8

puiv için yeni bir akıma ne dersiniz?

az önce kitap okurken aklıma puiv'e yakışır bir akım geldi. inanmak istemediğimiz bilgileri,teyit ettirmek istediklerimizi, anlamadığımız teorileri yada sadece cümleleri sözlükle paylaşarak bunların doğrulunu yada açıklamasını istemek sizce nasıl olur? konu ve olay bakımından tamamen serberst durumdayız.ister baba parası yemenin doğruluğunun kanıtlanmasını isteyebilir,istersekte çevrimize güleryüzlü olmanın yanlış bişey olduğunun açıklanmasını isteyebiliriz. bir örnekle başlayayım ben isterseniz,akımla ilgili kanıtla bana bölümünü kullanabiliriz. bölümle ilgili herhangi bi kuralımız bulunmamakta puvolar..

mesela bana bu cümleyi bunu kanıtlayın yada açıklayın: eğer benzersiz bir şeyin sahibi ile yeri doldurulabilecek bir şeyin sahibi karlı bir anlaşma yapacak ise, kar benzersiz kaynağın sahibine gider. bunu bana açıkla puiv!!
 • -2
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kenevir yine ne cektin puvo
  1
  kenevir 1 yıl önce
  :) sadece winston light
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  babamin tekeli var alayim bir lucky strike, parliament bilmem ne
 • 0
  tombalaci 1 yıl önce
  kime göre kârlı? önce bunu sormak lazım
  0
  kenevir 1 yıl önce
  istediğin örnekle açıklayabilirsin. varsayım serbest yani tüm insanlar için pozitif karlı
  0
  tombalaci 1 yıl önce
  herkes için kârlıysa benzersiz kaynağın sahibi kârlıdır diyemeyiz. bence diğeri kârlı. çünkü benzersiz kaynağın sahibiyle eşit duruma gelecekler eğer kâr herkese eşitse.
  0
  kenevir 1 yıl önce
  evet herkes için karlı ama yukarıda cümlede kar benzersiz kaynağın sahibine gider diyor bunun doğruluğunu kabul etmiyorsun ve cümleyicinin doğrulunu kanıtlamıyorsun puvo olabilir bende 1 gün düşünecem her soru için 1 gün forum hakkı veriyorum yarın gelen diğer yorumlarında yardımıyla bunu kanıtlayacağımızı düşünüyorum
 • 0
  dimitar 1 yıl önce
  bence kar yeri doldurulabilir kaynağın sahibine gider.
  sen diyorsun yeri doldurulabilir
  0
  kenevir 1 yıl önce
  çok yaklaştın ama yanlış yerden. :) örnek kullanarak bunu başarabilirsin
 • 0
  oschemat 1 yıl önce
  sonuçta senin elindeki şeyin benzeri yok .
  eğer anlaşma yapacağın adam onu almak istiyorsa ne istersen vermek zorunda.

  evet sen elindeki benzersiz şeyi kaybedersin ancak ondan başka olmadığı için piyasasını sen belirlersin.
  2
  kenevir 1 yıl önce ~ 11 ay önce
  işte bu puvo! bu kadar hızlı olmasını beni gururlandırdı :) fakat bu benzersiz şeyi kaybetmemenin bir yolu var mesela satmak yerine kiralamak.

  (pi: @oschemat) n demek istediği şu arkadaşlar: diyelim ki elimizde 1 tane dükkanımız var bu dükkan yaşadığımız şehrin en güzel en işlek yerinde ve sizin dükkanınıza kahve dükkanı açmak isteyen 10 kişi var. 10nuda bu dükkanı kiralamak istiyor. yani içlerinden 1i olmazsa 9 kişi bunun için can atıyor.en düşük kirayi (pi: @dimitar) veriyor ve haliyle dükkanın sahibi (pi: @oschemat) bunu kabul etmiyor sırayla ücretleri eliyor ve kendi istediği yüksek karlı fiyatı sonunda @(pi: @tombalaci) kabul ediyor. ve cümlede yazdığı üzere kar yeri biri olmazsa diğeri olabilecek kahveciler yerine dükkanın sahibine gidiyor.
  1
  oschemat 1 yıl önce ~ 11 ay önce
  kiralamak aklıma gelmemişti puvo iyiymiş.
  (pi: @tombalaci) hayırlı olsun.
  1
  tombalaci 1 yıl önce
  hahah sağolasın
  1
  kenevir 1 yıl önce
  olur mu sizce yapalım mı bu akımı?
  0
  oschemat 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  olabilir bence ama çok içerik açılacağını sanmam
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  tabii ki yasam. yeri doldurulabilen sey para ama verilen yasam
 • 1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bu açıklamada anlaşılırlığı kolaylaştırmak için benzersiz bir şey yerine "lüks mal" yeri doldurulabilecek bir şey yerine "ikame mal" terimleri kullanılmıştır.

