1
1. dünya savaşının kazananı
hepimize öğrettiler, alman gemileri yüzünden savaşa girdik, almanlar kaybedince bizde kaybettik.

ee kim kazandı itilaf devletleri. kim bunlar; abd, fransa, ingiltere, italya...

birinci dünya savaşı bitince bu itilaf devletleri savaşı kazandı. ama ne kaybetti bunlar?

her devlet nüfüsünün aktif yaşlardaki insanlarını kaybetti. iç karışıklıklar yaşadı. ekonomik krizle boğuştular vs.


bu devletler sadece savaşı kazanmış sayıldı. halkını kaybetti gücünü kaybetti. en önemli değerlerini kaybettiler. sonrasında bir savaşa daha girmek gibi bir salaklıkta bulundular.

buna pek salaklık denilemez aslında devletler açısından ama insanlık çerçevesinde büyük mallıktır.

birinci dünya savaşında ortalama 10 milyon insan, 2. dünya savaşında 60 milyon insanın ölümünden bahsediliyor. hangi insan bunu kabul edebilir. hangi insanlık için zaferdir bu.


devlet yapmak zorundaydı sömürgeci devletti bunlar. sömürgelerini kaybederlerse başka bişeyleri kalmayacaktı. devletler kazandı ama insanlar değil.


denizlerin ötesinde hayaller ülkesi var bide uzaktan savaşmadan gücüyle kazananı belirleyen bide o kazandı. ama insanlar kazanmadı hiç bişey.
 • 2
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  başliklarını hep takip ediyorum . baslik ilgi cekici içinde iyi bir analiz bekliyorum ama bir lise talebesinin boş konuşmasından öte hiçbirşey goremedim .
  kişisel gorusumdur . başlik kalitesi artması acisindan belirttim
  0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  görüşün için teşekkürler. doğru analizi, dolu dolu yaparsan sevinirim
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  konuyu cok dinledim cok okudum ama uzamnı değilim o yuzden bu çok bilmediğim konularda bu tarz paylasımlardan kaçınıyorum . kendi gorusumu belirtirim elbette . ama bu kadar uzun okuyup sonunda birşey alamamak üzücü.
  0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  anlatmak istediğim savaşın insanlara bir zafer getiremiyeceğiydi. savaş yapılır. bi taraf kazanır bi taraf kaybeder. ama iki tarafında halkı kaybetmiştir.

  bu konu hakkında yüzeysel olarak düşüncelerimi belirttim. yazının kısa olduğunu düşünüyorum. burda kimse tarihçi değil herkes özgürce kendi düşüncesini paylaşabildiği bi platform. sende özgürce fikrini paylaşıp benim hatamı söyleyip, beni zenginleştiriyorsun.

  eleştirin sert olsada, küfürsüz, düzgün bir üslüpla belirttiğin için tekrardan teşekkür ederim. umarım anlatmak istediğimi bu yorumla anlatabilmişimdir.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tarihe ilgili birisi olarak hem belgeselini çok izlerim hemde yazilari kitaplari okurum . örnek bu biraz uç bi örnek muhtemel uzman tarafından yazılmıs . simdi ben bu kadar takip ederken burda bu yazıyı gorunce aşırı basit geldi . tepki için kusura bakma sert oldugunun farkindayim ama biraz iceriklerinin derinliğini arttirirsan sevinirim . mesela bu konuda bir kitap bitirdikten sonra biraz özet tarzinda yazsan daha hoş olurdu bence . elbette bu benim gorusum bu sekilde begenenlerde muhtemelen vardır.


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...