ramazan'ın gündüzünde mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

  13
  gameofthrones 17.5.2018 17:21
  hamd, yalnızca allah'adır.

  mastürbasyon (istimnâ), orucu bozan şeylerdendir. mastürbasyon yaparak orucunu bozan kimsenin, büyük günahtan dolayı tevbe etmekle birlikte bu günü kaza etmesi gerekir.

  değerli âlim abdulaziz b. baz -allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

  "ramazan'ın gündüzünde bilerek mastürbasyon yapan ve kendisinden meni çıkan kimsenin orucu bozulur. eğer oruç (ramazan gibi) farz oruç ise, o günü kaza etmesi gerekir. ayrıca allah subhânehu ve teâlâ'ya tevbe etmesi gerekir. çünkü insanların gizli âdet olarak adlandırdıkları mastürbasyon, hem oruç halinde, hem de oruç dışındaki hallerde câiz değildir." (ibn-i baz'ın fetvâları, c: 15, s: 267)

  değerli âlim muhammed b. salih el-useymîn -allah ona rahmet etsin- de bu konuda şöyle demiştir:

  "oruçlu kimse mastürbasyon yapmış ve meni getirmişse (akıtmışsa), orucu bozulur ve mastürbasyon yaptığı günü kaza etmesi gerekir. fakat kendisine keffâret gerekmez. çünkü keffâret ancak cimâ olması hâlinde gerekir.bunu yapan kimsenin yaptığından dolayı tevbe etmesi de gerekir." (islâm esaslarıyla ilgili fetvâlar, s: 478)

  bu zikredilenler, mastürbasyon yapıp da menisi gelen kimse hakkındaki hükümdür. fakat mastürbasyon yapmış ve menisi gelmemişse, orucu bozulmaz.

  nitekim değerli âlim muhammed b. salih el-useymîn -allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

  "bir kimse, meni akıtmadan mastürbasyon yaparsa, bu takdirde orucu bozulmaz." ("eş-şerhu'l-mumti'", c: 6, s: 388)

  allah teâlâ en iyi bilendir.

  kaynak: islamqa.info
 • 0
  dejin 17.5.2018 17:23
  fakat şöyle bir bug var. normalde yiyerek bozarsan 61 gün tutman lazım, o zaman adam osbir ile bozar ve sonra yemek yer. bu hadislerin sahih olduğunu düşünmüyorum. mantıken oruçken bile bile osbir çeken adam baya baya allah ile dalga geçmektedir, borçluktan falan çıkar o oruç.
  0
  dreamfloyd 17.5.2018 17:51
  ?
 • 0
  nabercnm0 17.5.2018 17:55
  bilerek bozarsan 61 gün yine.. ama uyku gibi elinde olmayan bir sepepten ötürü bozarsan, onun yerine bir gün tutman yeterli.