fırat’ın doğusuna yapılan barış pınarı planının gayesi nedir?

  5
  systemfailed 9.10.2019 21:54


  hükümet açıklamalarını özetlersek; bu bölgeyi işgal eden pkk’nın suriye kolu sdg’nin türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden varlığına son vermek. suriye topraklarında derinliği üzerinde henüz mutabık olmadığımız bir güvenli bölge oluşturmak. türkiye’de yaşayan 4 milyona yakın suriyeli mülteci sayısının en az yarısını bu bölgeye “gönüllü” yerleştirmek. bu bölgeyi imar etmek. inşaat şirketlerimize yeni yatırım fırsatları yaratmak. ekonomimizi mahvetmekle tehdit eden abd-israil’in akdeniz’e açmak istediği koridoru engellemek. suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak. suriye’de siyasi sürece katkı yapmak. bu görevi tsk’ya afrin’de yardımcı olan,”suriye’nin kuva-i milliyesi” (!) (suriye milli kuvveti), ak parti hükümetinin onayıyla gaziantep’te müslüman kardeşler örgütünce kurulan suriye milli hükümetin askeri örgütü özgür suriye ordusu öso ile birlikte başarmak.

  hükümetin söylem ve eylemlerine yansıyan plan budur. bu plan kendi içinde sorunlu, çelişkili ve delikli fıçı misalidir. hükümetin masasında olan askeri, sosyal ve ekonomik eylem planını madde madde değerlendirelim;

  bu bölgeyi işgal eden pkk’nın suriye kolu sdg’nin türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden varlığına son vermek: sınır hattımız boyunca inşa edilecek ve derinliği henüz netleşmemiş güvenli bölge pkk’yı bitirmemektedir. sınırımızdan uzaklaştırmaktadır. pkk yok edilmiyor aşağıya güneye veya doğuya sürülüyor. bu bölgeye tsk ve denetimindeki öso varlığı sayesinde bir güvenli duvar örülüyor. kıssadan hisse, türkiye-suriye sınır hattına çektiğimiz duvarı, termal kameralı kontrolü ve hududu gözetleyen polis ve jandarma kuvvetini suriye toprağının birkaç kilometre içine taşıyoruz.

  en kötü ihtimalle sdg (pkk) burada abd, fransa ve diğer askeri üslerin himayesinde, binlerce tır silah ve mühimmatla, büroları, para trafiği, petrol geliri ile var olmaya devam edecek. en önemli güzergâhı kuzey ırak ve kandil ile mekik dokumaya devam edecek. erdoğan’ın abd ile anlaştığı ve harekâtı bu çerçevede icra ettiği iddiaları güçlenecek. suriye’nin kuzeyine kuzey ırak süreci misali (barzanistan) yeni bir bu durum sdg (pkk)’ya iki alternatif dayatacak. sınırlı bir bölgede sdg (pkk) ile aynı bölgede mevcut olan suriye ordusunun daha şiddetli bir kavgası ve savaşı arzulanacak. türkiye ile uğraşma daha zayıf suriye’den toprak kapmaya odaklan, suriye ordusunu bölgeden uzak tutmaya çalış telkinleri olacak.

  abd, sdg’yi (pkk) barzanistan misali elindekiyle yetinmesi konusunda ikna edebilirse, türkiye-abd eliyle kurulan “suriye kürdistan’ın” enerji kaynakları, tarım ürünleri ve suyu ankara ile anlaşarak türkiye’ye ve buradan başka pazarlara satabilme imkânı olabilir denilecek. bu hasıl olursa eğer o vakit erdoğan’ın halen “bop’ta görevli olduğu” ve israil’in arzusu olan davutoğlu tarafından sıkça dile getirilen ‘türk, kürt ve sünni arap’ projesinin uygulandığı kanaati pekişecek.

  ancak tersi de yaşanabilir. abd ve türkiye tarafından “kandırıldığı ve satıldığı” inancı sdg’de (pkk) güçlenirse sdg’nin büyük parçası kopabilir ve rusya üzerinden şam ile diyaloga, genel aftan yararlanmaya, uzlaşmaya, birlikte hareket etmeye ve suriye ordusunun denetiminde razı olmaya yönelebilir. bu da bizi 1998’de adana güvenlik mutabakatı ile türkiye-suriye arasında sağlanan iki ülkeyi tehdit eden terör örgütlerine karşı işbirliğinden eski tas eski hamam misali, bir tarafta türkiye, yoldaşı müslüman kardeşler örgütü ve silahlı kolu öso beri tarafta suriye pyd/sdg ve silahlı kolu ypg (pkk) yeniden karşı karşıya gelinecek.

