen türkiye...

  podit:çok basit bir dil kullanmak istedim genede harf hataları imla hatalarım dolu görünüyor başka bir gün düzeltirim...
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  her ideolojinin iyi yönünü alayım
  taaa taaa kendi ideolojim
  ne gerçekçi ne uygulanabilir
  0
  ege 1 yıl önce
  ütopik bir şey görmüyorum, trump ın duvar inşaa edeceğim demesiyle aynı şey bu
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  ütopik bişe görmüyorsan senin eksikliğin.
  0
  ege 1 yıl önce
  hangi kısmı ütopik sence?
 • 0
  yepyeni 1 yıl önce
  onu bunu bırak sen şimdi kime oy veriyorsun ?
  :)
  0
  ege 1 yıl önce
  ldp


 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  82 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın 


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...