7

cem karaca - bu son olsun

ruhu olan dizeleri, ruhu olan bir insan söyleyince mükemmel bir şey çıkıyor ortaya.

şarkı sözleri
bugün sen çok gençsin yavrum
hayat ümit neşe dolu
mutlu günler vaad ediyor
sana yıllar ömür boyu
ne yalnızlık ne de yalan üzmesin seni
doğarken ağladı insan bu son olsun bu son
doğarken ağladı insan bu son olsun bu son


şarkının hikayesi
1969 yılında Cem Karaca'nın Apaşlar'la birlikte seslendirdiği 45'likte yer alan şarkının sözleri Cem Karaca'nın o zamanlar evli olduğu Meriç Başaran'a, müzik ise Apaşlar gitaristi Mehmet Soyarslan'a ait. Cem Karaca ve Apaşlar birlikteliğinin son ürünlerinden biri. Öyle ki bu 45'lik sonrası Apaşlar grubunun beyni Mehmet Soyarslan ile vokalist Cem Karaca arasında fikir çatışmaları ortaya çıkmıştı. Cem Karaca, grubu daha politik bir yöne çekmek istersen, Soyarslan buna karşı çıkıyordu. İkili bir yandan da dönemin gazete ve dergilerinden birbirlerine suçlamalar yapıyorlardı. Sonuç olarak 1970'da Apaşlar ve Cem Karaca yollarını ayırdı. Cem Karaca'dan ayrılınca Apaşlar da müziğe devam etmedi ve dağıldı.

Şarkının piyasaya sürüldüğü yıllarda müzikseverlerin hit parçası haline gelen şarkının dönemin siyasi atmosferinde gençliğin üzerindeki etkisi yadsınamaz. Öyle ki gitarıyla bu şarkıyı çalan ya da yüksek sesle dinleyenlere solcu gözüyle bakıldığı söylenir.

Cem Karaca'ya has bir sitem ve hüzünle dolu olan şarkı, yıllar sonra, Cem Karaca’ya saygı albümü olarak hazırlanan mutlaka yavrum albümünün kapanış parçası olarak gündeme gelmişti.

kaynak=> odatv.com/...eyen-oykusu-1405161200.html


 • 0
  msaid08 3 ay önce
  lay lalay lay lay lay lay...
 • şarkı sözü

  Yeni şarkılar şarkı sözleriyle birlikte burada olacaktır, takip edin.

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sh00t186

 • bu bölüm #medya bölümünün alt bölümüdür.

 • ana bölüm: