sosyal medyada fırsat avcılığı

  5
  ismail5412 7.1.2017 17:23 ~ 17:30
  sosyal medya pazarlaması dediğimiz şey artık markalar tarafından değer ve kabul görüyor. iş bu ya, bu anasını sattımının sosyal medya hesaplarını gerçek kullanıcılara beğendirmek, takip ettirmek oldukça zor.

  mesela düşünün; hangi sosyopat karakter gidip kış lastiği satışı yapan markanın facebook sayfasını beğenebilir? muhtemelen her 10 kişiden 8’i bu durumu reddedecektir. kalan 2 kişiden de zaten 1’i lastikçi biri de sosyapat olandır. yalnız bu adamların sosyal medya üzerinde var olmaları ve bir şekilde ürünlerini pazarlamaları gerekiyor. bu istatistiklerle bu adamların sosyal medya hesaplarına can vermesi için çeşmeler dolusu para akıtmaları gerekebilir.  işte bu aşamada da devreye hazır hesap alımı ve satımı olayları giriyor. bkz; dün şehit vermiş olduğumuz polisin adı internete düştükten sonra bir anda mantar gibi etrafta onlarca fethi sekin sayfaları, grupları, ınstagram ve twitter profilleri peyda oldu. buradaki çakallığın adına ben tümüyle fırsat çakallığı adını veriyorum, neden?

  bu sayfalar ve profillerin gerçekten o aziz şehit uğruna açıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. bu sayfalar ve profillerin açılma amacı beğeni kasmak. sayfa ve profillerde önce çeşitli içerikler paylaşılacak ve içeriklerle sayfanın beğeni sayısı daha da çok attırılacak. tabi bu profiller bir süre sonra gerçekten sosyal medyada iş yapabilecek hesaplar haline gelecek.

  örneğin sadece 2.000 kişilik bir hesabın bile sosyal medya pazarında bir ederinin olduğunu söyleyebilirim. bu sayfalar başka ajanslara yada yukarda örneğini vermiş olduğum gibi lastikçilere satılacak. önce sayfanın içindeki tüm içerikler bir bir silinecek sonra da sayfanın adı ve url’si değiştirilecek. profil fotoğrafları ve kapak fotoğrafları da değiştirildikten sonra tamamdır!

  şimdi tamamı gerçek kullanıcılardan oluşan mis gibi bir sosyal medya profilimiz oldu değil mi?. hem de bu işi reklamla yapamayacağımız kadar kolay yaptık. işte bu nedenden dolayı yapmanız gereken bu tür fırsat avcılığı oyunlarına düşmemek ve sosyal medyada biraz uyanık olmayı başarmak, hepsi bu.

  şimdi yarın ertesi gün kontrol ederseniz bu hesap ve profillerin hiç birini bulamadığınızı göreceksiniz. çünkü bunlar mutlaka revize edilerek başka kullanıcılara satılacak. tabii, satılan şeyin yalnızca bir sosyal medya hesabı olmadığını ve sizin hislerinizin hatta hassasiyetinizin de satıldığını unutmayın.

  kısaca şahsi tavsiyeler verecek olursam;
  bir sayfayı veya profili beğenmeden, takip etmeden önce o sayfanın amacı ve grubu hakkında bilgi sahibi olun.
  popüler olaylar akabinde açılan sosyal hesapların %85’inin sonradan beğenmediğiniz sayfalar veya takip etmek istemeyeceğiniz profillere dönüşeceğinin bilincinde olun.
  bu şekilde sayfanın revize edildiğini anladığınız anda hemen sayfayı veya profili takip etmekten vazgeçin.
  son olarak bu tür fırsat avcılığı yapan çakal karlos arkadaşların tümüne buradan kucak dolu küfürlerimi gönderiyor ve onları ne halleri varsa görmeye davet ediyorum 😀

  kaynak: burakgoc.com/...iyenlere-nedeni-ve-cozum (2. başlık)
 • 0
  huseyinargun 7.1.2017 17:29
  ıçerik çok faydalı.siteye baktım çok samimi birine benziyo en azından anlatım dili öyle.hemen kanım ısındı.tanımadığım için bilmiyorum ama başarılı olacağına eminim
  0
  ismail5412 7.1.2017 17:31 ~ 17:38
  başarılı olacağı derken? zaten başarılı biri. türkiye'nin en büyük webmaster sitesi ve en iyi ilk 100 sitesi içindeki wmaraci.com sitesinde tek içerik editörü.
  0
  huseyinargun 7.1.2017 17:46
  abi ne demişim "tanımıyorum" :d bunun için öyle yazdım işte zaten başarılı da olabilir diye.
  1
  ismail5412 7.1.2017 17:47
  ha tam okumamışım kusura bakma :)
  0
  huseyinargun 7.1.2017 17:48
  tamam :d kızar gibi yazdın bir de kaldım öyle :d
  0
  ismail5412 7.1.2017 17:50
  niye kızayım ki böyle bir şeye :)
  0
  huseyinargun 7.1.2017 17:57
  yok cevabın atarlı gibiydi de :)
 • 0
  hedap 7.1.2017 17:30
  nasıl oluyor bu neye basıyoz ?
  0
  ismail5412 7.1.2017 17:36
  bak mesela izmirdeki olaydan sonra onlarca facebook, twitter vs. üzerinde bir çok fethi sekin sayfaları açıldı. ama bu sayfalar hayran sayfası değil, sadece para amaçlı sayfalar. yazar bunu anlatmaya çalışıyor. yani insanlar bunu beğeniyor ve sonra sayfaların herşeyi değişiyor ve satılıyor.
  0
  hedap 7.1.2017 17:41
  ha anladım. ne kadar da ahlaksızca ve kapitalizmin gerektirdigi ama bir yandan da kişinin hakli olduğu bir hareket.
  bununla alakalı birşey vardı aklıma gelince yazacağım.
 • 0
  yondaimehokagesama 7.1.2017 18:00
  çok doğru.aynısını dini içerikle de yapıyorlar.kabenin resmini koyuyor adam kabeye kaç beğeni gelir? sanane aq sen kimsin demiyor bi tane sazan da çıkıp.herkes oooo maşallah like gülücük bilmem ne.2 gün sonra bilmem ne li seccade şu kadar arayın kapınıza gelsin bilmem neli tespih bu kadar arayın kapınıza gelsin
 • 0
  erdagimedikal 30.3.2017 12:11
  faydalı bir yazı olmuş