ve huzurlarınızda bilişim sistemleri mühendisliği

  10
  incekalem049 26.2.2018 11:51
  isminden dolayı dikkatimi çektiği için inceleme ihtiyacı hissettim.
  bu bölümün türkiye’de sadece 5 üniversitede bulunduğunu öğrenince daha da ilgimi çekti(kocaeli üniversitesi,sakarya üniversitesi,istanbul teknik üniversitesi,atılım üniversitesi,muğla sıtkı koçman üniversitesi).
  tahminime göre önümüzdeki 10 yıl içinde çok revaçta olacak bir mühendislik gibi(teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi,mezun veren üniversite sayısının az olması)
  böyle bir mühendislik bölümüne ihtiyaç var mıydı diye sordum kendime;
  araştırınca tam isabet olduğunu işletmelerde meydana gelen ve gelebilecek bir çok problemin bu bölüm mezunlarının etkisiyle ortadan kalkacağını ve hatta işletmeleri kendi alanında geliştirip ileriye götürerek büyük katkıları olacağını düşünüyorum.
  anladığım kadarıyla yüzde 33 bilgisayar mühendisliği, yüzde 33 endüstri mühendisliği ve yüzde 33 işletme bölümlerinin birleşiminden meydana geliyor.
  bilişim sistemleri mühendisliği bu alana ilgi duyanlar için önemli bir bölüm gibi duruyor tabi bunlar sadece benim düşüncem aşağıya sakarya üniversitesi sayfasından aldığım bir yazıyı ekledim.
  bilişim sistemleri mühendisliği bölümü öğrencileri,
  • endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve işletme bölümü’ne ait birçok alan dersini alarak disiplinler arası zengin ve kapsamlı bir müfredatı tamamlayacaklardır.
  • diğer bölümlerin mezunları bilişim sistemleri alanında çalışabilmek için yüksek lisans yaparak uzmanlaşmak zorunda olmalarına karşın, bölümün öğrencileri mezun oldukları gibi bilişim sistemleri alanında mühendis olarak iş hayatına başlayabilecektir.
  • mezunlar lisans seviyesinde mühendislik formasyonuna sahip olacaktır.
  • bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çeşitli sektörlerde ve pozisyonlarda çalışabilir.
  • endüstri ve işletmelerde yer alan bilişim sistemlerinin projelendirilmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, implementasyonu, yönetimi, veri bankaları geliştirme, veri madenciliği uygulamaları, erp ve modüllerinin tesisi ve yönetimi, gibi iş alanlarında çalışabilir.
  • öğrencilerimiz üniversitemizin erp laboratuvarlarında erp alanında profesyonel danışman firmalarla yürütülen danışmanlık eğitimini uygulamalı olarak sunarak danışmanlık eğitimi göreceklerdir.
  • mezunlar; analist, uzman, uzman yardımcısı, müfettiş, denetçi, proje yöneticisi, müdür, bölüm sorumlusu, yazılım geliştirici, girişimci, direktör, koordinatör, müdür yardımcısı, genel müdür yardımcısı, bilim adamı, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi olarak görev alabilecektir.
 • 1
  utopikbeyin 26.2.2018 15:34 ~ 15:35
  şimdinin ve geleceğin mesleği. ileride eğer revolution tarzı bir elektik kesintisi yaşanmazsa bu meslektekiler bol bol ekmek yiyecek. :)
  0
  incekalem049 26.2.2018 18:09
  evet öyle görünüyor :) +