6

ingilizce kelime okunuşu

ingilizce öğrenenler için ufak bir tavsiyede bulunayım.

malum, ingilizce öğrenirken zorluk çekilen durumlardan bir tanesi de kelimelerin okunuşu. bende bu soruna kendimce şöyle bir çözüm geliştirdim:

öncelikle balabolka adlı programı indiriyoruz. bu bir metin okuma programıdır.

programı açıyoruz, karşımıza çıkan metin yazma yerine internette bulduğumuz ingilizce kelimeleri kopyala yapıştır yoluyla yazıyoruz. program kelimeleri doğru bir şekilde okuyor, şüpheniz olmasın.

ardından sol üstte "dosya" kısmına tıklayıp "ses dosyasına kaydet" diyoruz ve program ekrana kopyaladığınız kelimelerin okunuşunun olduğu mp3 dosyasını bilgisayarınıza indiriyor. sizde bu dosyayı ister bilgisayarda, ister telefonunuza kopyalayıp, kulaklığınızı takarak dinleyebilirsiniz. böylece zaman içinde bu kelimelerin okunuşuna aşina olur ve ingilizce öğrenmeniz kolaylaşır.
 • 0
  yaz 7 ay önce
  robot gibi okumuyorsa güzel yöntem.
  0
  roxic7 7 ay önce
  kelimeleri doğru telaffuz ediyor, önemli olan bu. belki %100 mükemmel bir yöntem değildir ama az çok kulak aşinalığı sağlıyor, bu da yeter.
 • -1
  matt 7 ay önce ~ 7 ay önce
  google translate bu hizmeti yaklaşık 10 yıldır veriyor.illa sesi mp3 olarak kaydetmek istersen o başka.
  0
  roxic7 7 ay önce
  google translate'nin okuma hız ayarı ve mp3 dönüştürme özelliği tam olarak nerede? ben bulamadım da.
  0
  matt 7 ay önce
  google translate standart olarak ilk okumada normal hızda ikinci de yavaş hızda okur.dediğim gibi mp3 ya da ses kaydı dosyası yoktur.online okur sadece.yanlış anlama da puvo sesi kaydedip naapcan ki?1-2 dinle yeter sanki.unuttun mu bi daha dinle:)
  0
  roxic7 7 ay önce
  bir iki kelimeden bahsetmiyorum. mesela 1000 tane kelimeyi mp3 dosyası haline getirip gün içinde dinleyebilirsin. bu şekilde zamanla o kelimelerin okunuşu hafızana kazınır.

  ayrıca kimsenin oturup google translate ile 500-1000 tane kelime çevirisi yapacağını sanmıyorum :)
  0
  matt 7 ay önce ~ 7 ay önce
  olabilir evet öyle diyince mantıklı geldi ama 1000 kelimeyi sıkar ezberlemek:)günlük konuşmalarda kullanılan kelime sayısı max 600 dü yanlış hatırlamıyorsam.şu yöntemi tavsiye edebilirim o kelimeleri seçerken ingilizce de ençok kullanılar 3000 kelime
  0
  roxic7 7 ay önce ~ 7 ay önce
  dostum amaç ezberlemek değil zaten, kulak aşinalığı yapmak. ben küçüklükten beri yabancı dizi izlerim alt yazılı. bu yüzden okul hocalarım her zaman ingilizce bir metin okuduğumda "nasıl bu kadar iyi okuyorsun?" diye sormuştur. oysa okuduğum kelimelerin çoğunu ezbere bilmiyorum. sadece kulağım okunuşlarına aşina olduğundan dilimi de ona uydurabiliyorum. buradaki amaçta o, ezberlemek değil, iyi kötü hafıza da yer etmesi.
  0
  matt 7 ay önce
  diziyi filmi seyrederken kendi dilinde altyazı açman daha faydalı oluyor.al bi fonetik benden gelsin o zaman; kompatibilidi
  0
  aliveli49elli 7 ay önce
  yeter tartışmayın yoruldum
 • 0
  hebelehubele 7 ay önce
  yıllardır 'congratulations' kelimesinin telaffuzunu çalışıyorum.
  3
  matt 7 ay önce
  koangıraçyuleyşıns tam olarak.bende yazılımını unutup hep congrats der geçerim:)
  1
  mrjoker 7 ay önce
  "kongırıcıleyşıns" dır heralde
  1
  roxic7 7 ay önce
  hayır, "kıngracıleyşıns" diye okunur. başka merak ettiğiniz varsa http://www.okunusu.com/ bu site emrinize amade.
  1
  tazekan 7 ay önce
  onu düzgün söyleyeni harvarda ücretsiz alıyorlar