4
lağımcı ocağı
kusatma altindaki surlarinin altindan tünel (lagim) kazmak suretiyle yikan veya düşmanin açtigi tünelleri kapatan bir ocaktir. osmanlı ordusunda mühendislik bilgisine dayali olan bu ocak, xvıı. asrın ortalarindan itibaren bozulmaya yüz tutmustu. biri, cebecibasinin komutasinda ve maasli, diğeri de lagimcibasi denilen komutanin emri altinda ve timarli olan iki kisma ayriliyorlardi.

yer altinda yollar açarak fitil ve barutla kale bedenlerini yikan veya lagim açarak berheva eden lagimcilik, osmanlı ordusunda çok gelismisti. gerçekten, günümüzün istihkam sinifi diye adlandirabilecegimiz bu ocak hakkinda su ifadeler kullanilmaktadir: "xvııı. asra kadar türk istihkamcisi, gerek teknik ve gerekse tabya bakimindan dünyanin mukayese edilemeyecek kadar en üstün istihkam sinifi idi. bunu, o dönemin bütün avrupali yazarlari ve taninmis generalleri teyid etmektedirler. modem avrupa istihkamciliginin kurucusu da türklerdir. türk istihkam teknigini ilk defa fransizlar ögrenmis ve xıv. louis devrinde tatbik etmislerdir. daha sonra bu teknik bilgi, avrupa ordulari tarafindan aynen iktibas edilmistir. (lavisse-rambaud, vı, 96) avrupa istihkamciliginin babasi sayilan mühendis general vauban, ilk defa türkler'den ögrendigi tabya teknigini, 1673 senesinde hollanda'nin maestricht kalesi kusatmasinda kullanmis, basarili olmasi üzerine ayni asrın sonlarinda bu teknik, bütün avrupa'ya yayilmistir. vauban, türk istihkam tabyasini kandiye'de ögrenmisti."

vazifesi, sadece tünel açmakla bitmeyen bu ocak, hem ordunun hem de agirliklarinin geçirilmesi için köprü yapmak ve gerekiyorsa mevcudlari tamir etmek gibi vazifelerle de yükümlü idi. kale muhasaralarinda bunlarin bilgi, teknik ve faaliyetlerinden epey istifade edilmistir. bu sayede zapti kabil olmayan pek çok kale, bu ocak mensuplarinin açtiklari tüneller sayesinde kolayca ele geçirilmisti. nitekim serdar-i ekrem köprülüzade ahmed paşa'nin 1078 (1667) senesindeki kandiye kusatma ve fethinden bahs edilirken lagimcilarin burada ne denli hizmet ve yararliliklar gösterdigine temas edilir. bu tarihten sonra da osmanlıların lagimciligi yavas yavas gerilemeye baslamisti. bu sebeple olsa gerek ki, 1207 (1792) de "nizam-i cedid" denilen yeni bir sistemle dönemine göre modern bir hale getirilmeye çalisildi. bu maksatla ocak, biri lagim baglamak, diğeri köprü, tabya ve kale yapmak gibi mimari bilgi gerektiren iki kisma ayrildi.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...