4
televizyon bağımlılığı
aile ve sosyal politikalar bakanlığı’nca 12 bin aile üzerinde yapılan "türkiye’de aile yapısı araştırması"nda çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. kapsamlı araştırmaya göre türkiye’de tv izleme oranı artıyor. işte türkiye’nin fotoğrafını çeken araştırma.

aile üyelerinin birlikte yaptıkları faaliyetlere bakıldığında birinci sırada %59,4 ile televizyon izlemek geliyor. bunu 25,8 ile akraba, komşu, arkadaş ziyareti, 21,9 ile alışveriş, 7,2 ile tatil, 6,1 ile dışarıda yemek yemek, 3,2 ile sinema ya da tiyatroya gitmek izliyor. ankete katılan ailelerin %79,6’sı birlikte hiç tiyatro ve sinemaya, %63,3’ü de hiç tatile gitmediklerini belirtti.

ülkemizde ortaöğretim çağında bir çocuğun televizyonun ve bilgisayarın başında geçirdiği süre okulda geçirdiği süreden tam yarı yarıya daha fazla. öğrencilerimiz yılda ortalama 1000 saatlerini okulda geçirirlerken 1500 saatleri ise televizyon ve bilgisayar başında geçiyor.

çoğunluk kitap okumuyor

katılımcıların %44'ünün hiç kitap okumadıkları belirlendi. ara sıra okuyanlar %43,2, sık kitap okuyanların oranı ise yüzde 12,8 oldu. sinema ve tiyatroya gitme oranlarına yönelik soruya ise %74,7’si “hiç”, %22’si ”ara sıra”, %3,3’ü ”sık sık” yanıtını verdi.

yapılan araştırmalara bakılırsa, ömrümüzü ekran karşısında geçiriyoruz. bu durum, oyun çağında olan çocuklarımızda da maalesef böyle. açık havada oynaması gereken, en azından ailesi ile nitelikli vakit geçirmesi gereken, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bizim yerimize başkaları yetiştiriyor. artık her evde mevcut olan tv, pc, tablet, akıllı telefon gibi dijital dadılar, çocuklarımızı bizim yerimize büyütüyor.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • istatistikler

  Vergi, yargı, sanayi ve tarım üretimleri, nüfus, hastalık vb. gibi alanlardaki bilgileri, olguları, bir sonuç çıkarmak ereğiyle, yöntemli bir biçimde toplayıp sayılar halinde gösterme.

  10 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  canki
  • sayısal verilerden yararlanınız.
  • istatistiklerinizi geniş bir perspektif ile ekleyiniz. yani her türlü konu ile ilgili istatistik paylaşabilirsiniz.
  • yazım kurallarına dikkat ediniz.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...