14

neden sağlıklı beslenenler görmezden geliniyor

bak az önce biri başlık açmış bimden ne alırsınız diye o başlığı görünce aklıma geldi ve yine sinirlendim. ne zamandır içimde tutuyorum patlıcam artık.

bu amına kodumun yerinde spor yapanları, düzenli beslenenleri umursayan yok. gidin bakın a101'e, bim'e, şok'a falan, ürünlerinin -neredeyse- tamamı şekerli, yağlı, tuzlu ve bu tarz zararlı madde içeren sağlıksız besinler. 1 yıldır vücut geliştirme yapıyorum, bazen canım bir şeyler çekiyor, markete gireyim belki bi kaç sağlıklı ürün gelmiştir tüketebileceğim diye, yok abi yok. cips, çikolata, kola, klasik abur cuburlardan başka bi halt yok anasını satayım. tatlı krizlerimi muzla bastırmaktan gına geldi lan.

geçen koska markası koştat isimli bi çikolata çıkarmış, meyvelerden yaptıkları. o güzel. bi de pınarın proteinli, laktozsuz, muzlu + çikolatalı light sütü var, sadece bunları tüketebiliyorum. çikolata 2.5 lira süt ise 5.5 lira aq. ayrıca her yerde de yoklar. bazı yerlerde varlar. olum biz insan değil miyiz? biz bişeyler yeyip içemez miyiz? bak akşama kadar makarnayla tavuk tüketmekten gına geldi. artık sporuclar içinde bişeyler üretin lan! hayır zaten ülkede spor kültürü yok, sporcu ürünleri ateş pahası ve zor bulunuyor, bir de üstüne bu marketlerde ki besin kıtlığı eklenince çok sinirleniyorum.

oh be, rahatladım az biraz. gideyim de salata yiyeyim.
 • 0
  illedeo 6 ay önce
  aslında bu isyanının tek cevabı var. (pi: kar marjı)

  bunun üzerinde sağlıksız beslenmeye dünden hazır yığınlar var. adam köpeğe atsan yemeyeceği abur cuburu %400 karla satıyor. neden senin gibi dar ve düşük karlı bir kiyle ile uğraşsın.
  0
  roxic7 6 ay önce
  bunun farkındayım, yağsız tuzsuz besini kaç kişi alır ki? ama yinede moralim bozuluyor. bir çok yabancı ülkede durum bu kadar vahim değil. bizim ülkede içler acısı. yeter be.
  0
  illedeo 6 ay önce
  tabi. avrupa'da neredeyse her 2 kişiden 1'i spor yapıyor düzenli. insanların hayatları bir düzen doğrultusunda gidiyor. burada yarınımızı bilmeden yaşadığımız için öyle düzenli aktivitelere gidemiyoruz. bu da tabi sektörün oluşmamasına sebep oluyor.

  temel sorun kimsenin spor yapmaması.
 • 0
  londonbrando 6 ay önce
  bunu henüz denemedim ama güzele benziyo.bu durumun sebebi şikayet ettiğin gıdaların maliyeti çok düşük.sağlıklı gıdalar daha pahalıya üretiliyo diğerlerine göre markalar kar marjlarından ödün vermediğinden bu ürünler bize çok yüksek rakamlara ulaşıyor.
  0
  roxic7 6 ay önce
  evet, daha masraflı olduğunu o attığın linkteki gibi bir çikolatanın 2.5 lira olmasından biliyorum :/
  0
  londonbrando 6 ay önce
  nerde 2,5 ben yarın 3 e almayı planlıyodum :)
 • 0
  utopikbeyin 6 ay önce
  aynıyız. sağlığım dolayısıyla benim de o şeyleri yememem gerek ama arada kaçamak yapıyorum tabi ki. lakin çok haklısın. okulda acıkıyorum mecbur en iyi seçenek glikozsuz torkudan yiyorum. o da ne kadar doğru bilmem ama diğerleri kadar kötü etkilemiyor.

  o dediğin marketler de gerçekten mısır şurubundan tut da palm yağına kadar içinde ne ararsan var. içindekiler yazılarını okuyorum bazen, deney mi yapıyorlar yemek mi yapıyorlar belli değil. fen derslerimde o kadar deneysel isim duymadım.

  şimdi bir de glikozsuz, tatlandırıcısız, katkısız meyve pestili çıkmış arada görüyorum. o iyi gibi. amerika'ya benzemeye başlıyoruz iyice. insanlar hamburger yemekten, abur cubur yemekten obez geziyorlar. nedeni de gayet açık. meyveye sebzeye paraları yetmiyor. hamburgerler daha ucuz onlarda. biz en azından buna şükredelim, sebze alacak gücümüz var.
 • 0
  gokkusaklikus 6 ay önce
  neden bu kadar çok kızdın ki, kim nasıl beslenirse öyle bı başlık aciyo (biraz atlayarak okudum ama, lafım baş paragrafta ki sinirine). sende maşallah allah herkese nasip etsinlik bı şekilde spor yapıp sağlıklı besleniyorsun.
  mesela o kadar çok kıskanıyorum ki bu tip insanları, yemin ederim bak iki gün abur cubur yemiyeyim dedim, dedikçe yiyesim geldi. bim çalışanlarından daha fazla ürün çeşidi biliyorum artık.


  0
  roxic7 6 ay önce ~ 6 ay önce
  destan yazmadım ki yahu, neyini atlayarak okudun şunun :/ dur hemen atlayarak okuyan insanları eleştiren bir başlık açayım
  0
  gokkusaklikus 6 ay önce
  öyle mi dersin .d
 • 0
  plumerion 6 ay önce
  ucuz olsa herkes onları alırdı, katkı maddeleri olanlar elde kalırdı diye tabi ki.

  azınlık sağlıklı besleniyor diye, çoğunluktan gelen yüklü kârdan vazgeçmez insan ırkı kolay kolay.
 • 0
  honeyclaw 5 ay önce ~ 5 ay önce
  helva ye..lokum ye...pekmez iç...meyve ye...kendine kek kurabiye yap..seçenek çok
  0
  roxic7 5 ay önce
  onlarda şeker yok mu?