30 yaşına gelip hala bir düzen kuramamak

  9
  sami77 16.3.2019 19:46
  yurdum gençlerinin neredeyse tamamının içine düştüğü durumdur. elin amerikalı ergeni 16 yaşında evden ayrılıp, bir şekilde kendi parasını kazanır, 20'ye geldiğinde çoktan evi terk eder.

  sistem, buna müsaittir. burada ise 30 yaşına gelen gençlerin çoğu ya okur ya da anne babasının yanındadır. yarısı falan da kapitalizmin en boktan işlerinde çalışır.

  çok küçük bir kısmı da hedefine ulaşmış, sevdiği işi yapıyordur. gerçi ben bu kısmı hiç göremedim daha, böyle birine gerçek hayatta denk gelmedim.
 • 0
  darzuj 17.3.2019 01:09
  ekşiden başlık araklamaya hayır.
 • 1
  hedap 17.3.2019 17:29
  daha 30 a gelmedim. ama o göremedigin kısmin biri benim.
  gerçek hayatta denk gelmemen normal. çünkü uluorta çıkıp biz bu kısımdaniz diye bağırmiyoruz.
  cesaret edin, çalışın, kazanın. gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
  türkiye'de ki gençlerin çoğunda zaten hastalık bu. hiç bir boka yaramayip, diploma alınca kendini arayıp bulmalarını beklemek. direk yüksek maaşlı iş aramak, iş beğenmemek vs vs.
  iş dünyasında her işin kapısını diplomanin açmasına yeterli sanıyorlar halbuki dünyanın hiç bir yerinde bu böyle değil.
 • 0
  orr 19.3.2019 01:04
  düzen elbette önemli ama dürüst, ahlak sahibi, evrensel insan olabilme statüsüne sahip olup, düşünceleri imar edici olmak daha elzem gibi. ayakları üzerinde durabilmek izafi bir kavram. maddi problemleri düşündüğümüz zaman bu şu anda ülkenin çoğunluğu için geçerli. ha, bir de şu var: sanıyoruz ki isveç, norveç gibi ülkeler kendi içinde hiç bu konuları tartışmıyor. tersine onlarda kendi aralarında 'biz 30 yıl önce nasıldık, şimdi nasılız; modernliği acaba çok mu karikatürize ettik' diye sorgulamalar yapıyorlar.

  yıllardır tek yaşarım ve kendime ait düzenim vardır. tatmin edici mi? en az hasarla defoları düzeltmeye çalışıyorum ama benim haricimde o kadar çok etki var ki, muazzam bir düzen kurmuş olsanız da ben mutlağa bu dünyada inanmadığım için hep bir eksiklik duygusu olacaktır.

  her yaşa, herkese huzur lazım.
 • 0
  beeju 19.3.2019 11:35
  sevdiğim işi yapıyorum gayet memnunum
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..