hayat tavsiyeleri

  7
  gamzeszgin 6.4.2020 20:38
  marcus aurelius- yıldızların örtüsü yoktur adlı kitabından hayat tavsiyeleri⤵️


  1-)bir şey doğru değilse, onu
  yapma; gerçek değilse, söyleme.  2-)biri seni suçlar, senden nefret eder ya da birileri seni incitecek şeyler söylerse, ruhlarına yakından bak, ne tür insanlar olduklarını gör. senin hakkında şöyle ya da böyle bir fikir oluşturacakları için kendine eziyet etmene değmediğini anlayacaksın o zaman. gene de onlara iyi niyet göstermelisin.  3-)insanlar birbirlerini için dünyaya gelmişlerdir. bu nedenler onları eğit ya da katlan onlara.  4-)havaya atılan bir taş için ne yeniden yere düşmek kötü bir şeydir, ne de yükselmek iyi bir şey.
  5-)banyo sana nasıl görünüyorsa - yağ, ter, kir , yağlı su, tümü de tiksindirici şeyler-yaşamın her parçası ve her nesne de tıpkı böyledir.  6-)her şey, diyelim bir at, ya da asma, bir amaçla var olmuştur. niçin şaşıyorsun buna? güneş tanrısı der ki, “bir amaçla doğdum ben,” öteki tanrılar da öyle. peki, sen, sen niçin doğdun? keyfine bakmak için mi? böyle bir düşünce doğrulanabilir mi?
  7-)ne zaman bir iyilik etsen ve biri ondan yararlansa, neden aptalların yaptığı gibi, ayrıca üçüncü bir ödül beklersin, iyilik ettiğinin bilinmesini ya da buna karşılık sana iyilik edilmesini istersin?  8-)içini kaz çünkü iyilik kaynağı içindedir, sen kazmayı sürdürdükçe fışkırır.  9-)başına ne gelirse gelsin, başlarına aynı şey gelince üzülen, şaşkına dönen, sızlanan insanları getir gözünün önüne. şimdi nerede bu insanlar? hiçbir yerde. öyleyse? sen de onlar gibi mi yapmak istersin?  10-)her acı karşısında şunu aklında tut: bunda utanç verici hiçbir şey yok, yönetici ilkemizi bozamaz; çünkü ussal olduğu ve ortak yararı gözettiği sürece acı ona hiç zarar vermez. dahası, birçok acılar için, epikuros’un şu sözlerinden yardım um: “acı ne katlanılmazdır, ne de sonsuz; sınırlarını göz önünde bulundurursan, kendi imgeleminle onu artırmazsan. "
  ⤵️⤵️
  buna çok katılıyorum.ben buna katlanamam, bu harabenin altından sağ çıkamam dediğim, ağladığım, uyuyamadığım, günlerce uyuduğum, düşünmekten kafayı yediğim her şeyin altından bir şekilde kalktım ve şuan hepsine gülüyorum. acılar geçiyor evet belki dedikleri gibi acı çekmiş olmak geçmiyor. ama acı katlanılmaz değildir. bizim gördüğümüz, çizdiğimiz onu beslediğimiz kadardır.mutlu olun, mutlu kalın puiv halkı.