marka takıntısı

  3
  gaddarus 31.3.2016 17:49
  bu olay neredeyse herkes de olan durumdur..kalite konusunda iyi ama ekonomik anlamda zararlı bir durumdur.

  ama hem kaliteli hemde orta düzey kişilere hitap eden markalarda vardır..mesela;

  kia denen otomobil markası biz bu aracı alıp binene kadar ön yargı ile karşılamışımdır fakat işin içine girince bambaşka şeyler öğrenip görünce benim gözümde marka klasmanında 1. sıraya gelmiştir..

  sizinde sonradan keşif edip şaşırdığınız ürünler var mı?
 • 0
  iloveimagine 31.3.2016 18:03
  macırdan aldığım ayakkabiyi da normal ayakkabiyi da ayni sürede eksitmem.bazen kaliteye ihtiyaç duyarsinda yani 200 300verilmez ya soygun bu
  0
  gaddarus 31.3.2016 19:19
  yani adamlara 1 ayakkabının maliyeti 20 lira markayı üstüne yapıştır 200-300 lira direk soygun..
  0
  iloveimagine 31.3.2016 19:25
  insanları kandirmak kolay biz bide reklama kac paralar veriyolar yazik ya diyoruz oysaki o para adamin 3 4 ayda kazandığı
  1
  gaddarus 31.3.2016 19:31
  ne 3-4 ayı 1-2 haftada kazanıyorlar..
  0
  iloveimagine 31.3.2016 19:57
  aynen öyle
 • 0
  burakali 24.2.2018 21:28
  markalar için güncel örneklerle kriz yönetimi yazısı için kaynak yazının altında.

  özellikle sosyal medyanın hayatımıza girişiyle beraber sıklıkla duymaya başladığımız şeylerden biriside kriz yönetimi kavramı oldu. markalar ile içli dışlı olma fırsatını yakaladığımız, karşılıklı etkileşim imkanına sahip olduğumuz dijital ağlar bize marketing, inovasyon, kriz yönetimi gibi daha önce pek sık kullanmadığımız kelimeleri pelesenk etti.
  öncelikle kriz yönetimi kavramı üzerine kısada olsa bir tanım yapmak istiyorum. kısa diyorum çünkü tanımlar sıkıcıdır ve biz sıkıcılıktan, ağır dilden uzak herkesin ilgisini çekecek bir halkla ilişkiler platformu olma iddiasıyla yola çıktık ! yaptığınız işte (bu siyaset olabilir, market işletmek olabilir hatta sevgiliniz ile ilişkiniz bile olabilir) oluşan olağandışı durumu düzeltmek ve işleri tekrar eski konumuna getirmek olarak tanımlayabiliriz kriz yönetimini.
  anatolianpr.com/.../
 • 0
  babatolianpr 25.2.2018 20:00
  bir markanın sizin bayramınızı kutlaması veya anneler gününde sizleri hatırlaması sizce ne kadar samimi ?

  bundan on sene öncesine kadar türk insanı 2 dini bayram ve 5 milli gün haricinde bir şey hatırlama ihtiyacı hissetmezdi. günümüzde ise durum tam tersi.her an bir kitle veya grup için özel olan gün, hafta, yazar, şair, oyuncu vb olay kutlanabilir yada anılabilir. işte böylesi bir ortamda markaların bu günleri asla boş geçmemesi gerekir. aksi durum hedef kitlenizde size karşı oluşacak antipatiye sebep olabilir.

  özel gün iletişiminin amacıda tıpkı reklam gibi satış ve imaj olarak iki ana kategoriye ayrılır. imaj iletişimi satış yapılması mümkün olmayan günlerde markanın bu günü hatırladığını göstermesi şeklinde olur. örneğin bir markanın sosyal medya takipçilerinin kadir gecesini tebrik etmesi yahut 10 kasımda atatürk’ü anma üzerine post paylaşması imaj açısından olumlu bir çalışmadır.

  kitleniz için önemli bir günü anmaz veya kutlamazsanız sizleri bekleyen bir diğer tehlike ise rakiplerinizin bu fırsatı kaçırmamış olmasıdır. bu olayın en güncel örneği 8 mart dünya kadınlar günü ve filli boya reklamıdır.

  birde bazı özel günler vardır ve bu günlerde eğer güzel bir sosyal medya çalışması yapmayı başarabilirseniz satışlarınız yükselecektir. örneğin bayram tatilinin dokuz güne uzatıldığını ve sosyal medyanın bu konuyla çalkalandığını düşünün bu haber yayınlanıp gündem olduğunda ve bayramdan bir gün önce tatil paketlerinizi viral bir şekilde tanıtmanız sizlere oldukça güzel geri dönüşler kazandıracaktır.


  kaynakça :anatolianpr.com/.../
 • 0
  babatolianpr 24.5.2018 18:48
  ürün ve hizmetin marka ismiyle anılmaya başlaması durumudur. bazı avantajları ve dezavantajları bulunur. genelde bir alanda ilk marka olmanız yahut pek kullanılmayan bir ürünün en bilinen markası olmanızla oluşur.
  ürün olarak en meşhur ölrnekleri: selpak ve nescafe'dir.
  hizmet olarak en bilineni ise bankamatiktir. bankamatik iş bankasının atm lere verdiği ismin adıdır.


  detaylı bilgi: anatolianpr.com/jenerik-marka-nedir/