  bu açıklamalarda hem şuandaki lüks mal sahibini hemde ticaret gerçekleştikten sonraki lüks mal sahibini karlı çıkartmak üzere yazılmıştır.


  açıklama 1: lüks malın özellik bakımından en önemli maddesi tek olmasıdır. insanlık tarihi boyunca az bulunan ve göz alıcı olan maden veya maddeler değerli olmuş, yer yer servet göstergesi olarak kullanılmıştır.

  ikame mal ise kolayca yerini farklı bir madde ile doldurabileceği için sıradan olarak kalmıştır. ikame mallar insanlık tarihinde topraksız, köle, self, burjuva, işçi sınıfı gibi alt kademe insan kitlelerinin sahip oldukları maddelerdir.

  lüks mal ve ikame mal arasında yapılan bir alışverişte lüks mala sahip olacak kişi karlı çıkar çünkü ikame edilebilir sıradan bir mal karşılığında lüks mal almıştır. bu alt sınıf kişisi kazandığı lüks mal ile üst sınıftan sayılır ve toplumsal statüsü artar. ayrıca sert katı kast sistemini yıktığı için de bir kahraman olacaktır.


  açıklama 2: lüks malın özellik bakımından en önemli maddesi tek olmasıdır. insanlık tarihi boyunca az bulunan ve göz alıcı olan maden veya maddeler değerli olmuş, yer yer servet göstergesi olarak kullanılmıştır.

  ikame mal ise kolayca yerini farklı bir madde ile doldurabileceği için sıradan olarak kalmıştır. ikame mallar insanlık tarihinde topraksız, köle, self, burjuva, işçi sınıfı gibi alt kademe insan kitlelerinin sahip oldukları maddelerdir.

  lüks mal ve ikame mal arasında yapılan bir alış verişte eski lüks mal sahibi karlı çıkacaktır çünkü lüks mal servet ve güç göstergesi olduğu için talipliside çok olacaktır yani böyle bir malın saklanıp korunması zordur. lüks mal sahibi bu malın korunması için masraflar yapmak zorundadır. bu malı korumak onun hayatında ki tek amacı ve güdüsü olacağı için boş ve tehlikeli bir hayatı olacaktır.

  bu lüks maldan kurtulan kişi, hayatında malını koruma, saklama görevlerindende kurtulmuş olacağı için hem serveti artacak hemde ruh sağlığı ve sosyal hayatı düzene girecektir.
  1
  oschemat 1 yıl önce
  ben ikna oldum :)
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  sen zaten yazdıklarımı yazacakmışsındır ben erken davranmışımdır bu sefer 😂😂😂
  1
  oschemat 1 yıl önce
  biraz yukarı çıkarsan yorumumu görürsün 😂😂
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  benim açıklama 1'in özeti olmuş seninkide 😂😂😂
  1
  kenevir 1 yıl önce
  malesef ben ikna olmadım çünkü ikame mal ve lüks mal birbirleriyle anlaşma yapamazlar puvo
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  mallar anlaşmıyor. mallar arasında ticaret yapılıyor.
  1
  kenevir 1 yıl önce
  uzun yazın ve emeğin için teşekkür ederim puvo fakat bi yanlış anlama durumunda olabilirsin çünkü cümleyi tekrar oku: (anlaşma yapacak)

  eğer benzersiz bir şeyin sahibi ile yeri doldurulabilecek bir şeyin sahibi karlı bir anlaşma yapacak ise, kar benzersiz kaynağın sahibine gider.
 • 0
  benikimsesevmiyor 1 yıl önce
  bence yanlış. adam bu sefer o benzersiz şeyi kaybetti

  mesela adamın elinde elmas var diğerinde kömür

  bilemiyorum puiv
 • 1
  shewolf 1 yıl önce
  akım olmaz pek ya :/ çünkü kanıt kelimesi altında oluşacak herşey, sınırsızlığı yok
  0
  kenevir 1 yıl önce
  öyle diyorsan öyle olsun mu puvo
  0
  shewolf 1 yıl önce
  olmasın, umarım yanilirim ve bu akım başarıyla tutar
  0
  kenevir 1 yıl önce
  peki bakalım sonuçta ne demişler sözlüğü dişi kurt yapar :)
 • 0
  oncugenclik 1 yıl önce
  amk yeri çok bilimsel olmuş lan 😂😂😂
  0
  kenevir 1 yıl önce
  amk yerinden kastın neresi puvo?
  0
  oncugenclik 1 yıl önce
  ooo bir mutluluk , sevinç patlamasından sonra fikirlerden boşalan kelime . gözlerim yaşardı lann 😂😂 yobazlar gelmeden , güzel güzel devam eder inşallah bu aktivite.
 • 0
  circlepit 1 yıl önce
  aynen haklısın :)
 • 0
  tdk 1 yıl önce
  "yada" değil "ya da".