nazım hikmet ran kimdir?

  8
  huseyinargun 15.1.2017 21:50
  türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı. "romantik komünist" ve "romantik devrimci" olarak tanımlanır. siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

  yasaklı olduğu yıllarda orhan selim, ahmet oğuz, mümtaz osman ve ercüment er adlarını da kullanmıştır. it ürür kervan yürür kitabı orhan selim imzasıyla çıkmıştır.türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş türk şiirinin en önemli isimlerindendir. uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

  (pi: iyiki doğdun nazim hikmet ran) bugün doğum günüdür,iyi ki doğmuş..
 • 2
  unnamed 15.1.2017 22:46
  "sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çılar karanlıklar aydınlığa?"
  demiş diyebilmiş güzel insandır. aşk hayatı sorgulanabilir.
 • -1
  dirtcinciyazari 1.4.2018 23:01
  fatih sultan mehmet in hocası büyük zaat izniki hazretlerinin yazdığı miftahul cennet (mızraklı ilmihal veya cennet yolu ilmihali)'ne ettiği hakaretten sonra çukur herif olduğunu bir kez daha belli etmiştir. üstelik bu şiiri çocuka nasihat diye yazarak bir nesli komunist ve ecdad düşmanı din düşmanı yapmak istediğini bir kaç kerre belli etmiş bir numaralı ecdad düşmanı vatan haini komunisttir

  "vatan mızraklı ilmihalse ben vatan hainiyim" demiştir zaten