6
"resim" vs. "fotoğraf" nedir?
çok sık şahit olduğumuz bir şey, fotoğrafa resim denmesi, buna bazen şahit olduğumuzda karşımızdaki kişiyi bozmamak adına susarız.

bazen de susmayız deriz ve karşılığında tepki alırız, aynı şekilde resimlere fotoğraf diyen görmedim ben genelde fotoğraflara resim deniyor ve bu şekilde fotoğrafa hakaret ediliyor bence. şimdi siz hiç şöyle bir cümle duydunuz mu: "-haydi geç şuraya resmini çekeyim", duydunuzsa bunu söyleyen elemana zaten fotoğraf falan çektirmeyin kesin fotoğrafta kafanızı kesik çıkartır.

esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir". dünya tarihinde resim, fotoğraftan daha eskidir. daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi. fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.

fotoğraf çeken kişi fotoğrafçıdır, bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir, bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.

resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.

şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğraf mıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resmin fotoğrafını çektiniz.

fotoğraf çok farklı bir şeydir, fotoğrafçılar bilirler bir fotoğrafın ışığı, hikayesi vb. gibi bir çok özelliği vardır. resim ise bir çizimdir onun da çizenin ona çizerken biçtiği bir hikayesi vardır.halkımız arasında bazı deyimler olsa da örneğin "resimdeki gözyaşları" gibi vb. bu bir fotoğrafa resim denmesini haklı çıkarmaz, bu "resim çekilmek" gibi hatalı cümlelerin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

* fotoğraf çekilir resim ise yapılır.
* ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
* resim hayal gücüne dayanır, fotoğraf ise olanla yetinir.
* iki kelimede r harfi dışında ortak bir harf yoktur.
* fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.

fotoğraf
resim

burada ise (pi: #resimler) bölümünü incelediğimiz zaman (ki son zamanlarda baya içerik yüklenmiş) ne kadar iğrenç hal almış görebiliyoruz.

bu ayırıma dikkat etmeniz dileğiyle..
 • 0
  yepyeni 11 ay önce
  geçen facede resimlerine bakıyordum çok yakışıklı çıkmışsın.
  0
  oxygen 11 ay önce
  ifşa etme resimlerimi :(
 • 1
  ibrahimisbilir 11 ay önce
  bölüm sahibi nasıl başladıysa öyle gitmiş
  1
  oxygen 11 ay önce
  yazık etmiş
 • 1
  ofsaytsizburak 11 ay önce
  fotoğraf bölümü yok diye hep resimlere atıyodum valla varmı öyle bölüm
  1
  oxygen 11 ay önce
  1
  ofsaytsizburak 11 ay önce
  atıyorum buraya artık
 • 1
  filozofunsakali 11 ay önce
  böyle şeyleri refleks olarak düzeltiyorum haliyle de sürekli "a..q şimdi" diyorlar kızlara yapınca da bir of çekiyorlar. baya hımym'daki ted gibi sürekli düzeltiyorum. ne yapayım kulağımı tırmalıyor sanki beni bir dürtüklüyormuş gibi hissediyorum, düzeltmezsem ölecekmişim gibi :d
 • 1
  yondaimehokagesama 11 ay önce
  şimdi resim yapılır mı çizilir mi?
  0
  oxygen 11 ay önce
  both
  0
  yondaimehokagesama 11 ay önce
  😂😂
 • 1
  ismail5412 11 ay önce
  dikkat etmeye çalışsam da benimde bazen hata yaptığım konudur.
 • 1
  hedap 11 ay önce
  yani şimdi hiç bir derdimiz yoktuda bi buna çözüm arıyorduk yani ülkeyi büyük bi sorundan..... şaka şaka.
  güzel tespit.


 • nedir

  Bir kavramı yada başka bir şeyin anlamını anlatmanızı sağlayan bir bölüm.

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  filozofunsakali

 • bölümün konusu dışında içerik girmek yasaktır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...