sırf sevimli diye pandaların neslini kurtarmak

  7
  democrat 19.2.2018 10:47
  bilen bilir pandaların nesli artık tehlikede değil çünkü çin tarafından çok iyi korundular. bütün dünya da buna seferber oldu, büyük bütçeler ayrıldı vs.

  neden? çünkü pandalar çok sevimli. bu esnada yüzlerce hayvanın nesli de tamamen yok oldu.

  aslında pandaların dünya açısından önemi yok denecek kadar az, pandalar olmasa dünya'da ne değişirdi? muhtemelen hiçbir şey. örnek vermek gerekir dünya üzerinde insan ve dinozor sonrasında en etkili olan hayvan solucanmış. acaba aynı tehlike ile yani neslinin tükenmesi ile solucan karşı karşıya gelse, tüm dünya yine böyle seferber olur muydu?

  hiç sanmıyorum. sevgimiz de ilgimiz de bir tuhaf çünkü her şeye maddesel yaklaşıyoruz.

  bilim adamları solucan olmadan dünya'nın verimsizleşeceğini, pisleşip daha çok kokacağını ve orta vadede insanoğlunun kıtlık ve açlık ile karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

  o yüzden baharın gelmesi ile yollara dökülecek olan solucanları öldürmeyin, onlara bir selam verip teşekkür edin. akşam yediğiniz yemek lezzetli ise, en büyük pay solucanda. ben demiyorum bilim adamları diyor.

  makalenin solucan üzerine ve ingilizce olanını okumak isteyenler de buyursun theconversation.com/earthworms-are-more-important-than-pandas-if-you-want-to-save-the-planet-74010

  benimki makale değil tabi, naçizane bir tespit.
 • 0
  constantine 19.2.2018 11:08
  diksiyonu düzgün insanın yolda yürürken daha çok dikkat çekmesi gibi.