3
herkesin bilmediği adam... fikri sönmez
ordu'nun fatsa ilçesinin belediye başkanlarından. fatsa'dasosyalist bir yönetim kurduğu gerekçesiyle askeri operasyon ile görevinden alınmıştır.

1978 yılından itibaren sol gruplar fatsa'da duruma hâkim olur. 1979 yılında belediye başkanı nazmiye komitoğlu'nun vefatı nedeniyle bir ara seçim yapılır. bağımsız belediye başkan adayı olur ve 14 ekim 1979'da seçimi kazanır. seçildikten sonra fatsa'yı özelliklerine göre 11 bölgeye ayırarak halk komitelerini oluşturur.* iki ayda bir yapılan halk toplantıları ile de *halkın belediye yönetimine katkıda bulunmasına çalışılır. bu komitelerin üyeleri bu toplantılarda belediye çalışmalarını denetler, gerekirse komite üyelerini görevlerinden alırlardı.

komitelerde belediye faaliyetlerinden başkaiçki, kumar sorunları, kadının evde gördüğü şiddet gibi diğer konular da ele alınmaya başlanmıştı.

ilçe kısa bir süre içinde sosyalist solun simgesi olurken sağcı basın organları ve politikacılar tarafından da eleştirilere hedef olur.

11 temmuz 1980'de ilçeye "'nokta operasyonu'"* diye tabir edilen bir**askeri operasyon** düzenlenir. operasyondan önce fatsa**ap, chp ve msp** ilçe başkanlarının yaptıkları *"fatsa'da komünist işgal yoktur. fatsa'da ateş ile barut yok, böylesine huzurlu bir yerde olay çıkartmayı istemek niye?" açıklamaları operasyonu durduramaz.

11 temmuz günü gözaltına alınan fikri sönmez 4 mayıs 1985 günü cezaevinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirir.daha sonra, bir sosyalist yerel yönetim deneyimi olarak görülen bu dönem yerli yabancı birçok araştırmaya da konu olur.

o sıralarda ülkenin başka bir yerinde çorumda alevilere yönelik bir katliam yaşanmıştır. ülkücülerin saldırısına uğrayan alevi mahallelerinden sonra türkiye, kutuplaşmanın en yüksek olduğu dönemlerden birine girmekteydi. bu esnada o dönemin başbakanı süleyman demirel, toplumsal gerilimi yükseltecek bir cümle kurmuştu: "çorum'u bırakın, fatsa'ya bakın."

ve son olarakmüslüman olmadığına karar veren fatsa yetkilileri ne cenazeyi yıkattırdı neden selasının okunmasına izin vermediler.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  82 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın 


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...