1
plevne savunması -1

1877-78 yıllarında 93 harbi olarak tarihe geçen osmanlı-rus savaşında yaşanan plevne savunması, hasta adam olarak nitelendirilen osmanlı'nın ve türk tarihinin en şanlı savaşları'ndan biridir. bir avuç osmanlı ordusunun koca rus ordusuna karşı verdiği destansı savunma ve mücadele tüm dünyanın o dönem saygısını kazanmıştır.
özellikle sırp azınlıkların ortalığı karıştırması, rusların azınlık haklarını koruma iddiasıyla osmanlı'ya savaş açmasıyla tarihe 93 harbi olarak geçen savaşta ruslar, hem kafkasya'dan hem de balkanlar'dan osmanlı devleti'ne saldırmaya başlamıştı.

ılk başta rusların bölgeye gelmesin den önce batıda savaş özlemcilerinin ve osmanlı'ya yardım eden ingiliz subayların önerisiyle çok önemli konumda olan ve ordunun geçeceği sava nehri üzerinde barboşi köprüsünün imha edilmesi tavsiye edilmiştir. ancak osmanlı ordusundaki çekişmeler ve ilginç olaylar nedeniyle bu emir casusluk faaliyeti olarak algılanmış ilk etapta, yerine getirilmemiştir. bunun ardından ruslar bölge geldiğinde köprü havaya uçurmak istenmiş ancak geç kalınmıştır ve bu sayede osmanlı ordusu zaman kazanamamış ve ruslar köprüden rahat bir şekilde geçmiştir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...