  harekâtın suriye’den yeni bir toprak parçası koparmak, erdoğan’ın “suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanamaz. bölünecek. bu bölünmeden biz de payımıza düşeni alalım. şam’da cuma namazı kılamadık ama suriye’den birkaç parça koparabildik. müslüman kardeşler örgütünü şam’da iktidar yapamadık ama güvenli bölgeler sayesinde onların hükmü ve yaşam tarzını sağlayacak parçalar sağladık” gayesiyle yapıldığı tezi işlenecek. suriye’ye yapılan her üç harekâtın esas amacının öso ve siyasi temsilcisi ihvan hareketine meşruiyet kazandırmak üzere yapıldığı, öso varlığı üzerinden türkiye’nin kontrol ettiği suriye parçalarında kalıcı olmak istediği, öso sayesinde kendi hukukunu, ticaretini, kurumlarını ve egemenliğini tesis etmek ve zaman içinde bu bölgeleri tedricen (adım adım) türkiye’ye ilhak etmek istediği savı güçlenecek.

  türkiye’nin milli güvenliğini hiçbir tehdide, şantaja boyun eğmeden korumak asli görevidir. barış pınarı operasyonu haklı bir gerekçeye dayanmaktadır ancak sağlıklı siyasi hedeflerle taçlandırılmaz, rusya ve iran gibi suriye sahasında müttefik kabul ettiğimiz ülkelerin önerileri es geçerek başarılı olamaz. aksine delikli fıçıya yeni delikler açar. elbette ki, türkiye’nin milli çıkarlarını gözetmesi ve sağlaması hükümetin yükümlülüğüdür. ancak bu ulvi görevler bm nezdinde meşru olan komşu bir devletin milli güvenliği ve çıkarları nazar-i dikkate alınarak yapılır. devletler ve bireyler arası ilişkilerde sınırsız özgürlük yoktur. özgürlüğümüz başkalarının özgürlüğünün başladığı noktada her iki tarafın özgürlüğüne hizmet edecek diyalogu, saygıyı ve ortak çıkarları gözetmeyi elzem kılar.

  aklıselim çözüm iç cephede en geniş kesimleri bu operasyonun parçası haline getirmek, türkiye’nin iç ve dış tehditlerine karşı irade ortaya koyan muhalefet partileri ile birlikte hareket etmek, rusya, iran ve bizatihi sayın erdoğan’ın atıfta bulunduğu türkiye ve suriye arasında sağlanan 1998 adana güvenlik mutabakatını ihya etmek ve acilen tsk ile ssk (suriye silahlı kuvvetleri) arasında koordinasyon ve güç birliğini hayata geçirmektir. bu yapılırsa yola çıkan kervan yolda dizilir. hayır amaç iddiaları destekleyecek mahiyeti taşıyorsa hafazanallah o vakit bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete kehaneti tecelli olur.
 • 1
  tunc 9.10.2019 22:05
  terör koridorunun temizlenmesi ve ülkemize tehdit olmaması. böyle bakınca güzel fakat 7 yıldır neredeydin diye de sorasım geliyor. bekleyip bekleyip en güçlü oldukları anda saldırmak pek devlet aklı ile uyuşmuyor.

  mesela ahmet davutoğlu döneminde oraya dalsak ne kürtler güçlüydü ne de esad. şimdi herkes palazlandı. kürtleri 30 kilometre öteye atsak bile muhtemelen rusya-esad-abd işbirliği ile suriye anayasasında kürt özerk devleti kabul edilecek (gerçi edildi de son imzalar kaldı). yani bizim girdiğimiz bölgeyi birkaç yıla zaten verecekler.

  30 bin tır ile beslenen eşekleri oradan öyle kolayca attırmazlar. eşeğin hatrı yok da silahın hatrı, abd'nin parası var ortada.

  ne bilim işte karışık işler, kimsenin bir bok bildiği de yok. işin tabi bir de iç siyaset yönü var. erdoğan bu operasyonu çok doğru zamanda yapıyor. (kendi adına). rakiplerini silebileceği tek şansı bu operasyon.
  0
  systemfailed 9.10.2019 22:09
  şimdi ilk görüntüleri izledim sahadan adamlar çok fena karşılık veriyorlar..
 • 0
  bizanskurdu 10.10.2019 00:05
  valla inşallah güvenli bölge sakin sakin oluşturulur. 1 mehmetçik bile ölsün istemem. amacını anlamamız çok zor, çok karışık bir bölge.
dün