7

1 mayıs işçi bayramı (emek ve dayanışma günü)

tatilini yapıyoruz bir de neden kutladığımızı bilelim. işte 1 mayıs işçi bayramının tarihçesi;

amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884'te başladı. chicago'da, trade-unions (işçi birliği) kongresi de 1 mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. 1 mayıs 1886'da abd'nin büyük kentlerinde beş binden fazla grev ilan edildi. polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

milletlerarası işçi kardeşliği teşkilatı’nın 1889 paris kongresi'nde (ıı. enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ''1 mayıs'' olarak belirlendi.

 • 1
  uberk 1 yıl önce
  biz 1 mayıs da bile çalışıyoruz
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik