orhan veli ve sere serpe yatan bella

  14
  sakincalipiyade 5.3.2018 21:20
  orhan velinin ünlü sere serpe şiirinin yazıldığı kadın hakkında bilgiler ve bir şairin aşkı.
  not içerik erol güney'in ke(n)disi
  haluk oral
  m. şeref özsoy
  yky - ocak 2005 basımlı kitap dan alıntıdır.


  bella eskenazi, erol güney’in baldızı

  yani dora’nın kız kardeşi.

  bu bölüm bella’nın anlattıklarından

  yola çıkılarak yazıldı.  yer ankara’da sabahattin eyuboğlu’nun evi, yıl 1946. ev halkı ve misafirler salonda otururken küçük odada genç bir kız sedire uzanmış, isteksizce ders çalışıyor. odanın öbür köşesinde, şair, kâğıda bir şeyler yazıyor. sonra genç kıza uzatıyor kağıdı: “bak, senin için bir şiir yazdım.” okuyor genç kız:

  sere serpe

  uzanıp yatıvermiş, sere serpe;

  entarisi sıyrılmış, hafiften;

  kolunu kaldırmış, koltuğu görünüyor;

  bir eliyle de göğsünü tutmuş.

  içinde kötülüğü yok, biliyorum;

  yok, benim de yok ama…

  olmaz ki!

  böyle de yatılmaz ki!

  evet, şairimiz orhan veli, genç kız da bella. aslında tanışmaları iki üç yılı bulmaktadır, ama arkadaşlık ve samimiyetleri daha yenidir. bella, hasanoğlan köy enstitüsü’nde ingilizce dersi vermektedir, bir yandan da liseyi bitirmek için kalan birkaç dersini çalışmaktadır.  bella (kent kızlık adı) 1923’te istanbul’da doğmuş. ilk ve ortaöğrenimini değişik okullarda sürdürmüş. 40’lı yıllarda ankara’da yaşayan ablası dora’yı sık sık ziyaret eder. dora, güzel sanatlar müdürlüğü’nde görevlidir. eniştesi 1946’ya kadar tercüme bürosu’nda çalıştıktan sonra istifa ederek agence france presse’e geçer. erol güney’in üniversite yıllarından beri tanıdığı ve tercüme bürosu’nda da dostluğunu sürdürdüğü orhan veli, güney çiftinin evlerine konuk olur sık sık. yine 1946’da hakkı tonguç ve sabahattin eyuboğlu, cumhurbaşkanı ismet inönü ile görüşürler. cumhurbaşkanı’na “hasanoğlan’da ingilizce dersi verebilecek bir kız bulduk, ama adı bella” dediklerinde aldıkları yanıt, “ee? ne bekliyorsunuz, hemen işe alın” olur. bella liseyi bitirmediği için öğretmen değil de kütüphaneci olarak işe alınır. hasanoğlan yüksek köy enstitüsü’nde ingilizce, fransızca ve almancanın yanı sıra jimnastik dersleri de verir. shakespeare’in bir yaz gecesi rüyası adlı eserini sahneye koyan öğrencilerin yanında da o vardır; sahne düzenlemesine yardımcı olmakla kalmaz, oyundaki dansları da oyunculara o öğretir.  bir gün kaldığı odanın kapısını açtığında, yatağında bir ayının uyuduğunu görür. başka bir gün de hasanoğlan’da durmayan trenden bir sonraki istasyonda inip saatlerce yürür okula dönebilmek için. bütün bunları tatlı anılar olarak anlatıyor bela.  1946 seçimlerinden sonra değişen politikadan tercüme bürosu, milli eğitim ve köy enstitüleri’yle birlikte bella da payına düşeni alır. 1948’de meclis’te sorulan soruların biri onunla ilgilidir; hükümete, liseyi bitirmemiş bir yahudi kızının para mukabilinde hasanoğlan’da ders verip vermediği sorulur. bella’nın enstitü’deki öğretmenliği son bulur.  orhan veli, uzun yıllar bella’ya kur yapar. bir de isim bulur ona: düşes. karşı adlı kitabını 1949’da bella’ya verirken ilk sayfasına, “bu iş böyle yürümez duchesse!” yazar. nedir yürümeyen tam belli değil. belki de, bella’nın orhan veli’yi hep arkadaş gibi görmesi, platonik de olsa ilgisini dostluğa yorumlaması sanırım. o yıllarda orhan veli’nin birkaç kadına daha kur yaptığını bildiğimiz için, bella’yı bu konuda haklı görmek gerekir.  aşağıdaki mektup da bella’ya yazılmış. tarih yok, ama yaprak antetli bir kâğıda yazıldığına göre 1949-50 olmalı:  bella,

  bir gazeteci evinde mürekkep bulunamadı. bu yüzden mektubumu kurşun kalemle yazmak zorunda kaldım, özür dilerim. benim hakkımda ıstanbul gazetesinde çıkan yazıdan dolayı yazdıklarınıza teşekkür ederim. bununla beraber beni daha evvel yazılmış yazılardan daha iyi tanımak mümkündü. burada, seza geldiğinden beri, çok güzel vakit geçiriyoruz. birkaç defa, ralfi’ye, lüküs hayat operetinden parçalar söyledim. bugün de o parçaları tekrar ettim. benden, bilhassa bu noktayı yazmamı isteyen seza’dır. bu hafta ankara’da at yarışları başlıyor. belki de kazanırız. benimle ortaksınız. bir vurgun vurursak haber veririm.

  orhan veli

  bu mektubun bütün cümleleri tesadüfen, b ile başladı. belki de bella b ile başladığı için.  orhan veli’yi çok güzel anlatan bir mektup bu. içeriğinde kur yapmıyor bella’ya, ama her cümleye b ile başlayarak anlatıyor kendisini.  mektuptaki gazeteci erol güney’dir. seza ise erol güney’in baldızı, yani dora ve bella’nın kız kardeşi. hüzünlü bir öyküsü var seza’nın; erol güney’in lise yıllarından beri arkadaşı olan benya rapoport’un eşidir. onları erol güney tanıştırmıştır. benya’nın ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen genç sevgililer evlenir. benya uzun yıllar türkiye’de yaşamasına rağmen romanya vatandaşıdır. bir işadamı olan benya amerika’da bir iş gezisindeyken romanya’da komünistler iktidarı ele geçirir. artık komünist bir ülkenin vatandaşı olan benya, türkiye vizesi alamaz. romanya’ya gönderilmemek için amerika’da evlenerek oraya yerleşir. seza’ya bakmak da erol güney’e düşer. bir de oğlu vardı seza’nın babasını hiç görememiş olan ralfi. orhan veli bu iki yaşındaki bebeği çok sever, ona şarkılar ve mektupta bahsettiği gibi lüküs hayat operetinden parçalar söyler. orhan veli’nin at yarışlarına düşkünlüğü bilinir. gerek istanbul’da gerek ankara’da at yarışlarını hiç kaçırmaz. bundan orhan veli’nin yarışlardan iyi para kazandığı sonucu çıkarılmasın; hep sürpriz atlara oynar, kazandığında iyi kazanmak için… ve hep kaybeder.  erol güney, 1956’da israil’e yerleşince dora’yla beraber seza ve ralfi de israil’e giderler. ralfi başarılı bir film yönetmeni olur. ne yazık ki 40’lı yaşlarda kalp hastalığı nedeniyle ölür. seza da evlat acısını yaşadıktan sonra 2000’de yaşamını yitirir.  bella, hasanoğlan köy enstitüsü’ndeki işine son verilince istanbul’a döner. annesiyle istiklal caddesi’ndeki hacopulo hanı’nın çekme katında bütün boğaz’ı ve haliç’i gören bir daireye yerleşir. dört yıl kadar oturdukları bu evin konukları arasında orhan veli de vardır. gelir, bir köşede oturur, konuşulanları sessizce dinler. evde içki yoktur, yarım saatliğine lambo’ya gider, iki tek atıp döner. bir keresinde de evin cumbasında oturup konuştukları basamakta sızar kalır.  orhan veli, öldüğü güne kadar sürdürür bella’ya ziyaretlerini. cenazesi kaldırılırken bir köşede ağlayan kadınların arasında bella da vardır.  bella şu an bebek’te oturuyor. evi, orhan veli’nin mezarı ve heykeline çok yakın. okuldan bildiği almanca’nın yanına, kendi kendine öğrendiği beş dili daha ekledi: ingilizce, fransızca, almanca, yunanca ve italyanca. evlendi; bir kızı, bir torunu var ve sık sık onları barselona’da ziyaret eder.
 • 1
  filozofunsakali 5.3.2018 21:56 ~ 21:59
  ...
  bir de sevgilim vardır pek muteber;
  ismini söyleyemem
  edebiyat tarihçisi bulsun.
  ...

  orhan veli'nin "ben orhan veli" şiirindeki bu satırlardaki kadın bu kadın mıdır yoksa başka kadın mıdır? hep merak etmişimdir kim olduğunu.

  edit: nahit fıratlı imiş o kadının ismi. vay be.
  0
  sakincalipiyade 5.3.2018 22:09 ~ 22:13
  kitap var hatta nahit hanım ile mektuplaşmalarının olduğu.

  yalnız seni arıyorum adı
  pdf si var elimde atabilirim istersen

  1
  filozofunsakali 5.3.2018 22:27
  sağ olasın orhan veli'ye dair bütün yazdıklarının kitabını aldım.
  1
  sakincalipiyade 5.3.2018 22:43
  elbet basılı halleri elimde mevcut. ayrıca benim gibi bir orhan veli hayranını görmek mutlu etti