suçluluk duygusu (kendini affedememe)

  5
  gameofthrones 2.5.2018 21:16
  suçluluk duygusu, kişilerin ailesel ve toplumsal değer yargıları ya da dinsel kuralları çiğnediklerini düşünmeleri sonucu, bilinçli ya da bilinçsiz olarak kapıldıkları ve kendileriyle ilgili değer yargılarını çok olumsuz yönde sarsan derin bir duygudur ve sorunların nedenleri arasında da en üst sıralarda yer alır.

  suçluluk duygusu yanlış bir şeyler yaptığını düşünen kişinin kendini affedememesinden kaynaklanır. kişi yanlış bir şeyler yaptığını düşündüğü için kendini suçlar, kendini affedemez, bu tecrübeyi geçmişte bırakıp hayatına devam edemez, bilinçdışı olarak sağlıklı ve mutlu bir ilişkiyi hak etmediğini düşünür ve kendi kendini cezalandırmak ister. çünkü hep geçmişi yaşayan kişi, yavaş yavaş çöker.

  kendini sık sık suçlu hisseden kişilerde; kendine güvensizlik, mükemmeliyetçilik, kızgınlık duygularını atamama, affedememe, depresif ruh hali, endişe, korku ve kaygı halleri, daima kontrollü olma ihtiyacı gibi özellikler görülür. bu nedenle suçluluk duygusunun nedenleri kişinin olumsuz çocukluk ve ilk gençlik deneylerinde aranmalıdır.

  suçluluk duygusu nasıl aşılıyor?

  suçluluk duygusunu yenebilmek için aşağıdaki önerilere uyulmasında fayda var.

  güvendiğiniz bir yakınınız ve dostunuzla veya bir terapistle, yaptığınıza inandığınız hatayı paylaşın.

  geçmişi geçmişte bırakın, kabullenin ve anın tadını çıkarmaya bakın. geçmişte her ne yaşadıysanız yaşadınız, geçmişi geri getiremezsiniz ama kendinizi affedebilirsiniz. çünkü geçmiş ya da gelecek yoktur, sonsuz bir şimdi vardır.

  depresyonunuz varsa bu sorunu çözmek için bir terapistte başvurun.

  mükemmeliyetçilik ve daima kontrollü olma ihtiyacı, suçluluk duygusunu yenebilmenizin önünde duran en önemli engellerden biridir, rahat olun ve elinizden geleni yaptıktan sonra her şeyi oluruna bırakın.

  çocukluk ve gençlik anılarınızı yazın, böylece neden kendinizi suçlu hissettiğinizi keşfedebilirsiniz. geçmişe, geleceğe ışık tutsun diye bakın. sebebi bulduğunuzda; "kendimi neden affedemiyorum?", "kendimi affetmek için ne yapmalıyım?", "kendimi suçlu hissetmek benim için ne gibi bir amaca hizmet ediyor?" veya "suçluluk bana ne kazandırıyor?" gibi soruları kendinize sorun ve kendi kendinize analiz edin, işe yarayacaktır. çünkü geleceğinizi yaşayabilmek için, öncellikle geçmişinizin gitmesine izin vermelisiniz.

  insanlar hata yaparak öğrenir, suçluluk duygunuzun sebebi her ne olursa olsun, o tecrübenin size ne öğrettiğini bulmaya çalışın.

  suçluluk duygusundan kurtulmak bir anda mümkün değildir, bir süreç meselesidir, acele etmeyin.

  cem keçe
  psikoterapist - yazar
 • 0
  dreamof_dawn 3.5.2018 00:44
  ben aşamayacağım suçluluk duygusuna saplandım, geceleri uykularımdan oluyorum çoğu zaman, ne yapalım, hayatımın bir parçası haline geldi artık o da.